Domů
Trh s elektřinou
Doba zajišťovací: Burza EEX hlásí rekordní zobchodované objemy futures na elektřinu
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Doba zajišťovací: Burza EEX hlásí rekordní zobchodované objemy futures na elektřinu

Na evropské energetické burze v Lipsku (EEX) se loni zobchodoval rekordní objem futures kontraktů na elektřinu. Podle výkonného ředitele EEX Petera Reitze lze přitom očekávat pokračování růstového trendu i v letošním roce. Informoval o tom zahraniční server Montel.

Objem zobchodovaných futures kontraktů na elektřinu na burze EEX vzrostl loni meziročně o 55 % na rekordních 5 185 TWh. Uvedená hodnota odpovídá téměř dvojnásobku roční hrubé výroby elektřiny v EU, která se dlouhodobě pohybuje kolem 2 900 TWh.

Prudký meziroční růst zobchodovaných objemů  je částečně způsoben nízkou srovnávací základnou, jelikož v roce 2022 objem obchodů v důsledku energetické krize a rekordně vysokých cen elektřiny na evropských trzích klesl meziročně o 27 %.

Podle Reitze se krize z energetických trhů postupně vytrácí a zobchodované objemy tak i díky poklesu nároků na finanční zajištění obchodů postupně rostou.

"Co vidíme v prvních týdnech letošního roku, je pokračující rychlý růst zobchodovaných objemů, tudíž růst pokračuje a ohledně roku 2024 jsme velmi optimističtí," uvedl Reitz.

Zahraniční server Montel dodal, že podle zveřejněných dat vzrostl lednový objem zobchodovaných futures kontraktů na elektřinu na burze EEX meziročně o 88 %.

Větší povědomí o cenovém riziku

Šéf EEX dodal, že kromě růstu zobchodovaných objemů roste také počet obchodníků s elektřinou, kteří obchodují na lipské energetické burze. Loni se jich přidalo více než 70.

"Krize celkově zvýšila povědomí o cenovém riziku na trhu s elektřinou," uvedl Reitz.

Ceny elektřiny v loňském roce vyletěly k bezprecedentním hodnotám, když například evropský benchmark v podobě německého futures kontraktu na dodávku elektřiny v základním pásmu během následujícího roku dosáhl průměrné hodnoty téměř 300 EUR/MWh s maximem 1 050 EUR/MWh.

V letošním roce dosahuje průměrná hodnota uvedeného kontraktu prozatím 81 EUR/MWh. Po pádu až k 68 EUR/MWh v minulém týdnu hodnota mírně vzrostla a aktuálně se pohybuje kolem 75 EUR/MWh.

"Ceny, které jsme zažili, jsme nikdy předtím neviděli, a lidé jsou si vědomí toho, co se může stát," dodal Reitz s tím, že si myslí, že povědomí o cenových rizicích učinilo z futures kontraktů důležitý zajišťovací nástroj.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se