ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace teplárenství 80 miliard korun
Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Jedná se tak o druhou největší investici společnosti po výdajích do jaderné energie. Částka zahrnuje dotační podporu na modernizaci tepláren v Česku. Na dnešním setkání k modernizaci českého teplárenství v Praze to řekl předseda představenstva Svazu moderní energetiky a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Na modernizaci tepláren budou do budoucna směřovat stovky miliard korun. Z Modernizačního fondu je na jejich dekarbonizaci vyhrazeno 87 miliard Kč.
Budoucnost dekarbonizace vidí ČEZ kromě využívání biomasy hlavně v zemním plynu. Ten je podle Čermáka nezbytnou komoditou pro snižování emisí v teplárenství a zároveň zachování systému centrálního zásobování teplem. „Taková investice musí mít svojí návratnost, proto je třeba, aby zemní plyn existoval,“ uvedl. V současnosti skupina také přimíchává do některých zdrojů vodík. Samotné vodíkové technologie ale plánuje stavět až v další dekádě.
ČEZ v současnosti přestavuje uhelnou elektrárnu v Mělníku na paroplynovou. Již dříve získal z Modernizačního fondu na transformaci 308 milionů eur (zhruba 7,53 miliardy Kč). Mělnický Energotrans je největším teplárenským zdrojem v Česku, zajišťuje vytápění východní poloviny Prahy, Mělníka a Neratovic.
Loni v květnu ČEZ uvedl, že do roku 2030 investuje 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem, který funguje ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040.
Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jedná se o peníze získané prodejem emisních povolenek. Česko by mělo mít díky vysokým cenám povolenek v Modernizačním fondu do roku 2030 k dispozici až 500 miliard korun. Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v deseti dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.
ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V prvních třech čtvrtletích loňského roku vydělala 23,4 miliardy korun, čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o 6,4 miliardy Kč. ČEZ ESCO je dceřinou firmou ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.
Mohlo by vás zajímat:
Tak to je paráda všechny lidi v ČR oškubali na povolenkách o 500 mld. no možná o i hodně více páč nám nevrátí vše, takže počítejme 750 mld. za to by byl 2x JE Temelín a bylo vše vyřešeno, ale to by se nedalo obchodovat a rozkrást smutný pohled jak se nechají lidi škubat, aby pár vyvolených na to pohádkově zbohatlo.
Nic jako "dekarbonizace zemním plynem" neexistuje. Kromě toho, bojovat s GHG bez Číny, USA, ropných arabů atd. jsou 100% vyhozené peníze.
Tak pan Vaněček tu pořád chce dekarbonizovat uhlím (pardon, uhlím s fotovoltaikou). Tak to je zemní plyn k OZE přece jenom trochu pokrok.
Není, v tom je ten vtip. Při zahrnutí atmosférických úniků zemního plynu, což je víceméně metan, včetně těžby, úpravy, dopravy a zkapalnění to vyjde srovnatelně. A to uhlí je domácí, obchodně bezrizikové, z rozfáraných lomů, kde se v rámci územních limitů větší ekoškody už nenadělají. Jak jsem v penzi a profesí skoro celý život jaderník, v tomhle se p. Vaněčkem shodnu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se