Domů
Ropa
Norský ropný gigant Equinor snižuje o polovinu zelené investice
Offshore wind park
Zdroj: theguardian.com

Norský ropný gigant Equinor snižuje o polovinu zelené investice

Ropa
6 komentářů
7. únor 2025, 09:14
ČTK

Norský energetický gigant Equinor v příštích dvou letech sníží investice do obnovitelných zdrojů energie o polovinu a zároveň zvýší těžbu ropy a plynu. Serveru zpravodajské televize BBC to řekl generální ředitel firmy Anders Opedal. Přechod na energii s nižšími emisemi oxidu uhličitého je podle něj pomalejší, než se očekávalo. Náklady se zvýšily a zákazníci se zdráhají uzavírat dlouhodobé smlouvy.

„Snižujeme investice do obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových řešení, protože nevidíme potřebnou ziskovost v budoucnosti,“ řekl Opedal.

Investice do obnovitelných zdrojů tak v příštích dvou letech klesnou na pět miliard USD (121 miliard Kč) z přibližně deseti miliard USD. Equinor také opustí svůj cíl, že do roku 2030 utratí polovinu svého rozpočtu na dlouhodobý majetek za obnovitelné zdroje a nízkouhlíkové produkty. Naopak investice do těžby ropy a plynu v příštích dvou letech zvýší o deset procent.

Equinor následuje další energetické společnosti, které snižují investice do obnovitelných zdrojů, jako jsou britské podniky Shell a BP. Opedal také uvítal výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa „drill, baby, drill“ (vrtej, bejby, vrtej), aby ropný průmysl pokračoval v nových vrtech a zvyšování těžby. Dodal ale, že to budou ceny energií, nikoliv americký prezident, kdo rozhodne o budoucím průzkumu a těžbě.

Opedal také varoval, že ceny plynu by mohly příští zimu vzrůst, protože stav evropských zásobníků plynu je v současné době nižší než loni touto dobou.

Opedal je přesvědčen, že rozvoj velkého ropného pole Rosebank v Severním moři bude pokračovat, přestože soud ve Skotsku nedávno rozhodl, že souhlas s rozvojem projektu byl nezákonný, protože nezohledňoval veškeré dopady projektu na životní prostředí. Předpokládá se, že kontroverzní ropné pole obsahuje 500 milionů barelů ropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Baton David
7. únor 2025, 09:59

teď prosím pana Vaněčka aby nám do diskuze přispěl o fungování oze v Indii a Číně

Martin Hájek
7. únor 2025, 13:36

Už i Norové odpadají od zeleného náboženství... Kdo zbyde?

Vladimír Krteček
7. únor 2025, 15:36

Ja myslim, ze Cesko bude minimalne mezi poslednimi, ne-li posledni, kdo geendeal opusti.

Protoze po cem H, v tom jsme vzdycky na špici.

Milan Vaněček
7. únor 2025, 14:14

Místní Kocourkovští nedovedou pochopit že

1) k tomu aby FVE nedávaly nejlevnější elektřinu jenom pro současných cca 60% světové populace, ale aby to bylo pro 70% a ještě později pro 80% a ještě později třeba pro 90%, je potřeba výstavbu FVE ještě více zlevnit. No a právě neustále rostoucí výstavba FVE v zemích kde už je fotovoltaika nejlevnějším zdrojem způsobuje, podle ekonomických zákonů kapitalismu pokles ceny a další zlevňování FVE a elektřiny z nich i pro země s nižším osluněním

2) Norsko jedná racionálně, stejně jako Švýcarsko. Nejsou členy EU, nemusí se řídit některými nesmyslnými příkazy EU, ignorujícími zdravý selský rozum (common sense). A proto podporují technický pokrok (elektromobilita, FVE) ale nepodléhají uhlíkové hysterii. Vědí, že čistý CO2 je nezbytný pro život na zemi (opravdu nezbytný a další zvyšování jeho koncentrace v ovzduší prospívá přírodě a lidem na Zeměkouli, ale snížení třeba na polovinu, to by byl obrovský problém pro život na zemi s 8 miliardami obyvatel).

Jiří Švarc
7. únor 2025, 16:36

Jak podle ekonomických zákonů kapitalismu instalace většího počtu FVE v Číně zajistí pokles ceny zásadní většiny nákladů na výstavbu FVE v ČR, tedy:

konstukcí pro FVE, kabeláže, montážních prací, instalaci, projektové dokumentace, připojení k síti, ceny pozemků a dalších souvisejících položek?

Jarda
7. únor 2025, 16:39

@Milan Vaněček 7. únor 2025, 14:14

Dovolím si poznámku.

Pro člověka nemusí být dobré to samé jako pro přírodu, pro přírodu by byla nejlepší planeta bez lidí, bylo to tak miliony let a zase jednou třeba bude.

Podle OSN je ohrožena až miliardy lidí změnou klimatu a zvýšením hladiny oceánů.

Mezi nejohroženější oblasti patří Bangladéš, Vietnam, Indonésie, Filipíny, Indie, Egypt a některé části USA (např. Florida, Louisiana).

Také velká města jako New York, Tokio, Šanghaj, Bangkok a Lagos mohou mít velké problémy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se