Domů
Rychlé zprávy
Se současnými opatřeními nedosáhne Německo svého klimatického cíle pro rok 2030. Uvádí vládou zadané studie

Se současnými opatřeními nedosáhne Německo svého klimatického cíle pro rok 2030. Uvádí vládou zadané studie

Současná opatření zavedená Německem v oblasti klimatu jsou nedostatečná k dosažení cílů snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Uvádí to dvě nezávislé studie zadané ministerstvem životního prostředí a ministerstvem hospodářství a energetiky. Očekávané zpřísnění klimatických cílů EU pro rok 2030 navíc tlak na Německo dále zvyšuje.

Opatření německého klimatického balíčku, jehož podoba byla odsouhlasena loni v září, jsou nedostatečná k dosažení cílů země v oblasti klimatu do roku 2030.

I přes politicky urychlené uzavírání uhelných elektráren, zavedení systému obchodování s emisemi v oblasti dopravy a budov a řadě dalších opatření nebude dosaženo cíle pro rok 2030, snížit emise skleníkových plynů (GHG) o 55 % oproti hodnotám roku 1990, a vypustit tak maximálně 543 mil. tun ekvivalentu CO(CO2e) do ovzduší. V roce 2018 přitom Německo vypustilo 858 mil. t CO2e.

Dle studie zadané ministerstvem životního prostředí (BMU) bude dosaženo pravděpodobně pouze 51% snížení emisí, a stanovený cíl tak bude překročen o zhruba 70 milionů tun. Jako důvod studie uvádí zejména nedostatečné snížení GHG v odvětví dopravy a vytápění. Studie očekává, že snížení emisí v sektoru energetiky a průmyslu bude do značné míry v souladu s vládními plány.

Vývoj emisí skleníkových plynů v Německu dle sektorů. Zdroj: Umweltbundesamt

„Na základě stávajícího akčního programu v oblasti klimatu nebude dosaženo cílů v oblasti klimatu pro roky 2020 a 2030,“ uvádí analýza provedená pod záštitou Institutu pro aplikovanou ekologii (Öko-Institut).

Druhá studie zadaná paralelně ministerstvem hospodářství a energetiky (BMWi) vypracovaná poradenskou firmou Prognos přinesla mírně optimističtější, ale v konečném důsledku podobné výsledky, přičemž rozdíly vyplývají zejména z odlišných předpokladů, například předpokladu o počtu elektromobilů na německých silnicích v roce 2030.

Problematickými jsou zejména sektory dopravy a vytápění

Zdroj: Flickr, Kubilay Yu

I studie zadaná BMWi identifikuje jako problematické sektory dopravy a vytápění. Podle studie BMU budou emise GHG z vytápění v roce 2030 o 17 mil. tun CO2e vyšší, než se plánovalo, a emise GHG z dopravy dokonce o 33 milionů tun CO2e , přičemž produkce GHG z osobních a nákladních automobilů, letadel a dalších vozidel klesne o méně než polovinu, než by bylo třeba.

Pomalé snižování emisí v sektoru budov a vytápění lze do značné míry přičíst skutečným překážkám, jako je nedostatek kvalifikovaných řemeslníků potřebných k výstavbě nových a energeticky úspornějších budov. Nedostatky v odvětví dopravy jsou naproti tomu často spojeny s více politickými důvody, vzhledem k tomu, že automobilový průmysl je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi a je hluboce zakořeněn v regionálních ekonomických strukturách.

Ministryně životního prostředí zůstává i přes výsledky studií pozitivní

Environmentální nevládní organizace uvedly, že nedosažení emisních cílů nejsou překvapením vzhledem k nedostatečné činnosti vlády. „Šokující věc těchto dokumentů o selhání opatření v oblasti klimatu je, že byly zcela předvídatelné,“ řekl Tobias Austrup, odborník na klima skupiny Greenpeace.

Ministryně životního prostředí Svenja Schulzová a ministr dopravy Andreas Scheuer připustili, že je zapotřebí dalšího úsilí. Rozhodnutí EU zintenzivnit klimatické ambice do roku 2030 očekávané letos v létě a problém Německa v rozvoji obnovitelných zdrojů energie navíc dál zvyšuje tlak na německou vládu.

I přes negativní závěr analýzy Schulzová uvedla, že vládní přístup lze stále považovat za úspěch.

„Klimatický balíček nás posouvá o velký krok kupředu. Myslím, že je to povzbudivé. Přináší mnohem více, než v co mnozí věří. Ale upřímně to také znamená to, že jsou zapotřebí další opatření, pro zajištění chybějících procentních bodů,“ uvedla Schulzová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
PE
10. březen 2020, 00:05

Tim dalsim opatrenim,zcela necekanym,,prisel kovid 19,,Zpomaleni ekonomiky,mene vyfukovych plynu,omezeni letecke dopravy,omezeni vyroby,ci montovny,protoze cina nedodava.Z zoho propadu se muzeme zpamatovavat kdovi jak dlouho...ale elektrina nejen v nemecku nezlevni,max.se omezi spotreba tim i CO2.

