Domů
Ropa
Mohla by odpadní voda z produkce ropy a zemního plynu vyřešit vodní krizi?

Mohla by odpadní voda z produkce ropy a zemního plynu vyřešit vodní krizi?

Ropa
1 komentář
27. březen 2018, 08:44
Petr Vytlačil

Změna klimatu značně zvyšuje poptávku po zásobě čerstvé vody. Výsledkem je, že vlády, vědci a ostatní aktivně hledají nové přístupy jak chránit naše vodní zdroje a jak s nimi zacházet. Jedna z úvah zahrnuje recyklaci odpadních vod, které vznikají při produkci zemního plynu a ropy.  Množství této vody z produkce pouze v USA ročně dosahuje 900 miliard galonů (zhruba 3 400 miliard litrů vody).

Někteří zastánci věří, že tento přístup představuje velkou příležitost pro regiony s nedostatkem vodních zdrojů. Vědci na Texaské univerzitě tvrdí, že recyklace vody z hydraulického štěpení by mohla být odpovědí na očekávané problémy s nedostatkem vody ve východním Texasu. Recyklace vody v oblasti ropného pole je životaschopnou volbou za podmínky, že únik ropy, který má dlouhé negativní účinky na půdu a vodní zdroje, je maximálně minimalizovaný.

Voda z produkce ropy a zemního plynu se využívá dále v procesu těžení. Využívá se zejména při sekundárních metodách těžení, kdy se udržuje podzemní tlak ropného pole vodní injektáží.

Co obsahují odpadní vody z produkce plynu a ropy?

Odpadní voda z produkce ropy a zemního plynu obsahuje řadu složek včetně organických, anorganických a potenciálních radionuklidů. Dle dat od agentury FracFocus obsahuje odpadní voda z produkce více než 2500 různých chemikálií, o kterých víme jen velmi málo a postrádáme důležitá data. Odpadní voda může být až 10x slanější než mořská voda, a testovací technologie ne vždy pracují spolehlivě v takovém prostředí.

Před recyklací odpadních vod a jejich zařazením do našeho ekosystému je tedy nejprve nutné sesbírat všechna potřebná data. Například v Pensylvánii vedlo vypouštění vody z produkce ropy a zemního plynu do zdrojů pitné vody ke zvýšení radioaktivity v sedimentech, a to i poté co byla voda recyklována.

Vědci a průmysl se musí sjednotit

K zajištění pokroku v tomto ohledu je vyžadováno sdílení dat a spolupráce mezi vědeckým a průmyslovým sektorem. Je také povinností ropných a plynárenských společností zajistit, že využití vyprodukované vody nevytvoří více problémů, než vyřeší.

Pro zapojené agentury SETAC (Society of Enviromental Toxicology and Chemistry) a ACS (American Chemical Society) je sdílení výsledků z výzkumu a využití odpadních vod z těžby ropy a zemního plynu jednou z jejich priorit. GWPC (Ground Water Protection Council) spolupracuje s průmyslem a soukromými organizacemi na výzkumu, na základě jehož výsledků bude rozhodnuto, zdali se odpadní voda dá využit i mimo ropného pole.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
27. březen 2018, 09:48

Blbosti.

Vždyť musí být jasně jednoduší používat běžnou mořskou vodu, když je 10x méně slaná. A v USA se všichni neustále stěhují, tak se můžou přestěhovat raději po prodeji ropného pole do pobřežních měst.

Jediné na co by to bylo tak rozvoj zemědělství ve vnitrozemských pouštích, ale USA stačí o něco snížit spotřebu masa, a má potravin i pro dvojnásobek populace.

Hlavní výzvou budoucnosti je transport čersvé zeleniny do velkoměst, a tam se ukazuje nejspíš nejefektivnější průmyslová hydroponika v sousedství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se