První z elektráren by se v rámci německého odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce

7. září 2019, 15:18
DomůUhlíPrvní z elektráren by se v rámci německého odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce

Německý odklon od uhelné energetiky začíná pozvolna nabývat konkrétních obrysů. Poté, co na začátku letošního roku předložila svou závěrečnou zprávu takzvaná uhelná komise, začaly přípravy potřebné legislativy. Podle návrhu nového zákona by se první z černouhelných elektráren mohla uzavřít již v roce 2020.

Německo se po uzavření všech jaderných zdrojů, které má proběhnout do roku 2022, hodlá následně zaměřit na uhelné elektrárny. Za účelem přípravy plánu odklonu od uhlí byla vytvořena zvláštní „uhelná komise“, která po šesti měsících diskuzí a vyjednávání předložila svou závěrečnou zprávu, ve které doporučila jako datum ukončení výroby elektřiny z uhlí rok 2038, s možným posunem na rok 2035.

Pomyslný míč je nyní na straně spolkové vlády, která by měla schválit usnesení o ochraně klimatu již za dva týdny, konkrétně 20. září. Vládní návrh by měl zahrnovat i konkrétní opatření pro implementaci odklonu od uhlí, v rámci kterého by již do roku 2022 měla ukončit provoz necelá třetina černouhelných zdrojů. Podle dat Spolkového úřadu pro životní prostředí je v zemi zhruba 45 elektráren, které využívají jako palivo černé uhlí.

Začátek konce uhlí má přijít již v příštím roce

Podle dokumentů, které měla k dispozici agentura Reuters, chce německá vláda rovněž dosáhnout dohody s provozovateli hnědouhelných elektráren a ustanovit pravidla pro finanční kompenzaci. Od příštího roku by vláda měla každoročně rozhodnout, kolik hnědouhelných elektráren má ukončit provoz a dotčené společnosti by měly předkládat své návrhy na kompenzaci.

Podle vládních zdrojů oslovených agenturou Reuters by přímé náklady na uzavírání hnědouhelných zdrojů neměly převýšit miliardu eur. Tyto náklady nicméně nezahrnují miliardové sociální kompenzace pro dotčené uhelné regiony, další miliardy si žádá německý průmysl v rámci opatření pro snížení ceny elektřiny za účelem udržení konkurenceschopnosti.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE, zdroj: RWE