Japonská Kawasaki Heavy Industries a australská AGL spojí síly za účelem otestování pilotní technologie výroby vodíku z hnědého uhlí. Ten by měl být následně zkapalňován a přepravován lodní dopravou do Japonska, kde bude využíván zejména v sektoru dopravy.

Technologie zplyňování hnědého uhlí na vodík bude testována u hnědouhelného dolu a přilehlé elektrárny Loy Yang, které provozuje společnost AGL. Elektrárna Loy Yang je s šesti 525MW bloky nejvýkonnější australskou elektrárnou. Získávaný vodík má být následně přepravován na australské pobřeží, kde bude zkapalněn a následně exportován do Japonska.

„Je nesmírně důležité, abychom investovali do energetických zdrojů budoucnosti, a pomohli tak v přechodu od starších forem výroby energie k novým formám,“ uvedl australský premiér Malcolm Turnbull.

Vzhledem k rozsahu pilotního projektu bude množství vyráběného vodíku malé, a s ním i objem očekávaných emisí. Konsorcium realizující tento projekt nicméně k „omezení“ dopadů zvolilo cestu uhlíkové offsetu, tedy snížení emisí v jiné oblasti. Pokud však bude tato technologie v budoucnu rozvíjena, vyžádá si kombinaci s technhologií zachycování a ukládání uhlíku (CCS).

Podle australského premiéra Turnbulla vláda na projekt, který mimo jiné povede k vytvoření 400 lokálních pracovních míst, přispěje částkou 50 milionů australských dolarů (800 milionů korun). Celkový objem investic nicméně společnosti realizující projekt neuvedly.

Výstavba demonstrační jednotky bude zahájena v polovině letošního roku, dokončena by měla být do roku 2021. Pokud bude pilotní projekt úspěšný, do komerční fáze by se měl dostat po roce 2030.

Úvodní fotografie: Australský hnědouhelný lom Loy Yang, jehož uhlí bude využíváno k výrobě vodíku, autor: Marcus Wong Wongm

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *