Domů
Trh s elektřinou
Marže německých uhelných elektráren s propadem ceny uhlí vzrostla, sráží ji však rostoucí cena povolenek
Zdroj: Vattenfall, černouhelná elektrárna Moorburg.

Marže německých uhelných elektráren s propadem ceny uhlí vzrostla, sráží ji však rostoucí cena povolenek

Marže německých černouhelných elektráren pro dodávku elektřiny na rok 2019 vzrostla díky propadu cen černého uhlí z nedávných rekordně nízkých hodnot. V pátek se pro elektrárny s 35% účinností pohybovala na hranici -1,8 EUR/MWh. Vyšší růst marže brzdí nadále rostoucí cena emisní povolenky EUA, která se přibližuje hranici 10 EUR/t CO2.

Clean dark spread (CDS) německých starých černouhelných elektráren vzrostl dle zahraničního serveru Platts díky propadu ceny černého uhlí dováženého do Evropy na hodnotu -1,8 EUR/MWh a vzdálil se od rekordně nízkých hodnot z konce ledna. Cena futures kontraktů na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 klesla od konce ledna o více než 10 USD/t.

CDS představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a na emisní povolenky pro elektrárny spalující černé uhlí, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Vyšší nárůst marže německých uhelných zdrojů byl částečně smazán vývojem ceny nejbližšího ročního futures kontraktu na elektřinu v Německu, která v pátek klesla poprvé od srpna 2017 pod 33 EUR/MWh.

Dalším faktorem bránícím růstu marže uhelných zdrojů v Evropě je nadále rostoucí cena emisních povolenek EUA, která se již přibližuje hranici 10 EUR/t CO2. Ještě v létě loňského roku se přitom povolenka EUA obchodovala pod 5 EUR/t CO2.

U černouhelných elektráren vyrábějících elektřinu s 35% účinností platí, že na jednu megawatthodinu vyrobené elektřiny připadá přibližně jedna emisní povolenka EUA.

Vývoj ceny elektřiny base-load (EUR/MWh) na kalendářní rok 2019 v Německu na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) s dodávkou v prosinci 2019. zdroj: EEX

Úvodní fotografie: Německá černouhelná elektrárna Moorburg. Zdroj: Vattenfall

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.