Domů
Uhlí
Výroba elektřiny z uhlí v USA letos k dubnu meziročně vzrostla o téměř 40 %
Zdroj: Sam Nash / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Výroba elektřiny z uhlí v USA letos k dubnu meziročně vzrostla o téměř 40 %

Uhlí
9 komentářů
27. květen 2021, 06:41
Eduard Majling
Chladná zima a postupné zotavování ekonomiky zasažené koronavirovou pandemií vedly v USA v období od letošního ledna až dubna ke značnému meziročnímu růstu výroby elektřiny, a to především v případě uhelných elektráren. Pokles podílu na elektroenergetickém mixu USA naopak zaznamenal ve stejném období plyn kvůli jeho rostoucím cenám s ohledem na vysokou poptávku během zimy.

Poté, co se v loňském roce podíl uhlí na výrobě elektřiny v USA značně propadl, se situace na začátku letošního roku obrátila. Zatímco loni kombinace teplé zimy v klíčových regionech spotřeby plynu a poklesu poptávky vyvolaném koronavirovou pandemií vedla zejména během léta k propadu cen zemního plynu na globálních trzích, letošní zima přinesla chladné počasí v USA, Evropě i Asii. Ceny zemního plynu se tak opět rychle zotavilo, což pomohlo zlepšit postavení uhelných elektráren na americkém trhu.

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyrobily uhelné elektrárny v dolních 48 státech USA (všechny státy USA mimo států Aljaška a Havaj, pozn. red.) během prvních čtyř měsíců roku 2020 celkem 207,3 TWh elektrické energie. Letošní chladná zima a postupné otevírání ekonomiky však vedly k meziročnímu nárůstu výroby elektřiny z uhlí, který předčil celkový růst poptávky po elektřině.

Zatímco celková výroba elektřiny ve sledovaném období podle EIA meziročně vzrostla o zhruba 6 % (přibližně 67 TWh), uhelné elektrárny si ve stejné době polepšily o více než 80 TWh, tedy o bezmála 40 % ve srovnání s rokem 2020. Znatelný růst zaznamenaly i větrné a solární elektrárny, které díky meziročnímu nárůstu instalovaného výkonu vyrobily o 21,3, resp. 7,2 TWh více než v roce 2020. Celková výroba elektřiny z OZE tak v USA vzrostla i navzdory poklesu výroby vodních elektráren o 7,1 TWh.

Plynové elektrárny však ke konci dubna vyrobily ve srovnání s počátkem roku 2020 o 32,3 TWh méně, přičemž se podle agentury jedná o první meziroční pokles od roku 2017. Přesto si však plynové zdroje udržely prvenství s třetinovým podílem na výrobě elektřiny, následované uhelnými elektrárnami s 23 % a jadernými s necelými 21 %.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kauza Adularya: Turecko chce na prodeji elektrárny vydělat, Česko přišlo o 12 miliard
27. červen 2022, 08:27
Německý návrat k uhlí? Tragikomická fraška s absurdní pointou
26. červen 2022, 23:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Juan
27. květen 2021, 08:12

Dámy a pánové: v tomto koutku vesmíru máme Homo sapiens, geniální druh, který v současné době dominuje planetárnímu ekosystému Země a který díky stále většímu využívání omezených a neobnovitelných přírodních zdrojů od počátku průmyslové revoluce mimořádně zvýšil jak počet obyvatel, tak materiální životní úroveň.

A v tomto stejném koutě máme rovněž přírodu, nestrannou strážkyni přírodního řádu, nedotknutelných zákonů, jimiž se řídí biogeochemické procesy a jevy, které umožňují veškerou existenci, včetně té lidské.

Soutěžící povedou nekompromisní souboj až do konce, v němž vítěz pobere vše. Zvítězí lidská vynalézavost, a umožní tak Homo sapiens stát se jediným druhem, který kdy zvítězil nad přírodou? Nebo příroda zvítězí a člověk se bude zodpovídat za své neudržitelné chování při využívání přírodních zdrojů?

Vsaďte si, dámy a pánové.

