Domů
Rychlé zprávy
Inflace ve Španělsku je nejvyšší za posledních 37 let, hlavním důvodem jsou rostoucí ceny energie
Německá uhelná elektrárna Staudinger
Zdroj: Philipp Wedel / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated (licence)

Inflace ve Španělsku je nejvyšší za posledních 37 let, hlavním důvodem jsou rostoucí ceny energie

Španělsko se potýká s největší inflací od roku 1985, důvodem je zejména zvýšení cen energetických komodit a potravin v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině. Bojovat s inflací chce Španělsko silnou finanční podporou a případným zastropováním ceny plynu. Informoval o tom zpravodajský portál EURACTIV.

Inflace ve Španělsku vzrostla ze 7,6 % v únoru na 9,8 % v březnu, což je nejvyšší inflace od května 1985 dle předběžných údajů španělského statistického úřadu.  Od napadení Ukrajiny Ruskem ceny potravin a energetických komodit významně vzrostly.

„Je to špatné číslo, které ovlivňuje naši ekonomiku, zvláště více zranitelné skupiny,“ prohlásil k předběžným odhadům premiér Pedro Sanchez v parlamentu.

Stejně jako zbytek Evropy, Španělsko bojuje od minulého roku s extrémními cenami za energie. Španělsko je navíc jednou z nejvíce závislých zemí na plynu pro výrobu elektřiny. K tomu navíc stouply i ceny za ropu a ropné produkty a potraviny, což vyústilo v hlasité protesty z přepravního a farmářského sektoru.

Samostatně výdělečně činní řidiči nákladních automobilů stávkují již od 14. března a zablokovali silnice na protest proti rostoucím cenám za pohonné hmoty. To vyústilo v nedostatek potravin s krátkou dobou trvanlivosti, jako jsou například vejce či mléčné výrobky.

Dle Sancheze je zvýšení cen o 73 % spojeno s problémy v energetice a zemědělství způsobené válkou na Ukrajině. Tzv. jádrová inflace, tedy celková
inflace bez regulovaných cen, bez cen potravin a bez cen pohonných hmot dosáhla 3,4 %, nejvíce od roku 2008.

Pomoc domácnostem i firmám

Vláda premiéra Sancheze v úterý odhlasovala balíček přímé finanční pomoci a výhodným půjčkám pro firmy a domácnosti v hodnotě 16 miliard euro (390 miliard korun). Příklady podpory jsou sleva 20 centů (5 Kč) na litr pohonné hmoty, podpora zemědělství 362 miliony euro nebo zastropování maximálního zvýšení nájmu na 2% na příští tři měsíce.

Španělsko se spolu s Portugalskem chystá v příštích dnech poslat návrh EU na omezení cen plynu na základě zvláštního povolení, které Brusel oznámil koncem minulého týdne a které oběma zemím umožňuje zasahovat na trzích s elektřinou.

Vláda doufá, že kombinace hospodářské pomoci a nalezení způsobu, jak oddělit vliv cen plynu na ceny elektřiny, pomůže zmírnit vnitřní napětí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Miloslav Černý
5. duben 2022, 12:09

Jak vidno celosvětový energetický problém začíná narůstat. Kritika max. možného rozšíření OZ jenom celou situaci celosvětově zhoršuje a jiné řešení nikdo zatím pro krátkodobé řešení nabídnout nedokáže.

Maly Jarda
5. duben 2022, 14:43

Já tuto logiku vůbec nechápu , nikdo OZ nijak neomezuje .. jen lidé nechtějí dotovat neefektivní technologie a řešení

Jan Veselý
5. duben 2022, 14:59

Umíš vůbec číst, Jarouši? Španělé mají problém s tím jak vyletěla nahoru cena zemního plynu a ropy. Mohou si jenom gratulovat, že už mají skoro polovinu elektřiny z OZE, kterým jsou nějaké cenové fluktuace komodit, na které nemá jejich země vliv, zcela "u vrtule". Bez OZE by na tom teď byli ještě mnohem hůře.