Milan Vaněček
9. březen 2020, 07:56

No a co se stane když Německo dosáhne "jen" 51% a ne 55%? Nic, jen pár hysteriků bude šílet a křičet že měli budovat jádro ....

Vladimír
9. březen 2020, 09:10

Proč budovat jádro? Stačí když přeshraniční přenosová bilance bude nulová a zbytek si Německo vyřeší na svém území.

energetik
9. březen 2020, 09:38

Nebude nulová. Jakmile to bude možné a věřím že jednou bude jak padnou i energetické hranice a otevřou se trhy. Tak budu kupovat levnější a skutečně bezemisní energii v Německu a rozhodně nebudu sám.

Vladimír
9. březen 2020, 09:42

Jak poznáte že kupovaná energie je z bezemisního zdroje. Vy nepotřebujete energii v noci?

Vladimír
10. březen 2020, 04:43

Že by se plyn považoval za bezemisní zdroj? Navíc použití plynu do spalovacích turbín není zrovna účinné.

Milan Vaněček
10. březen 2020, 08:24

Přesně to samé platí i o jádru, zde navíc hrozí efekt Fukušima. ????

Milan Vaněček
9. březen 2020, 09:50

Vladimíre, Vladimíre, Vy si opravdu myslíte že v noci vítr nefouká a voda neteče???

Vladimír
9. březen 2020, 11:34

Je docela sucho, kde je ta voda? A že by nějak výrazně foukalo jsem si taky nevšiml.

Milan Vaněček
9. březen 2020, 12:26

V zásobnících máme plyn na 3 měsíce a jeho cena je nejnižší v historii, Vladimíre

Vladimír Šťastný
9. březen 2020, 11:28

Víte kdo to je užitečný idiot?

Ivan Novák
9. březen 2020, 11:28

Na a co se stane, když Německo sníží své emise na nulu? Taky nic, jen pár hysteriků bude šílet a křičet, že zchudli zbytečně.

Jiří
9. březen 2020, 12:58

Pánové, berte to jako hru. Hru s veřejností, která musí mít pocit, že je vše konáno pro její blaho (míněno snížit emise CO2). Ve skutečnosti jde jen o to, aby energie byla ještě dražší - neboť vše kolem nás nebude bez energie fungovat, tak proč by měla být levná???

Takže nejdříve musí být energie dražší (respektive hodně drahá). No a pak bude třeba zajistit, kde ji vyrobit - kupodivu, co nejlevněji. Takže se vrátíme k tomu, co už funguje - bezemisně (abychom neztratili glanc). No a to je přece jádro, které v Německu máme! Tak ho na chvíli prodloužíme, abychom mezitím dohnali ty obnovitelné zdroje, které nám zatím tak trochu stagnují...

Prostě je to HRA - o nás bez nás a o naše peněženky!

Jan Veselý
9. březen 2020, 14:21

Jádro je dobré na výrobu elektřiny. Tam Němci problém nemají, naopak se oproti plánu předbíhají. V dopravě ani ve vytápění budov nepomůže.

Jan Veselý
9. březen 2020, 14:26

Víte co ty studie říkají? Říkají, že pokud se nic nezmění, cíle nedosáhnou. Proto je třeba něco změnit.Mají na to příštích pár let.

Každopáně v té analýze vidím trochu problém, když na tom obrázku z ní končí data v roce 2016. Takže tam třeba chybí efekt toho, že ETS konečně začal plnit svůj účel.

Josef
9. březen 2020, 22:45

Ono je problém ,že Němci jaksi zapomněli že el. energie je minoritou jejich spotřeby a že všechny jejich plány v oblasti OZE se odehrávají jen v oblasti výroby el. energie jenže na to, aby se plány plnily musí růst spotřeba jenže to moc nejde ,když díky OZE a zavírání jaderných zdrojů mají nejdražší téměř el. energii na světě. Takže světe div se nikdo se do spotřeby el. energie příliš nehrne navíc nikdo neví co ty ekošílence napadne a nikdo neví do čeho vlastně investovat, postavíte tepelné čerpadlo , dají vám daň na elektřinu protože je vzácná - zateplíte a budete topit plynem - dostanete daň na plyn že produkujte CO2. Takže raději nikdo nic nedělá, proč taky když investice se zaplatí až za 10 let a v nepředvídatelném prostření patrně nikdy. Energetika je také paralyzovaná a částečně i sektor CO2, protože vláda udělá zákon, že chce větrnou energetiku a podporuje jí, pak zase zákon,že VTE se nesmějí stavět jinde než prakticky opuštěných oblastech, jenže Německo má 2,5x více obyvatel /km2 než my. Pak jsou aukce kde je požadována nízká cena jenže tu lze dosáhnout jen na dobrých lokalitách a tam se nesmí stavět nebo už jsou obsazené. Do toho přijdou zelení šílenci že se má dělat více - hlavně zavřít jaderné el..... Tento stav je přesným odrazem toho jak vypadá plánovaná ekonomika (u nás před rokem 1989) - plánovaný chaos výsledem je neefektivita.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se