BP: Vrchol poptávky po ropě nastane okolo roku 2030, u zemního plynu později
Britský energetický gigant, společnost BP, se domnívá, že vrchol ropné poptávky nastane okolo roku 2030. Ve všech svých scénářích, které nastiňují možný budoucí vývoj ropné poptávky až do roku 2050, počítá s výrazným poklesem poptávky oproti nynější úrovni, a to i v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Ta totiž dle BP zapříčinila zejména v případě EU snahu o urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE) a snížení závislosti na dodávkách fosilních paliv a fosilních palivech obecně.
Pravidelný energetický report BP je vzhledem ke své kvalitě jedním z nejsledovanějších reportů v odvětví. Report nastiňuje 3 možné stavy vývoje ropné poptávky v závislosti na rychlosti rozvoje OZE. Ropná poptávka je ovlivněna rozvojem OZE například v důsledku elektrifikace dopravy a využívání alternativních paliv, jako je například vodík.
„Celosvětová ropná poptávka bude v následujících 10 letech stagnovat. Dále však začne postupně klesat, přičemž částečným důvodem poklesu bude snižující se využívání ropy a ropných produktů v silniční dopravě, kde se zvyšuje podíl vozidel poháněných alternativními zdroji energie se zvyšující se efektivitou provozu,“ uvádí report BP.
Ve scénáři „New Momentum“, nastaveném podle aktuální trajektorie přeměny energetických systémů, by měla ropná poptávka na konci tohoto desetiletí zůstat okolo stávajících 100 milionů barelů ropy za den (bpd). V roce 2050 by dle tohoto scénáře měla globální ropná poptávka dosahovat úrovně 73 mil. bpd. Další 2 scénáře jsou z pohledu ropných společnosti více pesimistické, resp. předpokládají poptávku nižší vůči scénáři New Momentum. V případě varianty "Net Zero", nejoptimističtější varianty z pohledu rozvoje OZE, poklesne ropná poptávka v polovině století na pouhých 21 mil. bpd.
Vrchol poptávky po zemním plynu mezi lety 2035 a 2045
U poptávky po zemním plynu je z reportu BP patrná velmi vysoká nejistota spojená s rychlostí budoucího rozvoje OZE, kdy jdou jednotlivé prognózy po roce 2030 proti sobě.
Podle základního scénáře New Momentum poptávka po zemním plynu poroste až do roku 2045. Poptávku budou dle predikce pohánět rozvíjející se ekonomiky.
Naopak u rozvinutých ekonomik má poptávka po plynu postupně klesat právě kvůli přechodu na OZE. Pokud se tempo rozvoje OZE urychlí oproti aktuální trajektorii v souladu s ambiciózními plány EU nebo USA, poptávka po plynu by mohla dosáhnout vrcholu okolo 2035.
V nynější dekádě by se nicméně spotřeba zemního plynu dle všech scénářů měla podstatně navýšit.
Mohlo by vás zajímat:
BP si samozrejme hreje svou polivcicku.
Peak oil byl v listopadu 2018, vrchol plynu bude v druhe pulce tohoto desetileti (2027 +/-).
Vrchol uhli letos, prinejhorsim pristi rok.
To si ty? Alexander Ac? Nemal podla teba byt ten peak uz v roku 2010?
Vrchol využívání fosilních paliv určuje Čína , Jejich spotřeba ropy a plynu je násobně na obyvatele nižší než v USA , proto se dá očekávat , že i přes implementaci nových technologií Čína nedokáže růst poptávky zastavit před rokem 2030. Ve 30tých letech bude velmi pravděpodobně růst poptávky po fosilních palivech bržděn právě Čínou , která bude svojí ohromnou spotřebu snižovat naopak dnes ještě chudá státy jako je Indie budou zvyšovat budou zažívat svůj vrchol poptávky po fosilních palivech až mnohem později.
nesmiete este zabudnut na Indiu
Je to stejné, jako předpovídat počasí. V řádech dnů to docela jde, ale to ostatní jsou spíš zbožná přání.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se