Domů
Společnosti ve světě
E.ON vykázal čistou ztrátu 7 mld. euro, dividendy nesnížil

E.ON vykázal čistou ztrátu 7 mld. euro, dividendy nesnížil

E.ON, největší německá energetická společnost, vykázal za rok 2015 rekordní čistou ztrátu, která se podle zveřejněných hospodářských výsledků vyšplhala i díky snížení hodnoty aktiv ve výši 8,8 mld. euro na 7 mld. euro. To je více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s rokem 2014, kdy E.ON vykázal čistou ztrátu 3,16 mld. euro. Dividenda pro rok 2015 zůstala nezměněna.

Hospodářské výsledky E.ONu za rok 2015 nejsou pro většinu analytiků velkým překvapením. Podle zahraničního serveru Reuters očekávali analytici čistou ztrátu na úrovni 6,5 mld. euro. Za výslednou čistou ztrátou 7,7 mld. euro stojí mimo jiné také snížení majetku společnosti ve výši 8,8 mld. euro, které se týká především konvenčních zdrojů. Většina z těchto zdrojů je kvůli nízkým cenám silové elektřiny delší dobu ve ztrátě.

„Naše budoucí dividendová politika musí odrážet tržní prostředí. Dividenda 0,5 euro na akcii, kterou vyplatíme za rok 2015, ho neodráží.“

Finanční ředitel E.ON Michael Sen

E.ON po zveřejnění hospodářských výsledků oznámil, že bude trh informovat o změně své dividendové politiky na konci dubna. V tomto termínu má také poskytnout více detailů k připravovanému vyčlenění fosilních zdrojů do nově vzniklé společnosti Uniper.

Hodnota akcií společnosti po oznámení výsledků mírně klesla a momentálně se pohybuje na hranici 8,2 euro, což je hodnota o více než 40 % nižší než v březnu roku 2015.


E.ON dále varoval, že budoucí zisk a cash flow společnosti budou pravděpodobně dále klesat, a to především kvůli zhoršujícím se podmínkám na trhu se silovou elektřinou. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) pro rok 2016 očekává společnost mezi 6 a 6,5 mld. euro. Za rok 2015 vykázal E.ON EBITDA 7,6 mld. euro.

Zdroj úvodní fotografie: www.eon.com

Štítky:Německo
E.ON

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
10. březen 2016, 08:52

A tak končí sen o výstavbě uhelných elektráren jako náhrady jádra. Končí to tím, že jsou investice posledních 10 let odepsány jako ztráta a klasická energetika je odhozena pryč jako mrtvá hmota, na pospas supům a hejlům.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se