Domů
Rychlé zprávy
Američtí senátoři zvažují uvalení dodatečných sankcí na ruský plynovod Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Američtí senátoři zvažují uvalení dodatečných sankcí na ruský plynovod Nord Stream 2

Dva američtí senátoři, autoři původního návrhu zákona uvalujícího sankce proti plynovodu Nord Stream 2, minulý týden ve středu uvedli, že pokud Rusko bude pokračovat v pokládce potrubí, zváží navržení dodatečných sankcí. Uvedla to agentura Reuters.

Sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily v prosinci práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas na plynovodu. Společnost stáhla své speciální lodě, které se podílely na pokládce potrubí.

Dokončit zbývajících 160 km potrubí do Německa by měla nyní speciální loď Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016. Loď, jež musela být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři, doplula na začátku května do Baltského moře. Aktuálně se dle serveru myshiptracking.com loď od 28. května nachází v přístavu Mukran na severovýchodě Německa.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Zahájení provozu plynovodu, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by mohlo být zahájeno do konce roku 2020 nebo začátkem příštího roku, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Trumpova administrativa, stejně jako před ní i Obamova administrativa, je proti projektu z důvodu, že by posílil ekonomický a politický vliv Ruska na Evropu.

S návrhem sankcí přišli senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová, kteří v případě, že Rusko bude pokračovat v dokončení projektu zváží uvalení dodatečných sankcí.

Lauren Blair Aronsonová, mluvčí senátora Cruze, uvedla, že pro zastavení projektu „zůstávají všechny možnosti na stole.“ „Stále existují možné sankce, které byly navrženy a projednány v roce 2019 a které by významně rozšířily rozsah aktuálně uvalených sankcí,“ uvedla. Pokud loňská opatření projekt nezastaví „budou tyto možnosti samozřejmě znovu revidovány“, dodala Aronsonová.

S podobným výrokem se přidala i mluvčí Shaheenové, která „pečlivě sleduje situaci v Baltském moři a ruské pokusy obejít stávající sankce a vyhodnocuje všechny možnosti, včetně dalších sankcí“.

Konsorcium Nord Stream 2, zahrnující společnosti Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV a Engie, prozatím na žádost agentury Reuters nereagovalo a situaci nekomentovalo.

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.

Komentáře

(19)

Richard Vacek

1. červen 2020, 08:30

Tak snad by se měla EU důrazně ohradit proti takovému vměšování do něčeho, co se USA vůbec netýká. Na co máme tu armádu politiků v Bruselu? Jsou tam proto, aby hájili zájmy Ameriky, nebo Evropy?

Pavel Mráček

1. červen 2020, 08:43

Je to jen divadlo pro lidi. EU resp. Německo plyn potřebuje pro svůj průmysl a elektrárny a nějaké tanečky USA ho nezajímají.

Josef Novák

1. červen 2020, 08:44

Je zájmem Evropy, aby se Němci a Rusové úzce spojili přes NS2? Co na to Polsko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Estonsko? A vůbec, je to zájmu našem? Ani náhodou. USA v tom samozřejmě mají vlastní komerční zájmy, ale i z pohledu naší bezpečnosti je jejich tlak správný.

Láďa

1. červen 2020, 10:32

Co píšete je v podstatě pravda. Na druhou stranu pokud budete s Rusy obchodovat a budete mít k dispozici alternativní zdroje plynu můžete od nich očekávat méně problémů. Protože naše peníze se jim hodí. Tím se ten kousek provazu za který taháte trochu prodlouží.

Jan Veselý

1. červen 2020, 11:35

Zájmem Evropy je maximálně propojovat plynárenské sítě, aby jednotlivé státy nebyly vydíratelné, třeba Ruskem. Zájmem Evropy je mít alternativní zdroje, na které lze v případě výpadku přejít. Proto se staví LNG terminály.

České ekonomice opravdu nevadí nákup plynu přes Německo, kterému Rusové dávají podstatně výhodnější ceny.

Polsko přijde o bezpracný zisk z tranzitních poplatků, pobaltských zemí se NS2 nijak zvlášť nedotkne.

St

1. červen 2020, 12:47

Naopak pro nás je mnohem lepší když se ten plynovod dostaví. Pak státy jako Ukrajina či Polsko si rozmyslí účtovat nesmyslně velké poplatky za tranzit plynu. To, že se jim sníží příjmy z tranzitu je logické, ale kdo chce moc nemá nic. Není náš problém, ale těch zemí, že jsou tolik závislé na poplatcích za tranzit ruského plynu.

Karel Zahálka

2. červen 2020, 18:24

Souhlasim! Stokrát nic umořilo osla!

Karel Zahálka

2. červen 2020, 18:24

Souhlasim! Stokrát nic umořilo osla!

