Austrálie udělila konečné povolení k zahájení výstavby kontroverzního uhelného dolu indickou společností Adani v hodnotě dvou miliard australských dolarů (31,3 miliardy Kč). Projekt Carmichael obsahuje jedny z největších nevyužitých zásob uhlí a dostal povolení ke stavbě po téměř deseti letech ekologických protestů, uvedl list Financial Times.

Kritici projektu varují, že jeho skutečný ekologický dopad zůstává nejistý. Výstavba dolu by měla začít v příštích dnech. Nicméně na zahájení podzemní těžby uhlí bude Adani potřebovat ještě další povolení, upozornila BBC.

Adani koupila projekt v roce 2010 a tvrdila, že bude jedním z největších dolů na světě a zaměstná 10.000 lidí. Od té doby se však projekt zmenšil a nyní by měl podle firmy přímo vytvořit 1500 pracovních míst a nepřímo dalších 6750.

Firma by ročně mohla vytěžit až 60 milionů tun energetického uhlí, které se používá v uhelných elektrárnách, podle australských médií však chce zatím těžit jen 27,5 milionu tun.

Schválení dláždí cestu pro povolení šesti nových dolů na tepelné uhlí v pánvi Galilee v australském Queenslandu. Mezi majiteli zásob uhlí v regionu jsou mimo jiné místní těžařská magnátka Gina Rinehartová, která vytvořila společný podnik s indickou GVK Group, a kontroverzní politik Clive Palmer.

Uhelný důl. zdroj: www.mining.com
Ilustrační foto

Ochranáři vyjádřili nad rozhodnutím zklamání a slíbili, že budou pokračovat v boji proti projektu.

Povolení nového dolu přichází v době, kdy jiné rozvinuté země naopak posilují v oblasti obnovitelných zdrojů, aby splnily emisní cíle vyplývající z pařížské dohody o ochraně klimatu. Austrálie slíbila snížit do roku 2030 ve srovnání s rokem 2005 emise o 26 procent.

Mnoho bank a pojišťoven také omezuje své napojení na uhlí, zvláště na nové uhelné doly a termální uhlí je stále častěji nahrazováno obnovitelnými zdroji energie, upozornila agentura Reuters.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *