USA může před prezidentskými volbami čelit pohromě v důsledku propadu cen ropy

12. březen 2020, 13:12
DomůRopaUSA může před prezidentskými volbami čelit pohromě v důsledku propadu cen ropy

Na ropný trh nyní působí mnoho silných faktorů, které tlačí cenu této komodity směrem dolů. Situace okolo koronaviru, výsledek jednání kartelu OPEC+ ve Vídni a výhled blížící se ekonomické krize. Výrazný propad cen, který byl k vidění na počátku tohoto týdne, by mohl mít katastrofální dopad na ropné producenty v USA.

Obava o poptávku

Koronavirus se dále šíří a jednotlivé země přijímají stále tvrdší opatření. Počet případů v USA vzrostl a v následujících dnech by mohl explodovat, což by si vynutilo reakci Trumpovy vlády.

Zpomalení ekonomiky silně dopadlo na poptávku po energetických komoditách nejen Číně, kde došlo vzhledem k preventivním opatřením k zastavení mnoha průmyslových podniků, ale také v Evropě. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nakažených v USA se dá očekávat také dopad na tamní ekonomiku, tedy i poptávku po komoditách.

Dow Jones index, jeden z nejznámějších akciových indexů na světě, se během týdne propadl o více než 16 % a trh zaplavila panika. Obava o budoucí poptávku energetických komodit je tak z krátkodobého a střednědobého hlediska zcela na místě.

Bohatá nabídka

Ropní producenti navíc museli v minulém týdnu skousnout další, pro ně velmi trpké, novinky. Nejen že se kartel OPEC+ nedomluvil na prohloubení stávajících ropných škrtů (návrh na navýšení o 1,5 mil. bbl/d), ale neodsouhlasil ani prodloužení těch současných (1,7 mil. bbl/d).

Pokud k tomu připočteme víkendové prohlášení Saúdů o navýšení produkce o 2,6 mil. bbl/d a slevách pro odběratele, dostaneme se k největšímu cenovému propadu ropy od roku 1991.

Dopad na producenty břidlicové ropy v USA

Průmysl USA může současná krize na trhu s ropou poznamenat dokonce více než finanční krize z roku 2008. Před deseti lety se ropa z břidlice takřka netěžila (v porovnání s nynější těžbou) a nižší ceny ropy ekonomice USA naopak prospěly. Tehdy se navíc OPEC domluvil na snížení produkce. Dnes by nízké ceny mohly ohrozit ropné producenty, tzn. velké množství pracovních míst, v Texasu, Severní Dakotě, Appalachii a dalších oblastech.

„Žádná společnost v našem pokrytí nemůže udržet produkci na více než pár měsíců v rámci cash flow a výdajům při ceně 35 $ za WTI,“ pronesl Charles Meade z investiční banky Johnson Rice & Co.

Dle analytiků společnostem těžícím břidlicovou ropu banky peníze nepůjčí, jelikož historicky měly problémy s cash flow a schopností splácet své dluhy. Jednalo by se tak o vysoce rizikové půjčky.

„V příštích 12 měsících bude v našem průmyslu vyhlášeno mnoho bankrotů a desetitisíce lidí bude propuštěno,“ uvedl Scott Sheffield, výkonný ředitel Pioneer Natural Resources.