Domů
Uhlí
Polská vláda schválila návrh zákona zakazujícího dovoz ruského uhlí
Nakladání uhlí. Autor: Peabody Energy, Inc.
Zdroj: Peabody Energy, Inc.

Polská vláda schválila návrh zákona zakazujícího dovoz ruského uhlí

Uhlí
6 komentářů
31. březen 2022, 07:02
Daniel Grecman

Polská vláda ve středu 29. března schválila návrh zákona, který zakazuje import ruského uhlí do země poté, co se Polsku nepodařilo prosadit podobný krok na úrovni EU. V případě porušení zákazu by hrozila dovozci finanční pokuta. Polsko si je vědomo, že implementace návrhu může vyústit v soudní spory a zákon by mohl být napaden u Evropského soudního dvoru.

Polsko, jak informuje zahraniční portál Montel, volalo po zákazu dovozu ruských energetických komodit do EU od počátku ruské agrese na Ukrajině. Jeho postoj nicméně nesdílí všechny členské státy EU a zákaz se nepodařilo prosadit. Z Polska proto zní, že už nejde déle čekat.

"Na národní úrovni jsme představili soubor regulí, které zakážou dovoz uhlí z Ruska. Bude to zaneseno přímo v zákoně. Jsme si vědomi toho, že to může vyvolat právní pochybnosti, bohužel oprávněné, ale nemůžeme již v této věci déle čekat na reakci ze strany EU," uvedl na tiskové konferenci po zasedání vlády její mluvčí Piotr Muller.

Vláda se vzhledem k ruské agresi na Ukrajině rozhodla návrh přijmout, a to přestože by v případě jeho přijetí v současném znění mohl být napaden u Evropského soudního dvoru, jelikož může porušovat pravidla EU o mezinárodním obchodu, rozvedl okolnosti Muller.

Aktualizace energetické strategie

Polsko v návaznosti na nynější situaci aktualizuje svou energetickou strategii do roku 2040. Brzy představí plán na diverzifikaci dodávek energetických komodit s cílem odklonu od importů z Ruska (uhlí, ropa, plyn). Rovněž zvýší své cíle na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE). Současný plán byl nastaven na 40% podíl OZE na výrobě elektřiny do roku 2040. Nový by měl být více ambiciózní – na úrovni 50 %.

Zemní plyn bude mít v nové koncepci i nadále důležitou roli, zvláště pak pro udržení stability soustavy. Přechod z uhlí na plyn a související investice se ovšem musí revidovat. Ve střednědobém horizontu to znamená možnost zvýšení využívání uhelných elektráren, jak píše Platts s odkazem na prohlášení polské vlády.

Uhlí z Austrálie

V roce 2020 importovaly soukromé společnosti do Polska přibližně 12,8 milionů tun uhlí, z toho přibližně tři čtvrtiny byly z Ruska. V loňském roce činil dovoz uhlí z Ruska okolo 8,3 milionů tun.

"Tomu bychom chtěli zabránit. Za porušení regulí budou udělovány finanční sankce," vysvětluje Muller s odkazem na vysoký podíl Ruska na dovozu uhlí.

Počátkem měsíce polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že jednal o nákupu uhlí se svým australským protějškem. Vývoj ceny černouhelného energetického kontraktu API2 můžete vidět na grafu níže.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Richard Vacek
31. březen 2022, 07:33

Tak to má být. Vadí jim dovoz z Ruska, tak si ho zakážou a nevynucují si něco takového na ostatních. Co na to naši politici? Vadí jim ruský plyn? Zavřou nám kohoutky? Nebo zavřou si je alespoň u svých domů?

hlpb
31. březen 2022, 09:55

Richarde, řešíš už vyřešené otázky. Celá EU včetně ČR se rozhodla postupně zcela ukončit dovoz ropy a zemního plynu z ruska. Tečka. Na tomto rozhodnutí se už nic nezmění, ani kdyby dnes válka skončila a putin odstoupil. Poláci jdou jen rychlejší cestou, než zbytek EU.

maly jarda
31. březen 2022, 07:59

kupovat desítky milionů tun uhlí z Britských kolonií místo z Ruska .. a už se ty desítky miliard Euro hrnou do těch správných kapes

.. je to jen čistá náhoda že je to právě Britské impérium spolu s USA kteří léta nejvíce podporovali Zelenského v politice nulových ústupků, nulového jednání , bombardování vesničanů na východě Ukrajiny a prosazování přijmutí Ukrajiny do NATO .. skoro jako by Británie a USA tuto invazi chtěli

Rejpal
2. duben 2022, 23:44

Zelenského podporovali kvůli tomu, aby Ukrajina pod jeho vedením bojovala za Americké

zájmy proti Rusku. Stejně tak podporovali teroristy na Kafkaze. A mimo jiné to zařídily tak , že ne jen že je válka nestojí nic , ale ještě na tom USA vydělávají a náklady nese EU. To je ten světový řád o který pod svým vedením USA usilují a je pro ně rozčarování že drtivá většina světa nechce být v roli jejich lokajů tedy až na vazalské vlády v satelitních státech

PetrD
31. březen 2022, 08:40

Nějaký zdroj o tom tvrzení o nulových ústupcích? Američani naopak zveřejňováním Ruských plánů o invazi se snažili invazi zastavit. Dosáhli toho, že se o týden posunula.

I kdyby jste se snažil sebevíc, je jasné, kdo je tady agresor.

Ad Polsko: Poláci Rusi nenávidí, mají s nimi své historické zkušenosti.

nikdo
31. březen 2022, 19:22

Britské impérium zaniklo 30. červen 1997 – ztrátou poslední kolonie, Hongkongu

Austrálie byla na něm nezávislá nejpozději od roku 1942.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se