Turecké ropné vrty u Kypru jsou ilegální, prohlásil představitel EU pro zahraniční věci
Vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Evropské Unie, Josep Borrell, prohlásil, že „ilegální“ vrtání Turecka u pobřeží Kypru „musí přestat“. K tématu se vyjádřil na setkání s představiteli Kypru v Nikósii, hlavním městě ostrova. Nejedná se o první takové vyjádření ze strany EU.
Kypr je rozdělen na mezinárodně uznávanou Kyperskou republiku, jež je členem EU, a na Severní Kypr, který je pod kontrolou Turecka od 70. let 20. století. V únoru 2019 společnosti ExxonMobil a Qatar Petroleum objevily velká ložiska zemního plynu, největší jaká kdy byla v blízkosti Kypru objevena. Zásoby podmořského ložiska jsou odhadovány na 5–8 bilionů stop krychlových (přibližně 142–227 miliard metrů krychlových) zemního plynu.
Borrell se po setkání s kyperským ministrem zahraničí na svém Twitteru vyjádřil, že turecké ilegální vrtání musí přestat. Zároveň uvedl, že vymezení výlučných ekonomických zón musí být učiněno v souladu s mezinárodním právem.
Nejedná se o první vyjádření podobného postoje ze strany představitelů EU. EU a zástupci jednotlivých členských států aktivity Turecka za ilegální označili již v minulosti. Zvažovány byly i sankce.
Pře o plyn jsou součástí dekády trvajících sporů
Kypr v lednu 2020 označil Turecko za „pirátský stát“ kvůli přetrvávajícím průzkumným aktivitám ve výlučné ekonomické zóně Kypru.
„Turecko se rozhodlo pokračovat se svým šestým ilegálním vrtáním za méně než rok, čímž porušuje svrchovaná práva Kypru a přispívá k další destabilizaci regionu. Turecké aktivity v kyperských námořních zónách nemohou být vnímány samostatně… tvoří součást znepokojujícího chování,“ uvedl Nikos Christodoulides, ministr zahraničí Kyperské republiky.
Turecko je proti unilaterálním průzkumům Kyperské republiky a prohlašuje, že turečtí Kypřané mají právo sdílet zdroje, které se nachází v blízkosti ostrova. Zároveň Turecko trvá na tom, že i sám Severní Kypr, stát uznávaný pouze Tureckem, má nárok na průzkumy kolem celého ostrova. Téma zásob zemního plynu tak tvoří jeden z významných sporných bodů, které brání jednáním o možném sjednocení ostrova.
Mohlo by vás zajímat:
A co s tim Merkelova s Macronem udelaji? NIC. Budou dal radsi peskovat Orbana. Nebo Merkelova ani nebude davat najevo,ze nejakej problem vubec existuje. Toto by si v dobach DeGaula nebo Kohla turci ani nedovolili.
Tady se ukazuje bezzubost EU. Jeden z jejich členů je poškozován činností Turecka a EU mlčí. Není schopna udělat nic. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto je výsměch.
Stačí si vzpomenout co udělali Rusové, když jim Turci sestřelili letadlo a pak jak rychle otočili, když Rusové zavedli proti nim sankce a embarga.
Fakt mi to hlava nebere, že EU se nechá takto kálet na hlavu. Ale vlastně jo, když se řeší kolik je pohlaví a jiné hovadiny, tak není čas na podstatné věci.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se