Do terminálu u polského přístavu Świnoujście dnes dorazil první tanker se zkapalněným zemním plynem (LNG) ze Spojených států. Premiérka Beata Szydlová označila v rámci uvítacího ceremoniálu tuto událost za „historickou chvíli“, která zlepší energetickou bezpečnost celého regionu. Jde o vůbec první dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek do oblasti východní a severní Evropy, uvedla agentura AP.

Polsko otevřelo terminál na pobřeží Baltu loni v létě a už dostává dodávky LNG z Kataru. Zásilka z USA, kterou vypravila americká společnost Cheniere Energy, může zahájit energetickou spolupráci mezi východní Evropou a USA, diverzifikovat energetické zdroje v oblasti a snížit tak její závislost na Rusku, napsala AP. Szydlová vyzvala USA k rozvoji „další efektivní spolupráce“.

Podle sdělení amerického ministerstva zahraničí vývoz LNG „podporuje americkou zaměstnanost, snižuje ceny energií našim partnerům v zahraničí a přispívá k energetické bezpečnosti v Evropě“.

Polsko ročně spotřebuje 15 až 16 miliard metrů krychlových plynu. Terminál u Świnoujście má roční kapacitu pět miliard metrů krychlových a plyn už do něj dodává katarská společnost Qatargas. Ta se v březnu dohodla na zvýšení dodávek na tři miliardy metrů krychlových ročně. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chce po roce 2022, kdy vyprší platnost současné smlouvy s Gazpromem, nahradit ruský plyn dodávkami z jiných zdrojů.

Ilustrační foto

Spojené státy se ke konci loňského roku staly díky prudkému růstu vývozu LNG poprvé po téměř 60 letech čistým vývozcem zemního plynu. Podle odhadu ministerstva energetiky USA bude země do konce desetiletí třetím největším producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě za Austrálií a Katarem.

Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG, takzvaná „břidlicová revoluce“ ale díky inovacím v těžbě zpřístupnila rozsáhlá naleziště suroviny a těžařské firmy začaly s budováním vývozních terminálů. Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily i těžbu ropy a v roce 2015 Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *