Domů
Obnovitelné zdroje
Německo bude do roku 2030 potřebovat 230 GW nových solárních a větrných elektráren, aby splnilo cíl nové vlády
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německo bude do roku 2030 potřebovat 230 GW nových solárních a větrných elektráren, aby splnilo cíl nové vlády

Nový německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zveřejnil přehled opatření, která mají vést k dosažení klimatických cílů Německa. Jedním z hlavních bodů je masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE). Jejich podíl na hrubé spotřebě elektřiny má v roce 2030 dosáhnout 80 %.

Klíčem Německa k dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu, k nahrazení uhelných a jaderných elektráren, které jsou odstavovány, jakož i k uspokojení rostoucí poptávky po elektřině v budoucnosti, je masivní rozvoj OZE.

Nové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu si stanovilo obří úkol. Podíl OZE na hrubé spotřebě elektřiny má za méně než deset let vzrůst na 80 %, oproti loňským 42 %. Tento cíl je ještě umocněn budoucím nárůstem poptávky po elektřině. Ministerstvo předpokládá nárůst spotřeby elektřiny z loňských 560 TWh na 680 až 750 TWh v roce 2030.

Vývoj podílu OZE na hrubé spotřebě elektřiny v Německu. Zdroj: AGEE-Stat

Nárůst spotřeby elektřiny byl minulou vládou podhodnocován, jak uváděl například německý Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW). Ten předpovídal spotřebu elektřiny v roce 2030 na 700 TWh, tedy v souladu s předpoklady současné vlády. Minulá vláda předpokládala spotřebu ve výši 580 TWh.

Podle předpokladů ministerstva tak bude nutné zvýšit výrobu elektřiny z OZE ze současných necelých 240 TWh na 544 až 600 TWh v roce 2030, tj. o 120 až 150 %.

Německo v posledních letech v rozvoji OZE zvolnilo

Problémem je, že výchozí podmínky pro nové cíle jsou velmi špatné, protože trend se v současnosti ubírá špatným směrem. V roce 2021 poprvé od roku 2000 klesl podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny, a to jak v absolutním, tak v relativním vyjádření. Jedním z hlavních důvodů byl podle ministerstva nedostatečný rozvoj OZE v kombinaci s rostoucí spotřebou elektřiny a podprůměrnou výrobou větrných elektráren.

Německo v posledních třech letech instalovalo v průměru pouze jeden GW pevninských větrných elektráren ročně, což je nejméně za posledních deset let. Rozvoj větrné energie na moři se zcela zastavil a v roce 2021 nebyla k síti připojena ani jedna nová větrná elektrárna na moři. To je situace, která nenastala od začátku éry offshore větrných elektráren v roce 2012.

Pouze v případě solární energie dochází v posledních letech ke stálému nárůstu o zhruba čtyři až pět GW ročně.

Offshore větrný park Riffgat, Německo. Zdroj: EWE

2030: 130 GW větrných a 200 GW solárních elektráren

Z cílů rozvoje OZE sjednaných v koaliční dohodě vyplývá, že v roce 2030 bude zapotřebí více než 100 GW instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině. Pokud se započítají elektrárny jejichž provoz bude ukončen, bude muset Německo za méně než deset let více než zdvojnásobit současný instalovaný výkon těchto zdrojů.

V případě větrných elektráren na moři bude cíl instalovaného výkonu pro rok 2030 podle ministerstva navýšen z 20 na 30 GW, do roku 2035 na 40 GW a do roku 2045 nejméně na 70 GW. Celkem bude muset být v následujících devíti letech vybudováno okolo 100 GW onshore a offshore větrných elektráren.

V oblasti fotovoltaiky je cílem současné vlády zvýšit instalovaný výkon na 200 GW do roku 2030. To je více než trojnásobek oproti současnému stavu. Tento cíl si vyžádá roční přírůstky ve výši 20 GW a celkově více než 130 GW nových solárních elektráren v následujících devíti letech. I proto označil Habeck dosažení cílů pro rok 2030 za "mamutí úkol" a uvedl, že potrvá několik let, než budou vidět výsledky nyní nastavovaných opatření.