Kamil Kubů
27. květen 2021, 08:29

K jakému termínu a kdo bude vyhlašovat výsledky?

Člověk(lidstvo) vítězí nad přírodou každý den, každou sekundu času své existence. Jsou to malá, nicotná vítězství, ale umožňují lidstvu uskutečňovat to, čemu říká život.

Nicméně z dlouhodobého hlediska je odsouzeno prohrát a příroda(svět kolem nás) si pojede svou vlastní cestou, na kterou drobná epizoda druhu homo sapiens neměla prakticky vůbec žádný vliv.

Josef
27. květen 2021, 09:45

Z dlouhodobého hlediska bude zničena ne jen lidská civilizace, ale i celá planeta země. Slova jako udržitelnost nebo obnovitelné zdroje jsou směšné existence všeho je z principu jen dočasná.

Miloslav Černý
27. květen 2021, 11:33

Za předpokladu souznění, přizpůsobení, vzdělávání a nepřekonatelného respektu k přirozenému vývoji země by se dalo uvažovat o současné zdejší kolébce lidské populace s pohledu dlouhodobé budoucnosti. Je to o té soudnosti v našem chování a v poučování se z vlastích chyb. Jak to zvládneme taková bude budoucnost. Nástrahám se musí razantně čelit, nikoli před nimi utíkat.

Josef
27. květen 2021, 21:29

Nevidím současný vývoj jako špatný. Svět není ideální a nikdy nebyl.

Teď začíná malá doba ledová, bude trvat 30 let a z dlouhodobého hlediska míří země do nové doby ledové. Nikdo neví kdy to nastane, ale z většiny země se stane studená poušť a Evropa bude severně od Alp prakticky neobyvatelná. Téměř veškeré současné ekosystémy budou zničeny a nahrazeny vegetací typickou pro dobu ledovou u nás to povede ke zničení lesů a v krajině se budou tvořit písečné duny. Nepotečou tu žádné řeky a pršet bude minimálně veškerá příroda co jí znáte bude zničena. Pro lidi bude země obyvatelná jen pod 40 rovnoběžnou výše tak při pobřeží některé národy zcela zmizí my určitě. Takže až Vám někdo bude tvrdit jak je super důležité snížit emise CO2....

JD
27. květen 2021, 14:24

Plánované nové kapacity v USA ke konci roku 2020 jsou 750 GW výroba (680 GW FVE + VTE, 74 GW plyn) a 200 GW akumulace.

https://electrek.co/2021/05/26/egeb-biden-administration-opens-up-the-us-pacific-coast-to-offshore-wind/

markusaurelius
27. květen 2021, 22:23

Hold musí eu zavést zničující ekonomické sankce vuči brutálnímu americkému režimu jinak budou pořád ničit životní prostředí...

Jan Veselý
28. květen 2021, 08:16

Proč? Protože uhlí a plyn mezi sebou v USA hrají "Hunger games"?

energetik II
28. květen 2021, 16:32

Mám hlubokou úctu k obyčejným krokodýlům. Existují už zhruba 100 milionů let = /současníci dinosaurů/ a ačkoli se vůbec nepotřebovali za těch 100 milionů let nějakým způsobem změnit a "modifikovat" svůj život a chování, jsou stále velmi úspěšným druhem a to jim zajišťuje další dlouhou budoucnost. To lidé jsou jiní "kabrňáci". Potřebují auta, jelikož jsou líní a tlustí. Potřebují domy a oblečení, aby jim snad nebyla zima. Potřebují dálnice, letiště ,hotely, pláže, kasina, hospody, .....atd. - to aby se snad nenudili. Potřebují tepelně upravenou potravu , náš trávící aparát už nedovede zpracovávat tu syrovou / kdo si dnes "na posezení" zbaští syrovou veverku, pásovce nebo divoké prase ?? atd, atd, atd. Proti krokodýlům jsou lidé obyčejný - "zparchantělý druh" , který svou nesmyslnou nekonečnou rozežraností a leností nakonec zničí celou planetu !!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se