Domů
Uhlí
První z elektráren by se v rámci německého odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce
Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

První z elektráren by se v rámci německého odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce

Uhlí
4 komentáře
7. září 2019, 15:18
Eduard Majling

Německý odklon od uhelné energetiky začíná pozvolna nabývat konkrétních obrysů. Poté, co na začátku letošního roku předložila svou závěrečnou zprávu takzvaná uhelná komise, začaly přípravy potřebné legislativy. Podle návrhu nového zákona by se první z černouhelných elektráren mohla uzavřít již v roce 2020.

Německo se po uzavření všech jaderných zdrojů, které má proběhnout do roku 2022, hodlá následně zaměřit na uhelné elektrárny. Za účelem přípravy plánu odklonu od uhlí byla vytvořena zvláštní „uhelná komise“, která po šesti měsících diskuzí a vyjednávání předložila svou závěrečnou zprávu, ve které doporučila jako datum ukončení výroby elektřiny z uhlí rok 2038, s možným posunem na rok 2035.

Pomyslný míč je nyní na straně spolkové vlády, která by měla schválit usnesení o ochraně klimatu již za dva týdny, konkrétně 20. září. Vládní návrh by měl zahrnovat i konkrétní opatření pro implementaci odklonu od uhlí, v rámci kterého by již do roku 2022 měla ukončit provoz necelá třetina černouhelných zdrojů. Podle dat Spolkového úřadu pro životní prostředí je v zemi zhruba 45 elektráren, které využívají jako palivo černé uhlí.

Začátek konce uhlí má přijít již v příštím roce

Podle dokumentů, které měla k dispozici agentura Reuters, chce německá vláda rovněž dosáhnout dohody s provozovateli hnědouhelných elektráren a ustanovit pravidla pro finanční kompenzaci. Od příštího roku by vláda měla každoročně rozhodnout, kolik hnědouhelných elektráren má ukončit provoz a dotčené společnosti by měly předkládat své návrhy na kompenzaci.

Podle vládních zdrojů oslovených agenturou Reuters by přímé náklady na uzavírání hnědouhelných zdrojů neměly převýšit miliardu eur. Tyto náklady nicméně nezahrnují miliardové sociální kompenzace pro dotčené uhelné regiony, další miliardy si žádá německý průmysl v rámci opatření pro snížení ceny elektřiny za účelem udržení konkurenceschopnosti.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE, zdroj: RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Michal
10. září 2019, 11:27

Hezke, zbytečné, velice drahe gesto. Čína ročně zprovozní celý uhelný výkon Evropy. Můžem zavírat co chceme, s nulovým efektem na emise ale značným vlivem na rostoucí chudobu.

petr
7. září 2019, 21:56

Dobrý večer, někdy mi připadá, že německá aktivita za každou cenu udělejme cokoliv, třeba i tu šílenou nereálnou vizi Energiewende a to bez jakékoliv diskuse se spotřebiteli (třeba jen průmysl) a to jen z pohledu "já na to mám, tak si poskočím...."

ale německá trpělivost ani bohatství není nekonečné...

Kdy už konečně politici začnou používat mozek ..... a ne poradce z PR

je to opravdu smutné...

hezký večer či den všem

Martin Pácalt
9. září 2019, 12:09

Jen ať to klidně zaplatí. Pro naše životní prostředí bude vzhledem k převládajícím směrům větrů lepší, když zruší úplně ten 25%ní podíl topných olejů ve vytápění (2015) a 45GW v uhlí (přes veškerou "filtraci"). A třeba o to dříve dojdou k tomu, že malé modulární reaktory nejsou špatný nápad, že dávat do drahých úložišť materiál, který je "nabušený" energií , jako odpad a odstavovat nízkoemisní zdroje dlouho před koncem životnosti je přinejmenším nehospodárnost.

Jan Veselý
9. září 2019, 13:57

Ona diskuze probíhá v Německu přinejmenším od roku 1985 a občané dali a dávají jasně najevo, že to chtějí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se