Vývoj nově instalovaného výkonu onshore větrných elektráren (světle modrá), offshore větrných elektráren (tmavě modrá) a fotovoltaických elektráren (žlutá) do roku 2021 a potřebný roční nárůst jejich výkonu pro dosažení cíle 80% podílu OZE na hrubé spotřebě elektřiny v roce 2030. Zdroj: AGEE-Stat

Opatření

Mezi tato opatření, která mají být schválena ještě letos, patří např. zákonné vymezení 2 % plochy Německa pro větrné elektrárny. Právě zajištění dostatečné plochy pro větrné elektrárny je jedním z hlavních současných problémů. Do konce roku 2020 bylo na celostátní úrovni vymezeno pouze asi 0,8 % celkové plochy, ale jen asi 0,5 % je skutečně k dispozici pro využití.

To i proto, že v několika spolkových zemích existují omezení minimální vzdálenosti od obydlí a regulatorní požadavky leteckých úřadů na minimální vzdálenost elektráren od tzv. radiomajáků a meteorologických stanic. Jak současná vláda uvádí v koaliční dohodě, požadavek minimální vzdálenosti od radionavigačních zařízení a meteorologických radarů bude snížen a budou zavedena opatření pro lepší slučitelnost s vojenskými zájmy.

Základy pro větrnou elektrárnu, která nemůže být postavena kvůli nedosažení minimální vzdálenosti od radiomajáku. Zdroj: ARD

Dalším problémem jsou protesty obyvatel a zájmových skupin, které napadají plánované elektrárny u soudu. Zásadní význam tak bude mít i spolupráce se spolkovými zeměmi a obcemi. Současná vláda tak plánuje v nadcházejících týdnech jednat se spolkovými zeměmi o urychlení rozvoje OZE a zajištění potřebných pozemků.

I pro rozvoj větrných elektráren na moři je hlavním předpokladem dostupnost oblastí pro výstavbu a nabídka na jejich pronájem. V současné době větrné elektrárny na moři často konkurují jiným formám využití při rozdělování omezených oblastí v Severním a Baltském moři. Větrné elektrárny na moři proto získají přednost ve výlučné ekonomické zóně.

Při rozšiřování solární energie je dle vlády důležité využít všechny vhodné střešní plochy. Výroba energie ze solárních elektráren se tak stane povinnou u nových komerčních budov a nových soukromých budov. Budou odstraněny překážky, které v současné době omezují expanzi, sníží se byrokracie a zvýší se počet výběrových řízení, uvádí ministerstvo.

Vláda také plánuje urychlit plánovací a schvalovací postupy, které jsou v současné době příliš zdlouhavé, zejména pro realizaci větrných elektráren na pevnině. Toho má být dosaženo vytvořením časově omezené priority pro OZE při zohledňování chráněných zájmů, dokud nebude dosaženo klimatické neutrality. Kromě toho je podle ministerstva nezbytné právní vyjasnění, podle něhož budou OZE v převažujícím veřejném zájmu.

Zásadními opatřeními pro urychlení a zjednodušení postupů jsou také zlepšení personálního a technického vybavení úřadů a soudů a digitalizace a modernizace plánovacích a schvalovacích postupů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
miro novak
20. leden 2022, 13:42

neda mi sa pousmiat nad tymito spravami otazkou: Kolko zapadonemeckych sudruhov sa vojde do obrneneho transporteru?

Eurohujerizmus - nasa spasa.

Jan Veselý
20. leden 2022, 15:07

To jsou teda bláboly. Máme tady jeden nepovedený pokus o vtip a blábol o urážce směrem k EU u článku o interní německé záležitosti.

miro novak
20. leden 2022, 15:52

ja som vsetkymi desiatimi za EU, ale hnal by som z vedenia vsetkych bolsevikov svinskym kalupom.

Sudruh Urvalek, znamy to bolsevik, vidi v mojom prispevku EU a najradsej by ideovym oponentom vykrucal krky, ze?

No povazte tu drzost, vyjadrovat sa k vnutornym zalezitostiam cudzieho statu.

Imperialistum plany zhati nasi vepri boubelati.

Jan Veselý
20. leden 2022, 15:57

Jen si prskej, agresivního hlupáka děláš jen ze sebe.

miro novak
20. leden 2022, 16:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

no to vies, nastenkara v ulicnej organizacii KSC ako ty, na to som nikdy nemal.
.

