Turecko zavádí clo na dovoz uhlí

DomůRychlé zprávyTurecko zavádí clo na dovoz uhlí

Dle zprávy agentury Platts zavádí Turecko clo na dovoz uhlí ve výši 15 $/t. Opatření, které má za cíl omezit negativní dopady importu, se netýká všech zemí. Výjimka byla udělena mj. členům EU a Evropského sdružení volného obchodu (ESVO).

V úterý uvedlo Turecko prostřednictvím svých oficiálních legislativních kanálů zavedení povinnosti platit clo ve výši 15 $ za každou tunu importovaného uhlí pro energetické účely.

Nově zavedené clo neplatí pro státy EU a ESVO. Z povinnosti platit dovozní clo byly vyjmuty například také Egypt, Čile, Srbsko nebo Jižní Korea.

Turecko má v současnosti 10 uhelných elektráren, jejichž výkon je 6,78 GW, dalších 9 uhelných elektráren o výkonu 6,54 GW je nyní ve výstavbě.

Erdogan je proti uhelnému importu

Již v dubnu letošního roku se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil, že chce podporovat využívání lokálních zdrojů uhlí a že on osobně je proti dovozu uhlí do Turecka. Erdogan si je vědom nižší kvality tureckého uhlí ve srovnání s dovozeným uhlím, přesto však hodlá podporovat využívání lokálních zdrojů.

„Našim cílem je snížit závislost na dovozu a zajištění našich energetických potřeb prostřednictvím efektivnějšího využívání vlastních zdrojů jakými jsou uhlí, sluneční a větrná energie,“ prohlásil Erdogan.

Největší importéři jsou Kolumbie a Rusko

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo importováno do Turecka 7,5 milionů tun energetického uhlí, což představuje nárůst o 13,2 % oproti stejnému období minulého roku.

Největším exportérem uhlí do Turecka byla v prvním čtvrtletí roku 2016 Kolumbie, která dodala 1,13 milionů tun uhlí. Druhým největším exportérem uhlí bylo v tomto období Rusko s 0,9 miliony tun energetického uhlí. Třetí příčku v pořadí exportérů obsadila JAR, která dodala 0,61 milionů tun.

Podle údajů tureckého statistického úřadu (TUIK) importovalo Turecko v roce 2015 33,2 milionů tun černého uhlí. Kromě energetického využití uhlí, dováží Turecko uhlí také pro výrobu oceli a na vytápění domácností.

Zdroj úvodního obrázku: kremlin.ru