Emil
5. duben 2022, 16:25

Kontrolní otázka, pane Veselý: když třeba teď ve Španělsku poskytují OZE 9 GW a zemní plyn 10 GW, jaký konkrétně má podle vás na aktuální cenu silové elektřiny vliv, že mají "skoro polovinu elektřiny z OZE" oproti tomu kdyby měli veškerou z plynu a z OZE nic?

Ony totiž i ve Španělsku cenu určují právě ty závěrné plynové elektrárny s cenou danou těmi fluktuacemi komodit, takže dokud má na trhu uplatnění jen jedna jediná z nich, elektřina je tam drahá jako by žádné OZE nebyly, a to je prakticky pořád. Proto se tam taky celý letošní rok drží cena elektřiny kolem 200 €/MWh.

Rejpal
5. duben 2022, 22:04

Ne místní zelení komunisti zdanili jaderné elektrárny, nejlevnější zdroje energie v zemi, a ještě přes tím si odhlasovali likvidaci jaderné energetiky. Za potlesku Bruselu si diletantsky ničili vlastní energetiku a teď sklízení výsledky.

nikdo
6. duben 2022, 00:41

To: Veselý

Pan Černý ale ve svém příspěvku ceny elektřiny ve Španělsku vůbec nezmiňuje pouze velebí OZE jako obvykle.

Jan Veselý
5. duben 2022, 15:01

P.S.: "lidé nechtějí dotovat neefektivní technologie a řešení"

Proto se taky prakticky nestaví jaderné elektrárny. A OZE loni ve světě přibylo okolo 300 GW. Vítr a fotovoltaika už spolu dělají více elektřiny než elektrárny na uran.

Maly Jarda
5. duben 2022, 16:10

přesně proto jsem psal že nikdo nikomu nebrání stavět a provozovat OZ, ono je trochu rozdíl postavit FVE ve Španělsku a v Česku , to samé s větrnými elektrárnami na pobřezí Atlantiku a v české kotlině .. ale zelené schizofreniky fakta nezajímají

Jan Veselý
5. duben 2022, 17:16

Nemontuj tu Česko Jarouši, tady se dospělí baví o Španělsku.

Omega
5. duben 2022, 16:19

Už mnohokrát jsem tu psal, že nemáme technologicky vyřešen ten čas, kdy OZE nejede. Vyrobit elektřinu z OZE a vyrobit jí dost umíme dobře. Ale neumíme ji vyrobit v době, kdy ji potřebujeme.

Jinak to řešení = OZE + akumulace = to by lidi rádi měli, jenže tak nějak neexistuje. A lidé opravdu něchtějí dotovat nefunkční řešení.

PS: na jádro je teď pozdě - ačkoli se jedná o nejlevnější řešení, jeho stavba měla začít před 10ti lety, aby bylo dnes k dispozici. Totéž s tou akumulací - ta se měla dělat před 10ti lety aby dnes byla.

Jan Veselý
5. duben 2022, 17:19

"nemáme technologicky vyřešen ten čas, kdy OZE nejede" - To je nesmysl, jasně, že máme, jen chtít.

"OZE + akumulace = to by lidi rádi měli, jenže tak nějak neexistuje" - To musím říct sousedovi, že to, co má doma, neexistuje. Asi ho to dost překvapí.

"na jádro je teď pozdě - ačkoli se jedná o nejlevnější řešení" - A teď tu o Karkulce.

mart0
5. duben 2022, 18:50

Váš soused má vyřešenou akumulaci letních přebytků na zimu? No tak super, nemohl by nám poradit jak na to?

Omega
5. duben 2022, 22:36

Pane Veselý, máte pravdu.

akumulace existuje, proto ji všichni mají a nepotřebují připojení k síti. A váš soused pochopitelně neparazituje na elektrické síti a rozhodně ne v zimě, když je málo světla a inverze.