Pavel
20. leden 2022, 16:03

Cena za offshore wind za rok 2020 klesla ke 3.000 Euro za instalovany kW. Onshore wind je za polovinu, FV za polovinu teto poloviny. Takze techto 230GW bude stat bratru 500 mld Euro. HDP maji 3800 mld. 50 mld rocne po dobu 10 let odpovid a priblizne 1.3 procenta HDP. To neni nic nemozneho, prave naopak. A hlavne je to levnejsi a mnohem spolehlivejsi nez kupovat plyn.

Emil
20. leden 2022, 16:11

Vítr a slunce spolehlivější než plyn (natož mnohem) myslíte vážně?

Pavel
20. leden 2022, 16:36

Samozrejme, spolehlivejsi nez kupovat plyn. Spolehlivejsi z nakladove ceny, neb tato se sklada ze splatek uveru, pojisteni, servisu atd. a to jsou fixni castky po celou dobu zivotnosti. Spolehlivejsi z podhledu dodavek take: vite velmi dobre, kolik za sezonu vyrobite, rozdily jsou v jednotkach procent. U plynu nikdy nevite, kdy vam dodavatel z vychodu zavre kohoutek. To, ze musite vitr a slunce zalohovat uhlim nebo plynem, o tom neni pochyb, to je fakt, ktery je jasne kazdemu.

Emil
20. leden 2022, 16:51

1) Vám uniká základní fakt, že z hlediska spolehlivosti je úplně jedno, kolik vyrobíte za sezónu. Z hlediska spolehlivosti je podstatné kolik vyrobíte jednu každou hodinu v roce. Protože co je vám platné, že to nafouká třeba v dubnu, když tu elektřinu potřebujete celoročně.

2) "Rozdíly jsou v jednotkách procent", takže když loni Němci vyrobili o 13 % méně než předloni při vyšším instalovaném výkonu, tak to byla asi chyba v Matrixu, ne?

3) Kolikrát už se stalo, že nějaký dodavatel zavřel kohoutek, vs. kolikrát už se stalo, že vítr nefouká a slunce nesvítí?

4) I kdyby všichni dodavatelé naráz zavřeli kohoutky, jako že se to nestane, tak pořád vydržíte i měsíce ze zásobníků. Když přestane foukat, vydržíte bez plynu nebo jiného disponibilního zdroje hodiny...

5) Aha, tak už jsem dočetl až k té pointě: vítr a slunce jsou mnohem spolehlivější než plyn, ale jen do té doby, dokud ten "nespolehlivý" plyn zálohuje ten "spolehlivý" vítr a slunce. Tak to pak jo. :-D

Pavel
20. leden 2022, 17:16

naucte se cist Emile, napsal jsem "polehlivejsi nez kupovat plyn"

plynovou krizi jsme tu meli 2009, 2021 je tady opet. Naklady jsou enormni.

Hazite zde cisla "Němci vyrobili o 13 % méně", bez blizsi specifikace na to nejde reagovat, je to hausnumero, ale vypada to odborne :)

Az Rusko zacne vrazdit na Ukrajine, a k tomu pravdepodobne letos dojde, jen neni jiste v jakem rozsahu, tak teprve uvidite, co je to plynova krize 2022

Zkuste si vydychat, zklidnit hormon a konecne pochopit vetu na kterou reagujete:

"A hlavne je to levnejsi a mnohem spolehlivejsi nez kupovat plyn."

napoveda: zamerte se na slovo "kupovat" opakuji: kupovat plyn

zkuste se zamyslet nad cenovou stabilitou a stabilitou objemu dodavek

Emil
20. leden 2022, 17:32

1) Se čtením budete mít problémy asi spíš vy, opakuji tedy otázku: "Kolikrát už se stalo, že nějaký dodavatel zavřel kohoutek, vs. kolikrát už se stalo, že vítr nefouká a slunce nesvítí?"

2) Tato plynová krize vůbec není o tom, že by si někdo koupil plyn a ten nedostal, tedy není o spolehlivosti, je pouze o ceně. A řeč je právě o té spolehlivosti, všiml jste si?

