Domů
Plynárenství
Gazprom: Sankce ohrožují opravu i dalších turbín plynovodu Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Gazprom: Sankce ohrožují opravu i dalších turbín plynovodu Nord Stream

Ruský Gazprom odmítá přijetí turbíny plynovodu Nord Stream z Německa. Uvádí, že dodání turbíny do Ruska podléhá sankcím Kanady, EU a Spojeného království. Podle německého kancléře se však na dodání a použití turbíny momentálně nevztahují žádné sankce. Podle Gazpromu sankce navíc ohrožují opravu dalších turbín.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že riziko dopadu sankcí na údržbu plynovodu Nord Stream se týká i dalších tří klíčových turbín, které v současnosti čekají na generální opravu.

Gazprom ve svém prohlášení rovněž zopakoval, že není možné, aby převzal dodávku turbíny 073, která byla po údržbě v polovině července vrácena z Kanady do Německa na základě výjimky ze sankcí schválené Ottawou.

"Vzhledem k absenci oficiálního vyjasnění ze strany EU a Spojeného království ohledně uplatňování sankcí není jasné, zda oprava a přeprava turbín nebude podléhat vývozním omezením," uvedl Gazprom."Podobná rizika přetrvávají u turbín 072, 074 a 121, které podléhají generální opravě," dodal Gazprom.

V kompresorové stanici plynovodu Nord Stream je momentálně v provozu pouze jediná turbína

V kompresorové stanici plynovodu Nord Stream Portovaja může být použito celkem osm turbín - šest velkých jednotek (071, 072, 073, 074, 075 a 076) a dvě menší (120 a 121).

Pro provoz plynovodu na 100 % kapacity je potřeba, aby v Portovaje bylo v provozu pět větších turbín. Šestá turbína se obvykle používá jako záložní jednotka. V současné době je v provozu pouze jedna turbína, což snižuje dodávky plynovodem na 20 % kapacity.

"V současné době je v Portovějské kompresorové stanici v provozu pouze jedna ze šesti hlavních plynových turbín a denní kapacita stanice nepřesahuje 33 milionů m3 za den," uvedl Gazprom.

Turbíny 072, 074 a 121 byly odstaveny, protože potřebovaly plánovanou údržbu, uvedl Gazprom. Turbína 073 se nachází v továrně Siemens v Německu a čeká na dodání do Ruska, ale Gazprom uvedl, že ji nemůže přijmout kvůli současným sankčním režimům Kanady, EU a Spojeného království.

Podle německého kancléře Olafa Scholze může být turbína do Ruska okamžitě dodána, na její použití se momentálně nevztahují žádné sankce. Scholz obvinil Rusko z blokování návratu turbíny a uvedl, že situace by se dala snadno vyřešit, kdyby Gazprom dal souhlas.

Turbína SGT-A65 společnosti Siemens využívaná v kompresorové stanici Portovaja plynovodu Nord Stream. Zdroj: Siemens

"Vše, co je třeba říci o turbíně, bylo řečeno. Je připravena k provozu a z naší strany může být okamžitě přepravena, takže pokud provozovatel turbínu skutečně chce, dostane ji," uvedl 4. srpna mluvčí společnosti Siemens.

Od 27. července snížil Gapzrom toky plynovodem Nord Stream do Německa na pouhých 20 % kapacity plynovodu a jako důvod uvádí problémy s údržbou turbín v Portovaje. Snížené toky způsobily, že se evropské ceny plynu opět přiblížily rekordním hodnotám z března, bezprostředně po započetí ruské invaze na Ukrajinu.

Vzhledem k prohlášením Gazpromu se zdá být velmi nepravděpodobné, že by se dodávky plynovodem Nord Stream v dohledné době zvýšily, a vzhledem k tomu, že v provozu je pouze jedna turbína, která by také mohla vyžadovat údržbu, vždy existuje riziko úplného zastavení dodávek.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Spory ohledně sankcí

Při vysvětlování svého postoje Gazprom uvedl, že smlouvu na opravu turbín v Kanadě podepsal s britskou společností Industrial Turbine Company, která je součástí skupiny Siemens Energy.

