Domů
Komoditní trhy
Rusko: Evropa bude jednoho dne plynovod Nord Stream 2 potřebovat
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Rusko: Evropa bude jednoho dne plynovod Nord Stream 2 potřebovat

Plynovod Nord Stream 2, u kterého byl v letošním roce ze strany Německa pozastaven proces certifikace v důsledku ruské agrese na Ukrajině, bude dle Ruska jednoho dne v budoucnu Evropa potřebovat. V minulosti se počítalo s tím, že Nord Stream 2 by mohl být využíván pro přepravu vodíku, a to vzhledem k velkým plánům EU v oblasti vodíkového hospodářství.

Náklady na vybudování plynovodu Nord Stream 2 se pohybovaly okolo 11 miliard USD (248 miliard CZK). Hlavním investorem byl ruský Gazprom, podíl v konsorciu Nord Stream AG nicméně měly i evropské společnosti – Uniper SE, Wintershall, OMV, Engie nebo Royal Dutch Shell. Roční přepravní kapacita činí 55 miliard m³.

Plynovod byl dokončen v září 2021. K využití ke komerčnímu provozu bylo ovšem zapotřebí podstoupit proces certifikace – ten posuzuje např. soulad s evropským právem nebo dopad na bezpečnost dodávek plynu do Evropy. Tehdejší odhady byly, že by proces certifikace mohl být dokončen v polovině letošního roku.

V druhé polovině loňského roku došlo k prudkému nárůstu cen energetických komodit. Důvodem byla především obava o dostatečnost nabídky zemního plynu, kdy Gazprom dodával do Evropy méně plynu než předešlé roky. Předpokládalo se, že jde o snahu o vytvoření tlaku ze strany Ruska na evropské orgány, aby došlo k rychlejšímu certifikačnímu procesu a uvedení plynovodu Nord Stream 2 do komerčního provozu.

Představitelé Německa však již na konci loňského roku uvedli, že z geopolitického hlediska byl projekt chyba – obchází totiž dodávky skrze Ukrajinu. Ukrajina získávala až 3 % svého HDP ( cca 3 miliard USD) z poplatků za tranzit plynu a nový plynovod by tranzit podstatně snížil.  Německo předtím předběžně souhlasilo s kompenzací pro Ukrajinu po tlaku ze strany USA. Po vpádu Ruska na Ukrajinu však z Německa a EU zní, že se jedná o mrtvý projekt, který nelze vzhledem k nynější situaci povolit. Rusko má však jiný názor, alespoň tedy v dlouhodobějším horizontu.

„Infastruktura projektu je připravena, nějakou dobu bude ležet v provozuschopném stavu na dně moře. Jedná se o projekt, který bude Evropa potřebovat, nezávisle na tom co nyní říká,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Nyní ovšem není naděje [na provoz Nord Streamu 2].“

Ruský vpád na Ukrajinu do velké míry nevratně poškodil vztahy mezi Ruskem a EU. Komise v minulém týdnu představila plán o objemu 210 miliard EUR s cílem snížit závislost na ruských fosilních palivech do roku 2027 a urychlit přechod k zelené energii.

EU bude v budoucnu, vzhledem ke svým plánům, potřebovat dovážet vodík. Pro tyto účely by byl plynovod zřejmě Nord Stream 2 vhodný. Nelze však očekávat, že by EU opětovně připustila vysokou energetickou závislost na Rusku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pavel
26. květen 2022, 14:16

az ty zrudy odtahnou z Ukrajiny, tak lze o vyuziti uvazovat - z ceho by take platili reparace, ze?

Jan Veselý
26. květen 2022, 14:37

Už roky chovám v hlavě takový nápad, který by se jednou mohl stát. To jednoho krásného dne zavolá Bendeskanzler/kanzlerin do Kremlu a řekne Putinovu nástupci, že je ochoten/ochotna dovolit přes Nordstream 2 přepravovat velké množství syntetického methanu vyrobeného z mořského větru. Samozřejmě, vše bude za rozumnou cenu, přece chudáky (v obou smyslech slova) nenechají mrznout. Němci jsou přece jen civilizovaný národ :-)

Třeba to Peskov myslel takhle :-)

Láďa
26. květen 2022, 14:50

Tak dovážet vodík z Ruska by bylo jak se říká z louže pod okap.

Karel Navratil
26. květen 2022, 21:48

Také jsem přesvědčen, že plynovod Nord 2 bude jednou sloužit svému účelu....

Jiří Kelnar
27. květen 2022, 08:10

Třeba jo, až se Rusko poučí, co to znamená státní hranice a jak se mají chovat ke svému sousedovi. Třeba to vedoucím představitelům jednou dojde, že nemůžou svý ekonomický neúspěchy řešit tím, že budou anektovat sousední státy. Takže oba doufáme no.

PetrD
26. květen 2022, 22:33

Pokud se dokáže Rusko obrodit, tak ano. Ale obávám se, že bohužel nedokáže, po generacích čistek a emigrace inteligence už jsou rusáci blízko tomu, co vidíme v Buče.

energetik
28. květen 2022, 06:10

Před využitím tohoto plynovodu bude Rusko rozděleno, části území dostanou na starosti okolní státy. Rusáci se o sebe neumí postarat, nebýt přírodního bohatství a teroristických okupačních akcí tak tam všichni bydlí stále v zemljankách a lupou kůru ze stromů. Teď už tam mají někteří alespoň pračky a traktory které uloupili v Ukrajině.

Přemek z Mělníka
29. květen 2022, 21:35

Energetiku, fakt si pobavil....rusové bydlí v zemljankách a loupou kůru stromů k jídlu.....ha ha ha. Nechtěl by si nás o Silvestru pobavit v naší hospodě podobnými komediálními historkami? Pivo a večeři dostaneš zadara.....,tedy když pobavíš....

Jen pro tvou informaci, ale nikomu to neříkej. Rusko je největší světový exportér obilnin. Letos vyveze údajně 50 milionů tun.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se