Richard Vacek

1. červen 2020, 18:38

Samozřejmě je i v našem zájmu co nejintenzívnější spolupráce EU a Ruska. A i přímo nás a Ruska. Neboť Rusko je nekonečným zdrojem surovin a zároveň je schopno vstřebat značné množství výrobků.

ladislav Štrajt

17. červen 2020, 19:51

O jakou bezpečnost se jedná:

Richard Fiala

2. červen 2020, 11:30

Kristapána copak tu jsou lidí už tak zblblí že nechápou že je to jasný nepřátelský akt vedený nejen proti Rusku či Německu ale i proti dalším účastníkům včetně nás? Všichni zúčastnění včetně Poláků atd odebírají ruský plyn už desítky let a najednou mají Am. takovou starost o energetickou bezpečnost vých. Evropy. Přitom to nechají za mld téměř dostavět takže nejen jasný ale i podlý! A to mají být Am. nejen naši spojenci ale i ochránci! Vždyť se k nám chovají jako kdysi sssr ke svým satelitům. Samozřejmě nemůžeme na to odpovědět přiměřeně rázně protože Evr. vyváží do USA mnohem víc než dováží a i na to už Trump ve svém vyděračském duchu uvaluje vysoká cla.

Josef

3. červen 2020, 23:12

Jo teď jste to řekl přesně a proto je třeba vyvážet tam od kud dovážíme sankce na Rusko byla největší blbost jakou EU udělala, protože Rusko udělalo protiopatření. EU plyn a ropu kupuje dál, ale do Ruska se vyváží mnohem méně, pak samozřejmě musíme vyvážet jinam, jenže ono není moc kam, protože s Čínou jsme si také udělali také špatné vztahy, takže zbývá USA, kteří nás do toho všeho namočily no a teď si diktují podmínky za kterých k nim můžeme dovážet. Opravdu skvělá zahraniční politika států evropské unie jen co je pravda.

Zdeněk Rauch

1. červen 2020, 14:58

Tak to je tak, Rusové dodávají plyn za nizké ceny než USA.Američané chtějí dodávat do Evropy dražší plyn.Vyšachovat Rusy znamená dodávat levnější plyn než rusové.To právě nechtějí

Kdyby Rusko chtělo vydírat Evropu tak už to udělala dávno,oni potřebují peníze.Prostě je to vývozní artikl.

energetik II

1. červen 2020, 16:18

USA se potřebují jen nějak dál zviditelnit. Nyní u nich běží občanská válka mezi bílými a barevnými, byla povolána Národní garda a armáda , rabují se obchody, zapalují nákupní střediska a kostely, zatčeno zatím bylo 4500 lidí, ve 40 městech včetně Los Angeles platí zákaz nočního vycházení jako u nás po atentátu na Heydricha roku 1942, když bylo stanné právo.. A to všechno v čase bídných výsledků USA v zápolení s koronavirem : USA zatím !! = 105 000 mrtvých, Čína = 4700 mrtvých - a to prosím měly USA čas se na virus připravit , když šel nejprve z Číny do Itálie, pak do Evropy a pak až do USA. V USA je nyní asi 20 milionů nezaměstnaných.

P.S. Dinosaurus USA se jen těžko vleče. Je to obr na hliněných nohách.

Lukas

1. červen 2020, 19:55

USA sa tvari ako jedno velke, leskle, zdrave cervene jeblko a vo vnutri je tak zhnite ako mozog toho hrdzaveho kocura z bieleho domu.

Miguel Migo

1. červen 2020, 19:12

Celý svět, by měl uvalit sankce na USA, protože i láska k bližnímu svému, má mít své meze...a vměšování do záležitostí jiných států, podvratná činnost,vojenské ataky,zabití 25 milionů lidí od druhé světové války, za kterou nesou USA, přímou odpovědnost, plus desítky milionů lidí,zraněných a zmrzačených, zničení ekonomik států, které potkal vývoz americké demokracie a svobody...jediné co umí, jsou filmy. A v některých dokonce i hrají... Den nezávislosti.. jsou jim agresoři..jako nočník na ....

Josef Novák

1. červen 2020, 20:06

Nic Vám nebrání vyjádřit svůj názor prakticky. Bojkotujte vše, co má původ v USA. Můžete začít internetem. Stejně nebudete mít žádný mobil ani počítač. Tak good bye :-).

energetik II

1. červen 2020, 21:45

TO : Novák

Já používám na PC OS Linux, ten není z USA. PC mám z Číny. Mobil mám nyní Nokia, stačí mi !

P.S. Když jsem se dnes ráno dozvěděl, že ten kašpar Trumpík musel v noci na dnešek na dvě hodiny i se svou manželkou a synem do betonového podzemního krytu pod Bílým domem , protože rozlícení demonstranti vzali Bílý dům útokem, smál jsem se až jsem se za břicho popadal. Málokomu přeji takovéto zážitky více, jak právě Trumpíkovi = prchat v noci do podzemního krytu před rozlícenými spoluobčany !, no skutečná nádhera.

T

1. červen 2020, 23:21

Je na svete misto,do ceho se vlastne USA NE..RE??? Bojkot USA to jE ONO!!! A nejen USA...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.