3) Předpokládal jsem že z kontextu je patrné, že jde o výrobu ve větrných elektrárnách, ve kterých vyrobili v roce 2020 o 13 % méně než v roce 2019, přestože instalovaný výkon byl vyšší, což je poněkud v rozporu s vaším tvrzením, že "rozdily jsou v jednotkach procent".

4) Vydýchat byste se měl asi hlavně vy sám, já jsem úplně klidný. Račte si všimnout, že jsem reagoval na vaše tvrzení o spolehlivosti, tak to toho laskavě nemíchejte cenovou stabilitu, o které jsem vůbec nic nepsal. Znovu opakuji, že "I kdyby všichni dodavatelé naráz zavřeli kohoutky, jako že se to nestane, tak pořád vydržíte i měsíce ze zásobníků. Když přestane foukat, vydržíte bez plynu nebo jiného disponibilního zdroje hodiny...", takže ani něco k čemu podle vás pravděpodobně dojde tento nepoměr ve spolehlivosti nemůže změnit.

Pavel
20. leden 2022, 18:12

VTE vyroba v Nemecku:

rok 2019 125.9 TWh

rok 2020 131.8 TWh

zdroj:

https://energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=DE&year=2019&stacking=grouped&interval=year

tak to na pokles opravdu nevypada, ja to vidim na rust, pravdepodobne zapricineny narustem instalovaneho vykonu, ale to je spekulace, nechci tim ztracet cas

ztracet cas je reagovat na vase zcela nesmyslne vyroky, cas se nad sebou zamyslet a jit delat neco uzitecnejsiho

a to ze jste ze komentujete spolehlivost zdroje z hlediska dostupnosti vykonu zdroje, prestoze ja pisu o spolehlivosti nakupu plynu, to jakoby prehlednu, at mate radost :)

Emil
20. leden 2022, 18:57

1) Měl jsem na mysli roky 2021 a 2020, jak se snadno můžete přesvědčit tamtéž, bystřejší jedinec by to dokázal pochopit z původního výroku "když loni Němci vyrobili o 13 % méně než předloni". Takže to na meziroční pokles o 13 % opravdu nejenže vypadá, ale je dokonce i skutečností.

2) Nikdo vás reagovat nenutí a vy jste asi ten poslední, co tu může kázat něco o nesmyslných výrocích, ale v rozhodnutí jít dělat něco užitečnějšího vás mohu jedině podpořit.

3) Vaše slovíčkaření na spolehlivosti plynu oproti větru nic nemění, kdo si plyn nakoupil, ten ho má, na rozdíl od větru, který se nakoupit dopředu nedá a spoléhat na něj také ne.

Pavel
20. leden 2022, 16:52

Emile, zkuste si odpovedet na otazku: k cemu je mi fakt, ze mohu provozovat plynovy zdroj ve dne v noci, bez ohledu na pocasi, kdyz mi plyn nasobne zdrazi takze se elektrina stane neprodejna a vytlaci me z trhu i spinave uhli?

miro novak
20. leden 2022, 17:01

ani moj trojrocny vnuk by mi nedal tak jednoduchu, eufemisticky povedane, otazku.

Emil
20. leden 2022, 17:03

Fakt, že můžete provozovat plynový zdroj ve dne v noci je vám k tomu, že máte elektřinu kdykoliv ji zrovna potřebujete a ne jen když je zrovna vhodné počasí. A protože se loni v EU i v měsících s nejdražším plynem stále vyrobila zhruba pětina elektřiny z plynu, evidentně se neprodejnou nestala a špinavé uhlí ji z trhu zcela nevytlačilo.

Každopádně je evidentní, že ten plyn může vytlačit z trhu zase jen jiný zdroj, který je schopný provozu "ve dne v noci", po definitivním zlikvidování uhlí ale už moc dalších takových zdrojů nezbývá...

Milan Vaněček
20. leden 2022, 18:14

Jediný zdroj elektřiny co funguje ve dne v noci, po celý rok, BEZ PALIVA, BEZ NEBEZPEČNÉHO ODPADU, je tekoucí voda resp příliv a odliv v moři. Sílu gravitace nikdo vypnout neumí.

Jediný zdroj života na planetě Zemi který funguje už miliony let je energie ze Slunce.

