Domů
Ropa
USA může před prezidentskými volbami čelit pohromě v důsledku propadu cen ropy
Ropa
Ropa

USA může před prezidentskými volbami čelit pohromě v důsledku propadu cen ropy

Ropa
3 komentáře
12. březen 2020, 13:12
Daniel Grecman

Na ropný trh nyní působí mnoho silných faktorů, které tlačí cenu této komodity směrem dolů. Situace okolo koronaviru, výsledek jednání kartelu OPEC+ ve Vídni a výhled blížící se ekonomické krize. Výrazný propad cen, který byl k vidění na počátku tohoto týdne, by mohl mít katastrofální dopad na ropné producenty v USA.

Obava o poptávku

Koronavirus se dále šíří a jednotlivé země přijímají stále tvrdší opatření. Počet případů v USA vzrostl a v následujících dnech by mohl explodovat, což by si vynutilo reakci Trumpovy vlády.

Zpomalení ekonomiky silně dopadlo na poptávku po energetických komoditách nejen Číně, kde došlo vzhledem k preventivním opatřením k zastavení mnoha průmyslových podniků, ale také v Evropě. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nakažených v USA se dá očekávat také dopad na tamní ekonomiku, tedy i poptávku po komoditách.

Dow Jones index, jeden z nejznámějších akciových indexů na světě, se během týdne propadl o více než 16 % a trh zaplavila panika. Obava o budoucí poptávku energetických komodit je tak z krátkodobého a střednědobého hlediska zcela na místě.

Bohatá nabídka

Ropní producenti navíc museli v minulém týdnu skousnout další, pro ně velmi trpké, novinky. Nejen že se kartel OPEC+ nedomluvil na prohloubení stávajících ropných škrtů (návrh na navýšení o 1,5 mil. bbl/d), ale neodsouhlasil ani prodloužení těch současných (1,7 mil. bbl/d).

Pokud k tomu připočteme víkendové prohlášení Saúdů o navýšení produkce o 2,6 mil. bbl/d a slevách pro odběratele, dostaneme se k největšímu cenovému propadu ropy od roku 1991.

Dopad na producenty břidlicové ropy v USA

Průmysl USA může současná krize na trhu s ropou poznamenat dokonce více než finanční krize z roku 2008. Před deseti lety se ropa z břidlice takřka netěžila (v porovnání s nynější těžbou) a nižší ceny ropy ekonomice USA naopak prospěly. Tehdy se navíc OPEC domluvil na snížení produkce. Dnes by nízké ceny mohly ohrozit ropné producenty, tzn. velké množství pracovních míst, v Texasu, Severní Dakotě, Appalachii a dalších oblastech.

„Žádná společnost v našem pokrytí nemůže udržet produkci na více než pár měsíců v rámci cash flow a výdajům při ceně 35 $ za WTI,“ pronesl Charles Meade z investiční banky Johnson Rice & Co.

Dle analytiků společnostem těžícím břidlicovou ropu banky peníze nepůjčí, jelikož historicky měly problémy s cash flow a schopností splácet své dluhy. Jednalo by se tak o vysoce rizikové půjčky.

„V příštích 12 měsících bude v našem průmyslu vyhlášeno mnoho bankrotů a desetitisíce lidí bude propuštěno,“ uvedl Scott Sheffield, výkonný ředitel Pioneer Natural Resources.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lukas
12. březen 2020, 13:21

A o to arabom a rusom ide, usa potrebuje čim vyššiu cenu za ropu a nie to čo je teraz. Ale schvaľujem, už dávno im mal niekto v usa vysvetliť že ťažba ropy frakovanim a z piesku či bridlic je slepá ulička

Josef Novák
12. březen 2020, 21:22

Čekají na Vás. Telefon na White House je +1-202-456-1111.

Dušan
12. březen 2020, 22:25

To sú priam komické "starosti" ...

Americký ťažiari prežili prepad cien po roku 2014 v postate bez problémov (z globálneho hladiska) ... a teraz by mali ako skrachovať ?

Samozrejme, že nejaký áno ... ale väčšina jednoducho obmedzí náklady, bude maximalizovať ťažbu aby splácali svoje úvery a záväzky. Čiže určite prudko neznížia ťažbu ... ale naopak ... budú držať "basu" a ťažiť čo sa dá a tým stlačovať cenu, ktorá bude určite dlhší časť nižšia.

Isto nejakí "dodýchajú" .... ale nárastom cien po čase tu budú späť ... a budú "blokovať" vyššie rast cien.

Celkovo ekonomika USA na tom zarobí ....o tom niet pochýb.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se