Domů
Evropská Unie
Eurokomisařka pro energetiku: Evropa je dobře připravená na zákaz dovozu nafty a dalších produktů z Ruska
tankovani nafty
Zdroj: PxHere

Eurokomisařka pro energetiku: Evropa je dobře připravená na zákaz dovozu nafty a dalších produktů z Ruska

Po zákazu dovozu surové ropy z Ruska do EU po moři, který začal platit od začátku loňského prosince, čeká Evropu zanedlouho další fáze protiruských sankcí. Od 5. února se unijní embargo bude rovněž vztahovat na zpracované ropné produkty, a to včetně nafty či leteckého paliva. Podle evropské komisařky pro energetiku je nicméně unie na zákaz dobře připravená, a to díky zajištění alternativních dodavatelů a strategickým rezervám.

Již více než měsíc platí v Evropské unii zákaz dovozu ruské surové ropy přepravované tankery po moři, na dodávky skrz ropovody, zejména do zemí středí Evropy, se zákaz vzhledem k omezeným možnostem její náhrady zatím nevztahuje. Kromě samotné ropy je Rusko rovněž jedním z předních dodavatelů ropných produktů, včetně motorové nafty, v jejímž případě je největším dodavatelem do EU. Ve stejný termín přitom vstoupil v platnost i cenový strop vynucovaný skupinou G7, která jej ve shodě se státy EU stanovila v počáteční fázi na 60 dolarů za barel.

Největší dodavatelé motorové nafty do Evropy v roce 2022 Největší dodavatelé motorové nafty do Evropy v roce 2022. Zdroj: S&P Global

Za necelé tři týdny se však unijní embargo, stejně jako cenový strop G7, rozšíří právě i na zpracované ropné produkty, což v posledních měsících mohlo vyvolávat obavy ohledně zásobování evropského trhu. Podle evropské komisařky pro energetiku Kadri Simsonové je však unie na blížící se zákaz dobře připravená.

Podobnou situaci evropští odběratelé ruských paliv zažívali již během loňského léta, kdy začal prudce stoupat dovoz uhlí z Jihoafrické republiky, které pomohlo nahradit výpadek ruských dodávek. Podle některých analytiků rovněž evropští obchodníci v poslední době výrazně zvýšili nákupy ruské nafty, aby se před zákazem částečně předzásobili.

„Jsme přesvědčeni, že jsme poskytli našim trhům dostatek času na to, aby zareagovaly a našly alternativní zdroje. Všechny tyto alternativní dodávky jsme zmapovali. Věříme, že jsme připraveni, a navíc máme strategické zásoby ropy, což nám dává další jistotu,“ uvedla během průmyslové konference v Abú Zabí eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Riziko nedostatečných dodávek ropných produktů na evropský trh snižují místní strategické zásoby zpracovaných ropných produktů, které by podle serveru S&P Global měly být schopné pokrýt poptávku po dobu 60 dní. Výpadek ruských dodávek by rovněž měli pomoci nahradit jiní dodavatelé, a to například Kuvajt. Ten by podle komisařky mohl navýšit vývoz nafty do EU pětinásobně, v případě leteckého paliva poté dvojnásobně. Simsonová podle serveru odmítla uvést další možné dodavatele, jelikož samotná EU dle ní není do obchodních jednání přímo zapojena.

Jednání o cenovém stropu nadále probíhají

Co se týče cenového stropu na ruské ropné produkty, detaily zatím nebyly zveřejněny, jelikož nadále probíhají jednání, ke kterým se eurokomisařka odmítla vyjádřit.

„Zákaz vstoupí v platnost 5. února. Ještě předtím vedeme jednání. Budeme spolupracovat se všemi, abychom zajistili, že to bude fungovat,“ sdělil novinářům Amos Hochstein, zvláštní prezidentský koordinátor pro globální infrastrukturu a energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničí USA.

Simsonová se během konference rovněž vyjádřila k dopadu zavedení zákazu dovozu ruské surové ropy a zastropování její ceny. V případě dopadu na vývoz ropy z Ruska prvotní čísla nenaznačovala citelný propad objemu, to se nicméně může v budoucnu spolu s nadcházejícím embargem změnit.

„Naše sankce jsme ohlásili již v červnu. Dali jsme průmyslu a členským státům relativně dost času na odklon od ruských dodávek. Dopad na naši ekonomiku nebyl významný,“ uvedla Simsonová k reakci trhu na prosincový zákaz dovozu surové ropy a zastropování cen ruské ropy skupinou G7 a EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vladimír Šťastný
18. leden 2023, 09:34

Dojmy Evropské komise jsou zcela irelevantní. Dokazuje to po mnoho let její energetická politika, která zatáhla celou Evropu do současné krize.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se