Německý průmysl: Sankce USA za odběr ruského plynu by byly útokem na suverenitu Evropy

DomůPlynárenstvíNěmecký průmysl: Sankce USA za odběr ruského plynu by byly útokem na suverenitu Evropy

Jakýkoliv pokus zabránit evropským zemím dovážet plyn z Ruska by podle zástupců z řad německého průmyslu byl útokem na svrchovanost Evropy. Vyjádření německého průmyslu je směřováno zejména do Spojených států, které opakovaně kritizují projekt plynovodu Nord Stream 2, jenž má zdvojnásobit přímou přepravní kapacitu mezi Ruskem a Německem.

Projekt Nord Stream 2 je dlouhodobě zdrojem sporů mezi Německem a Ruskem na jedné straně a Spojenými státy a některými evropskými zeměmi na straně druhé.

Trump loni v červenci na summitu NATO obvinil Německo, že je kvůli své energetické závislosti zajatcem Ruska, a vyzval k zastavení prací na plynovodu Nord Stream 2. Berlín tehdy Trumpova slova odmítl s tím, že je otevřen diverzifikaci svých energetických zdrojů.

Rozšíření přímé přepravní trasy opakovaně kritizují i polský prezident a premiér, podle kterých je nový plynovod hybridní zbraní Moskvy a bude mít negativní dopad na energetickou bezpečnost zemí střední a východní Evropy.

Německo si za projektem stojí

Navzdory neustále kritice si Německo za realizací projektu nadále stojí. Přestože někteří členové německého parlamentu začali uvažovat o ukončení podpory plynovodu Nord Stream 2 jakožto pokárání za současné chování Ruska na Ukrajině, německý ministr zahraničí Heiko Maas se nechal slyšet, že plynovod Nord Stream 2 je komerční projekt a pokračoval by i v případě, kdyby německé firmy a vláda daly od projektu ruce pryč.

Stejný postoj sdílí i Komise pro ekonomické vztahy s východní Evropou, která zastřešuje německé společnosti podnikající ve východní Evropě. Podle agentury Reuters její předseda uvedl, že Evropa nemá alternativu k ruskému plynu a zkapalněný zemní plyn, který Spojené státy nabízí jako alternativu, by byl dražší a škodlivější pro životní prostředí.

„Pokud se Spojené státy rozhodnou uvalit sankce na užívání ruského plynu, byl by to útok na německou a evropskou suverenitu. Věřím, že projekt Nord Stream 2 je v zájmu nejen Německa, ale také Evropy,“ uvedl Wolfgang Buechele, předseda Komise pro ekonomické vztahy s východní Evropou.

Podle Buecheleho by jakýkoliv krok tímto směrem vyvolal ostrou reakci ze strany Berlína.

Proti opakované kritice amerického prezidenta se postavila i Evropská komise, která ji nevnímá jako důvod pro zrušení projektu plynovodu, jehož výstavba již navíc probíhá.

Podle projektové společnosti může být výstavba plynovodu Nord Stream 2 financována i v případě uvalení sankcí USA vůči západoevropským partnerům.

„Projekt bude určitě financován. Je důležitý pro Gazprom a Rusko v současné době disponuje vysokou likviditou v eurech,“ řekl již dříve deníku Welt generální ředitel společnosti Nord Stream 2 Paul Corcoran.