Domů
Rychlé zprávy
Většina států EU neodevzdala své národní klimatické plány
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Většina států EU neodevzdala své národní klimatické plány

Pouze čtyři země EU předložily své dlouhodobé plány v oblasti klimatu a energetiky včas. Česká republika mezi nimi není.

Země EU měly zákonnou povinnost předložit své národní plány v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 (NKEP) do konce června. Navzdory stanovenému termínu Evropská komise obdržela  pouze čtyři plány, píše Euractiv. Zeměmi, které je dodaly včas, byly Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Dánsko, které pokrývají 8 % emisí skleníkových plynů bloku.

„Komise důrazně vyzývá všechny ostatní členské státy, aby své plány předložily co nejdříve," dodal mluvčí s tím, že zaslání plánů do Bruselu je "zákonnou povinností" zemí EU.

Jedná se o klíčové dokumenty, na jejichž základě lze posoudit, zda EU plní své klimatické cíle. Evropská komise se však zdráhá podat na země, které své plány prozatím neodevzdaly, žalobu za toto porušení nařízení EU o správě klimatu. Evropská komise v prvním kroce hodlá státům připomenout odevzdání plánu na neformálních ministerských setkáních

Jádro problému

Za přístupem některých čenských států k problematice může být i fakt, že situace na poli energetiky se v posledních letech vyvíjela velmi turbulentně. Geopolitická situace se promítala do fungování energetických trhů a to vše se snažila reflektovat unijní legislativa, která do jisté míry určuje, jak ambiciózní by plány národních stát měly být.

Úplný přehled klimatických plánů považuje Komise za klíčový, aby pochopila, zda EU plní své klimatické cíle, a aby podnikům poskytla větší přehled o potřebných investicích.

Zda Francie předloží plán potvrzující požadavky Bruselu, se teprve uvidí. Paříž se s Bruselem stále přetahuje o to, jakou roli má hrát jaderná energie. Také rakouská vláda se pravděpodobně nebude schopna na plánu dohodnout, jednak kvůli nastávajícím volbám, a také kvůli rozporu po neřízeném hlasování o zákonu EU o obnově přírody.

Český NKEP

Plán stále dopracovává i Česká republika. Komise Česku uložila zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie z Českem navržených 30 %  na 33 %. Podle oborových organizací původní předložení návrh aktualizace NKEP nevyužíval dostupný potenciál obnovitelných zdrojů energie.

Česko má velký nevyužitý potenciál v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Doporučení Evropské komise zvýšit cíl zelené energie o tři procentní body považujeme za relevantní,“ uvedly organizace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
4. červenec 2024, 12:26

je všeobecně známo, že ČR se staví k unijním dearbonizačním plánům značně minimalisticky. Pokud by to záleželo jen na naší vládě, tak, by prosadila nikoli 33%, ale 13%. Očekávám, ře Tomio Okamura se opět kousne a během interpelací dokáže pčekonat svůj dosavadní rekord kvůli oněm třem procentům v délce trvání jedné interpace ze sedmi hodin na dvojnásobek.

Jan Veselý
4. červenec 2024, 14:15

Kdyby byl frajer, přečte tam něco od Jiráska, třeba celé Proti všem. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se