Domů
Rychlé zprávy
Turecko zavádí clo na dovoz uhlí

Turecko zavádí clo na dovoz uhlí

Dle zprávy agentury Platts zavádí Turecko clo na dovoz uhlí ve výši 15 $/t. Opatření, které má za cíl omezit negativní dopady importu, se netýká všech zemí. Výjimka byla udělena mj. členům EU a Evropského sdružení volného obchodu (ESVO).

V úterý uvedlo Turecko prostřednictvím svých oficiálních legislativních kanálů zavedení povinnosti platit clo ve výši 15 $ za každou tunu importovaného uhlí pro energetické účely.

Nově zavedené clo neplatí pro státy EU a ESVO. Z povinnosti platit dovozní clo byly vyjmuty například také Egypt, Čile, Srbsko nebo Jižní Korea.

Turecko má v současnosti 10 uhelných elektráren, jejichž výkon je 6,78 GW, dalších 9 uhelných elektráren o výkonu 6,54 GW je nyní ve výstavbě.

Erdogan je proti uhelnému importu

Již v dubnu letošního roku se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil, že chce podporovat využívání lokálních zdrojů uhlí a že on osobně je proti dovozu uhlí do Turecka. Erdogan si je vědom nižší kvality tureckého uhlí ve srovnání s dovozeným uhlím, přesto však hodlá podporovat využívání lokálních zdrojů.

„Našim cílem je snížit závislost na dovozu a zajištění našich energetických potřeb prostřednictvím efektivnějšího využívání vlastních zdrojů jakými jsou uhlí, sluneční a větrná energie,“ prohlásil Erdogan.

Největší importéři jsou Kolumbie a Rusko

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo importováno do Turecka 7,5 milionů tun energetického uhlí, což představuje nárůst o 13,2 % oproti stejnému období minulého roku.

Největším exportérem uhlí do Turecka byla v prvním čtvrtletí roku 2016 Kolumbie, která dodala 1,13 milionů tun uhlí. Druhým největším exportérem uhlí bylo v tomto období Rusko s 0,9 miliony tun energetického uhlí. Třetí příčku v pořadí exportérů obsadila JAR, která dodala 0,61 milionů tun.

Podle údajů tureckého statistického úřadu (TUIK) importovalo Turecko v roce 2015 33,2 milionů tun černého uhlí. Kromě energetického využití uhlí, dováží Turecko uhlí také pro výrobu oceli a na vytápění domácností.

Zdroj úvodního obrázku: kremlin.ru

Komentáře

(3)

Jan Veselý

4. srpen 2016, 09:05

Já chápu, že to je text přebraný z anglosaského zdroje, kde je třeba rozlišovat imperiální (krátké) a metrické tuny. Ale to by mohlo jít v rámci českého překladu pryč. Tady se používají jen tuny metrické. Navíc zkratka Mt se obvykle čte jako megatuny neboli miliony tun.

Tomáš Molek

5. srpen 2016, 16:45

Děkuji za upozornění, jednotky jsem v textu upravil.

NN

9. srpen 2016, 21:07

1) No jo, teď tam je (copy & paste z textu)... Největším importérem uhlí do Turecka byla v prvním čtvrtletí roku 2016 Kolumbie, která dodala 1,13 milionů Mt uhlí. ...

Tak buď 1,13 Mt nebo 1,13 milionů tun... je to tam vícekrát.

2) Kontextově by se hodilo ...exportérem(místo importérem) uhlí do Turecka... - taky vícekrát.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.