Španělsko do konce roku 2018 uzavře většinu soukromých dolů na uhlí

DomůUhlíŠpanělsko do konce roku 2018 uzavře většinu soukromých dolů na uhlí

Španělská vláda rozhodla, že do konce roku 2018 dojde k uzavření většiny soukromých uhelných dolů. Vláda a odborové organizace uzavřeli dohodu, jejíž součástí je vyčlenění 250 milionů eur ze státního rozpočtu na náhradu nákladů předčasného odchodu do důchodu pro horníky, jejich rekvalifikaci nebo obnovu životního prostředí v těžebních oblastech v příštím desetiletí.

Nová levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze rychle zahájila novou politiku v oblasti životního prostředí. Zrušila kontroverzní solární daň na solární průmysl a oznámila zahájení národního klimatického plánu.

Odbory novou dohodu ve výši 250 milionů eur (6,5 miliardy korun) označily jako vzorovou. Kombinuje programy předčasného odchodu do důchodu pro horníky nad 48 let, rekvalifikaci horníků nebo rekonstrukci životního prostředí v hornických oblastech.

„Touto dohodou jsme vyřešili první naléhavý úkol, který nám zůstal po předešlé vládě. Naším cílem bylo nikoho nenechat bez pomoci. V našem úsilí chceme i nadále pokračovat. Proto nabízíme vypracování smluv „Just Transition“ s cílem pomoci regionům konsolidovat zaměstnávání i v budoucnosti,“ uvedla Teresa Riberová, ministryně životního prostředí.

Do konce roku 2018 bude uzavřeno celkem 10 soukromých dolů. O práci tím přijde více než 1 000 horníků a zaměstnanců subdodavatelských firem.

„Španělsko může tuto dohodu prezentovat jako dobrý příklad. Ukázali jsme, že je možné dodržovat Pařížskou dohodu bez následků na živobytí obyvatel. Nemusíme si vybrat mezi zaměstnaností a ochranou životního prostředí. Je možné mít obojí“, uvedl Montserrat Mir, španělský konfederální tajemník pro Evropskou odborovou konfederaci (ETUC).

Největší dopad bude mít dohoda v severních těžebních regionech Španělska – Asturias, Aragón a Castilla y León. Bude se jednat celkem o 600 pracovníků. 60 % horníků si bude moci zvolit předčasný odchod do důchodu. Vyjednávání s několika stovkami horníků zaměstnaných ve veřejných dolech bude v nejbližší době zahájeno.

Španělský uhelný průmysl zaměstnával více než 100 000 horníků v šedesátých letech minulého století. Dominance uhlí byla narušena levným dovozem a zvyšováním povědomí o enviromentálních, zdravotních a klimatických dopadech tohoto odvětví. Španělské uhlí se v současné době podílí pouze 2,3 % na výrobě elektrické energie ve Španělsku.