"Kanadské úřady vydaly společnosti Siemens Energy Canada, která není smluvní stranou, dokumenty o odstranění motorů, které nijak nesouvisí se současnou smlouvou," uvedl Gazprom."Pokud bude turbína převezena do Ruska, existuje riziko, že to kanadské orgány mohou považovat za porušení nebo obcházení podmínek vydaného povolení. To by následně mohlo vést ke zrušení povolení a nemožnosti opravit další turbíny kompresorové stanice Portovaja v Kanadě," uvedl Gazprom.

Gazprom uvedl, že vzhledem k tomu, že smluvní stranou byla společnost Industrial Turbine Company, podléhá požadavkům britského práva, včetně sankčních omezení.

Dále uvedl, že dodávka turbíny z Kanady do Německa vytváří rizika spojená s uplatňováním sankcí EU, zejména ustanovením nařízení EU č. 833/2014.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Katarský emír v Praze: zájemci o plyn si u „majitele Messiho“ podávají dveře
5. říjen 2022, 05:30
Evropa se po sabotáži na Nord Streamu strachuje o infrastrukturu. Kritickým uzlem je Balt
4. říjen 2022, 18:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Martin
8. srpen 2022, 07:47

Tímto potvrzujeme, že turbína SGT-A65 s označením č. 073 nepodléhá jakýmkoliv sankcím vůči Rusku včetně nařízení EU č. 833/2014

Ministerstvo ....

To je takový problém jim vystavit jednoduchý spotvrzující papír, aby e nemohli vymlouvat na další věci? :-)

Emil
8. srpen 2022, 08:01

Přišli by s tím, že sankcím podléhá ten potvrzující papír, který tím pádem také nemohou přijmout...

Martin
8. srpen 2022, 08:34

Ale dokud se to nenapíše, ta se to nedozvíme :-)

Turby
8. srpen 2022, 08:12

Tim se Ministerstvo jeste vice geopoliticky znemozni.

Uz si konecne priznejme, ze v zajmu Ruska je plyn dodat jen v omezenem mnozstvi a znicit tim ekonomiku EU a poskodit ekonomiku a geopoliticky vliv USA.

Martin
8. srpen 2022, 08:39

Ono se jde znemožnit ještě více? už teď přece je všem jasné, že kdyby tak brutálně netlačili na green deal a fit for 55 a nechali to hezky v klidu postupně přecházet na jiné zdroje tak by rusák nikdy neměl šanci dosáhnout takové páky jakou má teď.

Petr Zedníček
8. srpen 2022, 11:42

S GD také nesouhlasím, ale když se na to podívám střízlivě, tak jakou páku vyrobil GD? Copak nějak významě narostla spotřeba plynu za posledních cca 5 let? Nikde jí nevidím. Kolik vznillo těch plynových elektráren, které dle plánu energiwende potřebuje?

Pokud bych byl rusák a šlo by mi o to držet EU za koulke, tak ji přeci umožním co nejvíce čerpat plynu, ze kterého pak budou vyrábět elektřinu. Pak je začnu vydírat.

Horko těžko donutíte někoho k přechodu. Rusák není blbej a klidně by trochu podstřelovat ceny tak, aby se prostě nevyplatilo přecházet. Teď je ale situace jiná a bude zde větší tlak na diverzifikaci a co půjde se bude stěhovat zpět do EU/USA z asie.

intfor
8. srpen 2022, 11:47

Při těchto cenách energií se do EU fabriky stěhovat nebudou. Naopak to tu mnozí zavřou. Ony ceny nakonec klesnou, ale i tak asi ne na původní úroveň.

Vladimír Šťastný
8. srpen 2022, 12:18

Spotřeba plynu rostla poslední léta velice výrazně. Bylo to idiotskou snahou odstřelit uhlí a vykrýt výrobu z OZE.

richie
8. srpen 2022, 16:26

"Petr Zedníček 8. srpen 2022, 11:42

..S GD také nesouhlasím, ale když se na to podívám střízlivě, tak jakou páku vyrobil GD? Copak nějak významě narostla spotřeba plynu za posledních cca 5 let? Nikde jí nevidím. Kolik vznillo těch plynových elektráren, které dle plánu energiwende potřebuje?.."

za poslednych cca 10rokov navysili instalovany vykon plynovych elektrarni v nemecku z cca 20GW na sucasnych ~30GW .. pricom v planoch do r2030 bolo dosiahnut ~50GW v plynovych elektrarnach

Martin
9. srpen 2022, 07:43

GD razantně tlačí na snížení instalovaného výkonu stabilních zdrojů (uhlí a JE) s tím, že němci si naivně mysleli, že když nebude dostatek výkonu z OZE, tak to jednoduše nahradí plynem a ještě cenově za hubičku.

