Domů
Rychlé zprávy
Volvo a Northvolt připravují otevření výzkumného centra a továrny pro nové baterie
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Volvo a Northvolt připravují otevření výzkumného centra a továrny pro nové baterie

Švédská automobilka Volvo Cars a výrobce baterií Northvolt v pátek oznámili své plány na otevření společného výzkumného centra zaměřeného na vývoj a výrobu akumulátorových článků a baterií. Výstavba centra má je jednou z částí přibližně 74 miliardové investice do výzkumu baterií pro budoucí elektromobily.

Výzkumné centrum má být otevřeno již příští rok. Kromě vytvoření několika set pracovních pozic se má Volvo zařadit mezi jednu z mála automobilek, která zařadila vývoj a výrobu bateriových článků do svých komplexních inženýrských kapacit.

Svůj úmysl otevřít společné centrum pro vývoj baterií společnosti oznámili již letos v lednu, a to při oznámení úmyslů vytvořit společný podnik zaměřený na vývoj a výrobu více udržitelných baterií. V návaznosti na tyto úmysly obě společnosti minulý týden uzavřely závaznou dohodu.

Otevření nového výzkumného centra ve švédském Göteborgu má následovat výstavba nového výrobního závodu v Evropě. V něm má být vyráběna další generace moderních bateriových článků, speciálně vyvinutých pro použití v čistě elektrických vozidlech Volvo a Polestar. Přesné umístění plánovaného závodu má být potvrzeno na začátku příštího roku.

Společnosti se mají momentálně nacházet v poslední fázi výběru vhodné lokality. Závod má mít potenciální roční výrobní kapacitu až 50 GWh. Tento objem by měl zajistit dodávky baterií pro přibližně 500 000 elektromobilů ročně. Výstavba továrny má začít v roce 2023, velkovýroba baterií by v závodu měla začít v roce 2026.

„Naše partnerství s Northvoltem zajišťuje dodávky vysoce kvalitních a udržitelně vyrobených baterií pro příští generaci čistě elektrických vozidel Volvo. Posílí to naše klíčové kompetence a naši pozici při transformaci na plně elektrickou automobilku,“ uvedl Håkan Samuelsson, CEO společnosti Volvo Cars.

Baterie vytvořené na míru potřebám automobilky

Partnerství obou společností se chce zaměřovat na vývoj baterií vyrobených na míru potřebám budoucích vozidel Volvo. Moderní baterie by měly umožňovat vyšší dojezd a krátkou dobu nabíjení. Záměrem Volva je vytvoření vlastního kompletního řešení, díky kterému by byla schopna baterie sama vyrábět a vyvíjet. Podle automobilky je hluboká vertikální integrace velmi důležitá, neboť baterie jsou nejvyšší individuální nákladovou složku elektromobilu a také významnou část uhlíkové stopy.

Spolupráce s Nortvoltem je pro automobilku zásadní také z důvodu dodávek baterií do jejích vozidel. Samotná automobilka si totiž stanovila ambiciózní elektrifikační cíle. Do poloviny desetiletí chce automobilka navýšit podíl prodeje svých elektrických vozidel na 50 %, od roku 2030 chce prodávat již pouze elektromobily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vinkler
14. prosinec 2021, 10:31

Určitě je co zkoumat. Jsou drahé, těžké tj. s malou kapacitou, hoří, pomalu se dobíjí....

ZDENĚK VINER
24. prosinec 2021, 19:45

Vše se rychle vylepšuje tj kapacita i dobíjení

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se