A teď vážně - řešení / cena / rizika - jak zajistit lidem energii a teď se bavíme o zimě 2022/2023. Proto jsem psal, že jádro i akumulace se měla budovat před lety. Teď se začne budovat - ale stejně než se dostaneme na funkční řešení bude to trvat 10 let. Hlavní problém je cena elektrolyzérů - a dostatek energie pro jejich provoz. A tohle vybudovat prostě trvá roky - protože výrobní kapacity jsou omezené a zvýšit je trvá také roky. Jako příklad si vezměte automobilku Tesla - začala na 50 000 aut v roce 2008, je rok 2022 a to bude první, kdy se dostanou nad 1 milión (zrychlujou nejlépe na světě). Totéž s FVE - kapacita továren vs poptávka, totéž s bateriema, totéž s VTE.

Rejpal
5. duben 2022, 22:19

Pane Veselý V archivu je debata , kdy jste se vymezoval vůči garanci 80 EUR/MWh někdy ve 30 tých letech pro výstavbu JE v ČR zdálo se vám to jako drahé a teď jsou ceny na burze mezi 200-300 eury a dál opěvujete OZE. Vy nemáte rád JE je to čistě Váš osobní postoj , který ovšem s realitou nemá nic společného.

nikdo
6. duben 2022, 00:33

Ale bez kritiky není nápravy, kdyby nikdo nikdy nic nekritizoval tak by se nic neměnilo. Takže OZE se nesmí kritizovat? to připomíná totalitní režimu ten také nesnáší kritiku a kritiky persekuuje. A řešení existuje dočasně se vrátit k uhlí a tím snížit potřebu plynu dokud se nedobudují moderní jaderné elektrárny.

Turby
6. duben 2022, 08:23

Jenze to plosne uz moc nejde. Tezko budete fedrovat uhli do nove rekonstruovanych kogeneracnich teplaren. Nebo do tech tisicu kotlu vymenenych za plynove z dotaci.

Michal K.
5. duben 2022, 18:12

A to nam OZE zdroje mali sekat kvanta lacnej elektriny.

Nuz a akosi nesekaju.

Kde len moze byt problem ....

Miloslav Černý
5. duben 2022, 19:11

Akumulace energie tady jsou už v různých formách a na jejich vylepšení se max. celosvětově pracuje. Nemá smysl už to stále papouškovat. Kdo se o to aspoň trochu zajímá, informace jsou dostupné. Kdo to vědomě nechce vědět tak tomu nikdy neuvěří.

Omega
5. duben 2022, 22:38

Tohle není o akumulaci - tam možnosti jsou. Je to o čase, než jich bude k dispozici dostatek - a tam se bavíme o 10ti letech

Rejpal
5. duben 2022, 22:44

Akumulace energie by musela být sezónní , dnes má svět problém s akumulací v řádu hodin a potřeba je akumulace v řádu měsíců. Přitom s vývojem akumulace energie v řádu měsíců jsme na tom asi tak jako středověký alchymista , který chtěl obletět svět a šil si na to křídla s ptačího peří. Pokud se akumulační schopnost baterií zvedla za posledních 10 let asi o 25%. . a počítáme s tím že vývoj překoná všechny fyzikální bariiéry ( v praxi nemožné) ale tak by při současných trendech trvalo 200 let než by byly v prodeji baterie pro sezónní akumulaci. ČR bude potřebovat jadernou energetiku i za 100 let..... a nebo se bude el. energie v zimě získávat z umělých paliv, což bude znamenat velmi vysoké ceny energie.

Ivan Novák
5. duben 2022, 23:23

Nechte na hlavě. Trvám, že okřídlený Vít Fučík zvaný Kudlička létal v obleku z měchuřin před 300 lety z Klůsu do Vodňan na trh. Jen se to všeobecně neujalo, kvůli zpátečnictví tehdejší veřejné správy.

nikdo
6. duben 2022, 00:51

To už ale bylo v novověku, pan Rejpal píše o středověkém alchymistovi.

hellokitty
7. duben 2022, 16:19

uz len to, ze argumentujete bateriami ako formou sezonneho uloziska ukazuje, ze o teme akumulacie toho moc neviete

Richard Vacek
5. duben 2022, 21:03

Oze snad vedou k tomu, že se zdražuje energie z klasických zdrojů. Ono mít plynovou elektrárnu, která běží jen 3 měsíce v roce je docela luxus.

Rejpal
5. duben 2022, 22:50

A to počkejte až stát pořádně zdaní FV elektárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se