Bohužel se šíleně přepočítali a do toho namočili i celou EU.

intfor
8. srpen 2022, 08:48

Ministerstvo (Jaké by to vlastně mělo být?) může dělat jen to, co mu dovoluje zákon. A pokud mu žádný zákon nedává oprávnění k vysvětlování sankcí, natož mezinárodních, tak žádný takový dokument vystavit nemůže. Byly vidět tanečky při vysvětlování různých dopadů sankcí, on totiž jednak nikdo není schopen jejich celkový dopad snadno posoudit, dále jejich výklad často bude až na soudu a nakonec to vypadá, že i ten, kdo je přijal, s nimi chce čarovat a upravovat si je individuálně podle potřeby, jenže to se na mezinárodní úrovni dost komplikuje. K tomu ještě přidejte úřednický šlendrián a chaos. A že toho druhá strana využije, se nikdo nemůže divit.

Martin
9. srpen 2022, 07:46

Zřejmě asi ta část, která ty sankce uvalila.

Zákon o povinném naplnění zásobníků a snížení spotřeby o 15% si EU odklepla během pár dní. Takže kdyby chtěli, není problém to v tomto duchu udělat stejně.

Ivan Švančara
8. srpen 2022, 09:05

vynimky moze udelovat Iba ten, kdo sankcie uvalil a to nie je nemecke ministerstvo.

Martin
8. srpen 2022, 08:38

Ono se jde znemožnit ještě více? už teď přece je všem jasné, že kdyby tak brutálně netlačili na green deal a fit for 55 a nechali to hezky v klidu postupně přecházet na jiné zdroje tak by rusák nikdy neměl šanci dosáhnout takové páky jakou má teď.

hellokitty
8. srpen 2022, 09:51

to by ta energeticka transformacia, ktoru potrebujeme na prezitie na planete prisla este neskor a ten naraz hlavou do zdi by bol este tvrdsi

Ivan Novák
8. srpen 2022, 21:09

Nutno ihned vyrazit na nekompromisní misii do Číny nebo aspoň do USA - jak známo, každý ostatní má na emisích GHG a jejich trendech podíl podstatně menší ...

vlastně zanedbatelný.

hellokitty
10. srpen 2022, 08:21

ach ano, tento mindset, ze ja sa o nieco snazim, ale niekto iny sa nesnazi (aj ked sa snazi, keby ste si pozreli statistiky), tak to nema zmysel, naco by som sa ja snazil... iba mrmlat jak to nejde miesto aktivity

v korporatnom svete sa to vola "lead by example", da sa to vyuzit aj pri vychove deti, tym, ze im nebudete rozkazovat z pozicie autority co maju urobit, ale pojdete im prikladom a oni vas prirodzene budu nasledovat, lebo tak to robi lider

Martin
9. srpen 2022, 07:48

Tak si raději postavíme vlastní zeď.....

Když Asie a USA jedou bomby, tak to Evropa nezachrání ....

Richard Vacek
8. srpen 2022, 13:47

Takže na dodržování sankcí, které vyhlásily západní země, trvá už jenom Rusko a Ukrajina. Ti, co je vyhlásili, vyzývají k jejich porušování.

hellokitty
10. srpen 2022, 08:23

tak tak a vdaka tomu sa uz za rok nebude dat v rusku poriadne lietat, lebo nebudu mat nahradne diely na lietadla, uz teraz zacali rozoberat nejake co maju, aby mohli pouzit diely do inych lietadiel

Ivan Švančara
8. srpen 2022, 15:34

Svejk: Disciplina musi bejt, vy kluci pitomi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se