To pro Emila, aby si uvědomil, co je realita a přestal s demagogií.

Emil
20. leden 2022, 18:47

Vaněček by jako obvykle rád rozporoval něco z toho co jsem napsal, ale jelikož nemá co rozporovat, tak rozporuje aspoň něco co jsem nenapsal, a ještě u toho píše o demagogii. Obvyklá písnička.

miro novak
20. leden 2022, 22:28

pan Vanecek, nastudujte si nieco o prilive a odlive a jeho cykloch, aby si sa nestrapnoval naprostou neznalostou.

Petr Hariprasad Hajič
21. leden 2022, 01:47

Pokud se týče cenové volatitity a možných výpadků dodávek plynu, tak u VtE je množství vyrobené enrgie mnohem lépe predikovatelné. I když v jednom roce fouká míň, tak jde pořád dost přesně odhadnout o kolik. Tuším, že to bylo asi o 20% méně.

Intermitentní zdroje jsou z tohoto pohledu vlastně stabilnější.

Petr Hariprasad Hajič
21. leden 2022, 02:13

Samozřejmě za předpokladu, že že budou podporované krátko, středně a dlouhodovými úložišti. Takže je potřeba budovat i battery storage a gas storage. Nová německá vláda to už chápe, a proto taky se staví další factory na baterie a rozjíždí se masívní podpora vodíku. Nord stream 2 je z tohoto pohledu neperspetivní chyba.

Emil
21. leden 2022, 06:43

Hm, takže jsou údajně spolehlivější za předpokladu něčeho, co je zatím jen předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích...

hlpb
21. leden 2022, 05:40

Tak minimálně pro Německo jsou VTE a FVE mnohem spolehlivějším zdrojem než plyn a v horizontu několika let díky rostoucí produkci H2 z každodenních přebytků se jejich stabilita bude jen zvyšovat.

Jinak při pohledu na letošní leden je zcela jasné, který z těchto zdrojů je absolutně dominantní a důležitější pro Německou výrobu a spotřebu

Výroba leden 2022 k 5:00 21.1.2022:

VTE + FVE = 11 TWh = 37%

plyn = 3,5 TWh = 12%

Jiří
22. leden 2022, 15:52

Až na to, že existuje přesně nula projektů pro generování významnějšího množství vodíku jen z přebytků OZE.

Jan Stehlik
20. leden 2022, 16:12

Kdyby to bylo levnější a spolehlivější jak plyn , tak by jej to vytlačilo z trhu a byl by za pár šušníku . Jenže on potvurka je pomale na pětinásobku a levněji nikdo nedodává .

Vojvodik Petr
20. leden 2022, 16:48

To nevadí, vetrníky na zimu odstavíme a soláry automaticky.

Pavel
20. leden 2022, 16:48

Pokud se plyn v nasledujich letech nevrati na cenu pod 30 Euro za MWh, tak bude v tomto desetileti vytlacen, ne zcela ale na uroven pouhe zalohy a to na celem svete, nejen v EU.

miro novak
20. leden 2022, 17:03

on ten plyn bol doteraz nieco ine ako zaloha? Podporna sluzba?

Jiří Švarc
20. leden 2022, 19:47

Co s tím má společného přepočet na HDP? Co se podívat spíš na příjmy/výdaje, které jsou v Německu nějakých 350 mld. €, takže by mě zajímalo, jak byste tam našel volných 50 mld. každý rok 10 let po sobě.

De Carbon
20. leden 2022, 17:33

Soudruzi, muzete tady vyskakovat treba do nebe, Nemecko to udela i proti vasi agitce. Je fakt, ze v Cesku se to trochu pribrzdi. Asi tak o 2-3 roky. Ale az to vsichni uvidi, ze se OZE vyplati, tak mate po ptakach. A tam kdesi na vychode take.

