Záporné ceny elektřiny mohou být v nadcházejících letech běžnější, do roku 2030 by ale měly vymizet

DomůTrh s elektřinouZáporné ceny elektřiny mohou být v nadcházejících letech běžnější, do roku 2030 by ale měly vymizet

S růstem instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, především větrných elektrárnách, při příznivých podmínkách pro výrobu ceny elektřiny ve střední Evropě stále častěji klesají do záporných hodnot. S blížícím se koncem podpory pro velkou část německých zdrojů by však do roku 2030 měly záporné ceny z trhu postupně vymizet.

Podle Nicolaie Herrmanna z konzultantské společnosti Enervis by se s postupným koncem garantovaných cen pro německé obnovitelné zdroje měl snižovat i počet hodin, kdy ceny elektřiny zamíří do záporných hodnot.

Ceny elektřiny na denním trhu padají k nulovým až záporným hodnotám při značném převisu nabídky nad poptávkou, tedy zejména o větrných nocích či víkendech, kdy se vysoká výroba větrných elektráren setkává s nízkou poptávkou po elektřině.

„V roce 2021 budeme mít přibližně 4 GW a poté ročně dalších 2,5 GW výkonu ve větrných elektrárnách, které již nebudou dostávat žádnou podporu a poběží čistě podle cen elektřiny, pokud zůstanou v provozu. Nejpozději na 0 EUR/MWh by měly vypínat,“ řekl serveru Montel Nicolai Herrmann.

Od začátku letošního roku klesly ceny elektřiny na německém denním trhu do záporných hodnot již během 89 hodin. Za celý loňský rok se přitom záporné ceny podle serveru Montel vyskytly ve 140 hodinách.

Český trh, který je německým trhem silně ovlivňován, záporným cenám od začátku roku dlouho odolával, nicméně v polovině minulého měsíce mimořádně vysoká výroba německých větrných elektráren a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny na českém denním trhu do záporných hodnot. Záporné ceny bylo tehdy dosaženo pro 15 obchodních hodin.

S koncem garantovaných cen by záporné ceny měly vymizet

Na základě historických dat se podle serveru Montel v případě nadbytku výkonu, který stlačuje ceny pod nulu, jedná o hodnotu 4-5 GW. Podle Enervis by přitom v roce 2021 měla skončit podpora větrným elektrárnám o srovnatelném výkonu.

Německé větrné elektrárny mají provozní podporu garantovanou po dobu 20 let, na začátku příští dekády by tak podpora měla končit první velké skupině větrných zdrojů.

„Pokud budou zdroje provozovány na této úrovni, musíte se domnívat, že riziko záporných cen ve středně až dlouhodobém horizontu klesne a do roku 2030 se dramaticky sníží,“ uvedl Herrmann.

V následujících několika letech se budou s probíhající výstavbou dalších obnovitelných zdrojů a provozem starých větrných elektráren s podporou záporné ceny na trhu stále vyskytovat. Podle Herrmanna by se měly objevovat ještě častěji, nebo přinejmenším stejně často jako v současné době.

I s vymizením záporných cen nicméně nemají provozovatelé obnovitelných zdrojů stále vyhráno. Přestože jsou v Evropě na vzestupu takzvané PPA (power purchase agreement), tedy přímé dohody mezi výrobci a obchodníky či odběrateli elektřiny, podle Hermanna si budou muset někteří provozovatelé větrných elektráren zvyknout, že vyrobí méně elektřiny než dříve.

„Protože i když fouká vítr, nebudu vyrábět elektřinu při nízkých či záporných cenách elektřiny a můj potenciál využití výkonu drasticky klesne,“ dodává Hermann.