Domů
Rychlé zprávy
Marže nejstarších černouhelných elektráren v Německu se opět propadly do záporných hodnot
Německo uhelná elektroenergetika
Zdroj Flickr: @dé.wé.https://www.flickr.com/photos/83096448@N06/

Marže nejstarších černouhelných elektráren v Německu se opět propadly do záporných hodnot

Ziskovost starých německých černouhelných elektráren se opět propadla. Pro dodávky elektrické energie v příštím roce se clean dark spread index dostal do záporných hodnot. Předpokládá se tak zvýšení tlaku na uzavření nejstarších a zároveň nejméně účinných německých uhelných elektráren.

Plánované zisky německých uhelných elektráren za výrobu elektřiny v příštím roce se opět propadly do záporných hodnot. Hlavním důvodem je rostoucí cena uhlí, která již není podpořena zvýhodňujícím se kurzem eura vůči dolaru. Tuto skutečnost přinesl zpravodajský portál Platts.

Cena uhlí roste, kurz se zhoršil

Německý clean dark spread (CDS, průměrný rozdíl mezi cenou elektrické energie a náklady na palivo a emisní povolenky) pro uhelnou elektrárnu o účinnosti 35 % se na konci minulého týdne propadl na hodnotu -0,17 EUR/MWh. CDS se v červnu vyhoupl nad 1 EUR/MWh po vůbec prvním období za letošní první kvartál, kdy dosáhl záporných hodnot.

Klesající index CDS poukazuje na zhoršující se ekonomiku provozu nejstarších německých černouhelných elektráren. Letos v květnu byla uzavřena jedna ze starších německých uhelných elektráren Voerde, která dosahovala účinnosti přibližně 37 %.

CDS pro moderní německé uhelné elektrárny o účinnosti 45 % také v pátek rovněž klesl, a to na čtyřměsíční minimum 5,63 EUR/MWh. Cena uhlí dlouhodobě roste a cena pro příští rok od května stoupla již o 17 %. Růst je způsoben zejména větší asijskou poptávkou a obecně nižší nabídkou. Naštěstí pro evropské uhelné elektrárny v posledních několika měsících euro výrazně posílilo oproti dolaru. Nyní však euro oproti dolaru lehce oslabilo a clean dark spread se tak propadl.

Zvyšující se tlak na staré uhelné elektrárny

Výhled do budoucna se snižující se ziskovostí jenom zvýší tlak na uzavření nejstarších německých černouhelných elektráren. Od roku 2012 bylo uzavřeno zhruba 9 GW výkonu německých uhelných elektráren, na druhé straně přibylo 8 GW moderních uhelných elektráren v čele s 1GW elektrárnou Uniperu, která by měla začít vyrábět příští rok. Ta by zároveň dle spekulací měla být poslední novou uhelnou elektrárnou v Německu.

V červenci kancléřka Merkelová přiznala, že Německo musí upustit od uhlí, aby naplnilo své cíle pro ochranu klimatu. Dle německého regulátora BNetzA je na území Německa v provozu 25 GW černouhelných elektráren a 20 GW hnědouhelných elektráren, které se dohromady stále podílejí na energetickém mixu zhruba 40 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
11. srpen 2017, 11:13

Ty závěry o tlaku na odstavování dalších starších černouhelných elektráren v Německu jsou trošičku mimo mísu, je to celé trochu složitější. CDS se počítá s baseloadové ceny elektřiny. Ta je relevantní pro moderní uhelné elektrárny, které skutečně jedou v baseloadu, ale už nikoliv pro starší uhelné elektrárny, které jedou spíš v pološpičkovém režimu. Navíc tato skupina elektráren fakticky tvoří cenu elektřiny ve střední Evropě, takže pokud vzroste cena uhlí, tak poroste i cena elektřiny. Limitem je samozřejmě cena plynu a konkurence plynových elektráren, ale ten rozdíl je značný a při menších pohybech uhlí se neuplatní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se