Jaroslav Loudil
20. leden 2022, 17:45

Zatímco se Německo pokouší "přetrhnout" ve své zelenosti a dál dál urychluje své cíle, tak zbytek světa si to šlape podle svých hodinek i plánů. Dám příklad Číny ,ta loni vyrobila 8.112 TWh elektřiny / skoro dvojnásobek USA/. Jaké bylo složení výroby :

termál /uhlí + plyn/ = 5.770 TWh / + 8,4 %/

vodní = 1.184 TWh / - 2,5 %/

vítr = 566,7 TWh / + 29,8 %/

jádro = 407,5 TWh / 11,3 %/

solar = 183,7 TWh /+ 14,1 %/

Jak vidět ,vítr, solar, jádro sice frčí pěkně vpřed - ale uhelky taky !!! Výroba stoupla o 8,4 %. Čína navíc zvedla dovoz uhlí na 320 mil. tun / + 6,6 %/ a také vlastní těžbu uhlí na brutálních : 4, 071 mld. tun /+4 ,7 %/.

P.S. Čínský způsob s mi líbí , tam jedou naplno ve všech oblastech výroby elektřiny. OZE a jádro mají dvojciferné tempo ,ale i uhlí a plyn navyšují výrobu. Řekl bych stabilní systém.

Milan Vaněček
20. leden 2022, 18:31

pane Loudile, tu fotovoltaiku v Číně hodně podceňujete, data za 2021 ještě nevím,

ale za rok 2020 FVE vyrobily 261 TWh (a typicky za rok Čína přidávala 50 TWh, teď už to bude každoročně i o dost více)

Takže by jste tam měl mít přes 300 TWh za rok 2021 za fotovoltaiku. Ostatní Vaše data jsem neověřoval.

Jimi
20. leden 2022, 22:37

Tohle je zajimave - oba udaje potvrzuje i chinaenergyportal (2020 - FV 261 i 1-9/21 FV 136), takze me zajima kde cinsti soudruzi udelali chybu. Pravdepodobnejsi (dle instalovaneho vykonu) mi pripada 300+ TWh, ale jak dospeli k 136 za 9 mesicu resp 184 za cely rok, to nechapu (mozna je to bez stresnich instalaci?)

Jaroslav Loudil
21. leden 2022, 08:57

TO : Vaněček

Asi máte u toho soláru pravdu. Čína nejprve zveřejňuje výrobu i novou výstavbu u velkých projektů , které jsou známy už na počátku roku a teprv později k tomu dopočítává zjištěnou výrobu z malých střešních instalací apod. Takže se to pak sečítá dohromady.

JFP
20. leden 2022, 18:14

Základní pilíře německé energetiky? Ano soudruzi, správně, opravdu jsou tři.

Přeprodej ruského plynu, parazitování na cizích přenosových soustavách a jaderných zdrojích.

A pak už jen Unsinn a Wahnsinn, Hager und Mager, prostě slunečník a větrník, bohužel bez zelenavého uranového měsíčníka, co by zářil i v noci, v noci tudíž klepou kosu a když nefouká, tak prostě okatě parazitují na ostatních, aby novoněmci měli doma teplo).

Tradičné německé řešení - jet na neudržitelné vlně na cizí úkor a pak se to zvrhne v nějaký střet. Zde to bude ovšem boj s větrnými mlýny... A střet s realitou. Poslední kancléř, za kterého Němci měli energetiku stabilní, byl nomen omen - Helmut Kohl.

Milan Vaněček
20. leden 2022, 18:55

Tohle si přečtěte, aby jste viděli, jak dělají naši severní sousedé (Polsko) fotovoltaické elektrárny,

je to naprostý kontrast s tím co u nás proběhlo v posledních 13ti letech s fotovoltaikou.

pv-magazine.com/2022/01/20/unsubsidized-solar-projects-proliferate-in-poland/

Poláci mají to štěstí, že tam není silná jaderná lobby jako je tomu u nás a že vzhledem k EU dělají sebevědomou politiku hájící národní zájmy.

De Carbon
20. leden 2022, 19:37

Chytrejsi Polak davno pochopil, ze FVE je vyhodna energie a cilene pracuji na vyuziti penez z Green Deal. V Cesku se hledaji cesty jak bojovat proti vetrnym mlynum bez jakehokoliv uzitku. Az se budou rozdelovat penize, tak zjistime, ze nemame nic pripravene a budeme zase narychlo uplatnovat nesmyslne pozadavky. Nakonec nebude EE ani z uhli, ani z noveho jadra ani z OZE. Svejk zdravi a tuka si na celo.

