Domů
Ropa
WoodMac: Světová poptávka po benzínu vyvrcholí v roce 2030 díky elektromobilům
benzínová staniceZdroj: pixabay.com

WoodMac: Světová poptávka po benzínu vyvrcholí v roce 2030 díky elektromobilům

Světová poptávka po benzínu má vyvrcholit za 13 let dle reportu Wood Mackenzie. Světová poptávka po ropě potom kolem roku 2035. Důvodem v dopravě mají být především přísnější pravidla pro výrobce a očekávaný růst využívání elektromobilů.

Zpravodajský portál the Guardian informoval o novém reportu britské výzkumné a konzultační společnosti  Wood Mackenzie. Ve svém reportu tato společnost prohlásila, že očekává růst využívání elektromobilů, což by mělo způsobit znatelné omezení spotřeby benzínu. Zvláště se tak má stát po roce 2025, kdy se bateriemi poháněná auta začnou běžně využívat.

2030 jako zlomový rok

Společně s novými pravidly, dle kterých musí výrobci automobilů zvyšovat účinnost svých vozidel, report předpovídá rok 2030 jako dobu, kdy světová poptávka po benzínu dosáhne svého maxima.

Velká Británie a Francie v nedávné době prohlásily, že by chtěly postupně ukončit prodej nových aut se spalovacími a vznětovými motory do roku 2040. Čína, největší světový trh s automobily, přemýšlí nad podobných postupem, což by mělo zásadní dopad na poptávku po ropě.

Průměrně se denně spotřebuje na celém světě zhruba 96 milionů barelů ropy, z toho 60 milionů je využito na dopravu. Alan Gelder, senior analytik ve společnosti Wood Mackenzie, prohlásil, že díry v ropném průmyslu budou znatelné mnohem dříve. Především se bude jednat o odložení nebo zrušení investic do rafinérií a snížení počtu benzínových pump.

„Stáváme se více efektivními ve využívání energie. Jak ekonomiky rostou, jsme méně závislí na ropě, takže význam ropy ve světové ekonomice by měl s časem klesat,“ sdělil Gelder.

Předpovídané snížení poptávky po ropě s sebou přinese i problémy. Dle Geldera snížení poptávky po ropě bude výzva pro země, která mají značný státní příjem z daně za pohonné hmoty, jako je například Velká Británie s 28 miliardami liber.

Budoucností se má stát elektromobilita

V krátkodobém hledisku budou na spotřebu benzínu mít největší dopad regulatorní změny přijaté bývalou vládou Baracka Obamy, Evropské unie či Číny.

„Po roce 2025 odstartuje prodej elektromobilů. Čím více  půjdeme do budoucnosti, tím více uvidíme elektromobilitu,“ prohlásil Gelder.

Gelder dále dodal, že proces se může mnohem více urychlit, pokud města začnou zakazovat vjezd automobilům se spalovacím pohonem.

Ačkoliv poptávka po benzínu vyvrcholí jako první, analytici očekávají vyvrcholení poptávky po ropě okolo roku 2035, především kvůli novým pravidlům spojeným s ochranou klimatu a dospěním světových ekonomik.

Dle Wood Mackenzie se svět dřív obával o možný strop produkce ropy, dnes je mnohem reálnějším omezením strop na straně poptávky. Odhad společnosti Wood Mackenzie je relativně brzký například v porovnání s předpovědí BP na polovinu čtyřicátých let či odhad IEA na rok 2040. Na druhé straně například predikce společnosti Shell předpovídají vrchol poptávky ještě dříve.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.