
Žádosti tepláren o dotace na modernizaci převyšují kapacitu programu o 16 mld.Kč
Provozovatelé tuzemských tepláren podali do programu HEAT na modernizaci teplárenských provozů 67 projektů, na které žádají dotace přes 93 miliard korun. Je to o 16 miliard korun více, než činí aktuální finanční kapacita tohoto programu. Na odborné konference Dny teplárenství a energetiky 2025 to dnes v Olomouci řekl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub. Modernizace tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, si podle loňského odhadu Teplárenského sdružení vyžádá investice přes 200 miliard korun.
Transformace tepláren je financována pomocí dotací z fondu HEAT, do kterého plyne část výnosů z emisních povolenek, které si teplárny nakupují. Odborníci původně počítali s tím, že ve fondu HEAT budou mít teplárny k dispozici 100 miliard korun. „Alokace fondu HEAT závisí na ceně povolenky, která klesá, takže ubývají prostředky ve fondu,“ upozornil Holub. Při výhledu do roku 2030 MŽP pracuje s průměrnou cenou emisní povolenky 80 eur, takže podle nastavení programu by v něm mohly mít teplárny k dispozici 76 až 77 miliard korun.

Nynější převis žádostí tepláren ucházejících se o dotace z programu HEAT by se podle Holuba měl postupně snižovat, jelikož některé projekty zřejmě nebudou uvedeny v život. Reálné náklady na plánovanou modernizaci tepláren budou díky veřejným zakázkám nižší, než jak vycházejí z nynějších odhadů. Ministerstvo se zároveň bude snažit najít v Modernizačním fondu peníze na projekty v hodnotě pět až šest miliard korun, které teplárny nestihly přihlásit do předchozích výzev programu HEAT.
Modernizace a dekarbonizace tepláren je jednou z hlavních oblastí podpory Modernizačního fondu, ve kterém bude podle aktuálních propočtů k dispozici celkem 370 až 380 miliard korun. Dotace jsou určeny na projekty z teplárenství, budování fotovoltaických systémů či dosahování energetických úspor v energeticky náročném průmyslu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se