Karásek
20. leden 2022, 19:58

Sned jim to s těmi instalacemi vyjde a snad jim to vyjde i s budováním vodíkových systémů na uchování energie při nerovnoměrné výrobě z OZE.

De Carbon
20. leden 2022, 20:37

Polaci investuji tvrde do VtE. Uz maji pres 7GW. Nemci 64GW. Cesko smesnych 338MW. Rakousko 3,5GW.

Vladimír Šťastný
21. leden 2022, 05:53

Poláci tvrdě vymezili VtE prostor(uzákonili pravidlo 10h) a potom dali stavbám zelenou. U nás se za dvacet let nic takového nestalo. Každý investor VtE se svým záměrem tvrdě narazí právě proto, protože u nás nejsou jasně definovány podmínky a Stavební úřady vydávají Územní rozhodnutí a Stavební povolení na základě mnoha vyjímek. Taková rozhodnutí je potom snadné napadnout, protože jsou velmi často v rozporu se zákonem. Polákům se pořád kvůli něčemu posmíváme, ale oni si při tom počínají mnohem rozumněji a systematičtěji, než my.

hlpb
21. leden 2022, 06:39

Je to tak Polsko se opřelo do budování VTE a FVE ve velkém. Před pár lety neměli nic. Pro Iinfo polské VTE vyrobily za leden 2022 stejné množství energie jako obě české JE.

Jaroslav Loudil
21. leden 2022, 08:52

Faktem je, že u nás pro výstavbu větrníků budou administrativní překážky mohutného rázu. Mí známí z firmy APB Pavel Březina chtěli už před lety postavit velký větrný park u Chomutova. Okamžitě se na ně začalo útočit, byly jim házeny klacky pod nohy a do boje proti nastoupili i místní starostové. Výsledek ? Několik desítek větrníků nestojí a asi ani stát nebude. Potřebovali bychom jasná tvrdá vymahatelná pravidla ,aby do plánů výstavby nemohla kecat každá poslední 80 letá babka z vesnice o 50 obyvatelích.

Vladimír Šťastný
22. leden 2022, 06:27

Větrný park Chomutov je to, o čem tady opakovaně píšu. APB je firma s penězi ať už je má odkudkoli a je přesvědčena, že pomocí těch peněz může protlačit všechno. Zrovna to přiblížení prvních strojů ke krajním obydlím byl jeden z nejvážnějších kamenů úrazu. V našem případě chtěla firma první větrníky umístit na vzdálenost menší než 600m, případě obce Blatno dokonce 350m (od záměrů v Blatně nakonec pro vysoké náklady a špatnou přístupnost upustila)a všichni, včetně obhájců EIA se tvářili, že je to tak v pořádku a že to je "doporučení výrobce". Bylo to tak uvedeno ve všech materiálech od EIA přes dílčí řízení o Územním řízení a Stavebním povolení. Dal jsem si skutečně velkou práci, abych něco takového v materiálech firmy Vestas našel, ale nic tam není a po dotazu na oficiálního dovozce těchto strojů k nám, se mnou přestali komunikovat.

Březinové přišli do naší oblasti, začali rozhazovat peníze na všechny strany a upláceli lidi, o kterých byli přesvědčeni, že mají vliv a mohou jim pomoci. Jejich projekt je ale natolik špatně připravený, že to nakonec musel uznat i Stavební úřad v Chomutově a nezmohli s tím nic ani Frank Bold advokáti. Úplně nejvíc jim ale ublížila neochota se rozumně domluvit. Trvali na všech strojích a jejich umístěních a věcná břemena na pozemky do kterých potřebovali uložit kabeláž parku a kabely pro svedení výkonu si vynucovali naprosto nechutným nátlakem a zastrašováním zastupitelů. Zbabrali si to sami, kdyby byli od začátku přístupní nějakému kompromisu, mohli park mít už dávno, byť třeba o třetinu menší, než byl původní(megalomanský, 174ks VtE).

Jestli něco zbrzdilo, či zastavilo stavbu parku, byla to nenažranost, neochota k dílčím ústupkům a sladění jeho projektu s platnou legislativou.

feliz navidad
22. leden 2022, 11:32

Pokud jí má stát větrná farma za barákem, tak do toho má sakra co kecat...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se