Německo vyrobilo méně elektřiny z větru i slunce, největší nárůst zaznamenal plyn

DomůRychlé zprávyNěmecko vyrobilo méně elektřiny z větru i slunce, největší nárůst zaznamenal plyn

Německo vyrobilo v roce 2016 méně elektřiny z větrných i solárních elektráren, přesto podíl elektřiny vyrobené z OZE podle prvních údajů mírně vzrostl. Největší vzrůst zažily elektrárny vyrábějící elektřinu z plynu, klesající trend postihl výrobu elektřiny z jádra i uhlí.

Letošní statistiky výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů u našeho západního souseda nejsou tak výrazné, jako tomu bylo v předchozím roce. K mírnému poklesu došlo u výroby z větrných elektráren i solárních elektráren. U obou typů zdroje i přes nárůst instalovaného výkonu poklesla výroba o 1,2 TWh.

K poklesu výroby došlo i přes 1,1GW přírůstek instalovaného výkonu solárních elektráren, což bylo podstatně za cílem Německa nainstalovat v roce 2016 dalších 2,5 GW. Obdobná je i situace u větrných elektráren: podle odhadu tento rok přibylo přes 4 GW instalovaného výkonu, přesto poklesla výroba elektřiny za celý rok o cca 1,2 TWh.

Celkový podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu je podle prvních odhadů 32 %.

Meziroční pokles výroby větrných elektráren je dán především tím, že v roce 2015 byly podmínky pro výrobu elektřiny z větru mimořádné a výroba oproti roku 2014 vzrostla o téměř 40 %.

Výroba onshore větrný elektráren poklesla o téměř 5 TWh, naopak offshore větrné elektrárny vyrobily o cca 4 TWh více.

Grafika: B. Burger, Fraunhofer ISE; data: DESTATIS a EEX

Výrazně více se pro výrobu elektřiny využíval plyn, jehož výroba vzrostla o téměř 40 % na 43 TWh. K tomu je nutné připočíst ještě část výroby v hornickém a průmyslovém sektoru pro vlastní spotřebu, která není v těchto datech započítána.

Méně elektřiny se vyrobilo v ostatních klasických elektrárnách, zejména v jaderných. To bylo způsobeno definitivním odstavení elektrárny Grafenrheinfeld, která byla trvale odstavena teprve v průběhu roku 2015.

Zdroj dat: Fraunhofer ISE, Bruno Burger