Domů
Rychlé zprávy
Spojené království podkopává vlastní cíle v oblasti klimatu financováním fosilních paliv v zahraničí

Spojené království podkopává vlastní cíle v oblasti klimatu financováním fosilních paliv v zahraničí

Spojené království podkopává svůj boj proti klimatickým změnám tím, že financuje projekty na výrobu energie z fosilních paliv v jiných zemích, uvedl ve své včerejší zprávě britský parlamentní výbor pro životní prostředí.

„Vláda tvrdí, že Spojené království je světovým lídrem v boji proti klimatickým změnám, ale v zákulisí britské exportní finanční systémy rozdávají miliardy liber z peněz daňových poplatníků na rozvoj projektů v oblasti fosilních paliv v chudších zemích,“ řekla předsedkyně výboru Mary Creaghová.

Během pětiletého období britská exportní úvěrová agentura (UKEF –  UK Export Finance) poskytující finanční prostředky britským exportérům, kteří nemají možnost zajistit si komerční financování, nabídla podporu energetickému sektoru ve výši 2,6 mld. liber (75 mld. korun).

96 % (2,5 mld. liber) této podpory putovalo na projekty v oblasti fosilních paliv, z čehož 2,4 mld. liber na projekty fosilních paliv v zemích s nízkými a středními příjmy, uvádí zpráva.

„Tyto investice představují riziko vytvoření vysoké uhlíkové závislosti těchto zemí v příštích desetiletích,“ uvádí zpráva.

Zpráva Výboru pro změnu klimatu (CCC) v květnu 2019 upozornila, že aktivity UKEF vyžadují reformu a že exportní financování ve Spojeném království není v souladu s klimatickými cíli a často podporuje vysoce uhlíkové investice.

Dle výboru by si UKEF měla vzít příklad z jiných exportních úvěrových agentur, například Švédské, kde funguje model se stanoveným stropem pro podporu projektů využívajících fosilních paliv.

„UKEF by měla do roku 2021 ukončit podporu nových projektů v oblasti fosilních paliv a zároveň by měla sladit svou práci s cílem dosažení nulových emisí do roku 2050,“ uvedla zpráva.

Uhelná elektrárna Eggborough o výkonu 2 000 MW, vlastněná EPH. Zdroj: EPH

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.