Američtí senátoři zvažují uvalení dodatečných sankcí na ruský plynovod Nord Stream 2

DomůRychlé zprávyAmeričtí senátoři zvažují uvalení dodatečných sankcí na ruský plynovod Nord Stream 2

Dva američtí senátoři, autoři původního návrhu zákona uvalujícího sankce proti plynovodu Nord Stream 2, minulý týden ve středu uvedli, že pokud Rusko bude pokračovat v pokládce potrubí, zváží navržení dodatečných sankcí. Uvedla to agentura Reuters.

Sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily v prosinci práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas na plynovodu. Společnost stáhla své speciální lodě, které se podílely na pokládce potrubí.

Dokončit zbývajících 160 km potrubí do Německa by měla nyní speciální loď Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016. Loď, jež musela být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři, doplula na začátku května do Baltského moře. Aktuálně se dle serveru myshiptracking.com loď od 28. května nachází v přístavu Mukran na severovýchodě Německa.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Zahájení provozu plynovodu, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by mohlo být zahájeno do konce roku 2020 nebo začátkem příštího roku, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Trumpova administrativa, stejně jako před ní i Obamova administrativa, je proti projektu z důvodu, že by posílil ekonomický a politický vliv Ruska na Evropu.

S návrhem sankcí přišli senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová, kteří v případě, že Rusko bude pokračovat v dokončení projektu zváží uvalení dodatečných sankcí.

Lauren Blair Aronsonová, mluvčí senátora Cruze, uvedla, že pro zastavení projektu „zůstávají všechny možnosti na stole.“ „Stále existují možné sankce, které byly navrženy a projednány v roce 2019 a které by významně rozšířily rozsah aktuálně uvalených sankcí,“ uvedla. Pokud loňská opatření projekt nezastaví „budou tyto možnosti samozřejmě znovu revidovány“, dodala Aronsonová.

S podobným výrokem se přidala i mluvčí Shaheenové, která „pečlivě sleduje situaci v Baltském moři a ruské pokusy obejít stávající sankce a vyhodnocuje všechny možnosti, včetně dalších sankcí“.

Konsorcium Nord Stream 2, zahrnující společnosti Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV a Engie, prozatím na žádost agentury Reuters nereagovalo a situaci nekomentovalo.

Spojené státy odůvodňují zavedení sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 ochranou energetické bezpečnosti v Evropě. Varují před nadměrnou závislostí na ruském plynu. Několik zemí EU a Ukrajina jsou proti plynovodu. USA jsou naopak kritizovány za to, že zavedením sankcí v Evropě hájí svůj zájem prodávat vlastní plyn ve formě LNG.