Domů
Uhlí
Podíl uhlí na výrobě elektřiny v USA byl v únoru nejvyšší za poslední dva roky
Zdroj: Sam Nash / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Podíl uhlí na výrobě elektřiny v USA byl v únoru nejvyšší za poslední dva roky

Uhlí
1 komentář
1. květen 2021, 08:40
Eduard Majling
Výroba elektrické energie z uhlí se ve Spojených státech v posledních měsících zotavuje po prudkém poklesu v roce 2020, který byl vyvolán pandemií onemocnění COVID-19. Během letošního února se výroba elektřiny z uhlí dostala na nejvyšší hodnotu za posledního půl roku, přičemž podíl uhlí na elektroenergetickém mixu USA dosáhl nejvyšších hodnot za poslední dva roky.

Výroba elektřiny z uhlí je v posledních letech v USA na ústupu, kdy kromě rostoucí výroby z obnovitelných zdrojů uhlí vytěsňují především plynové elektrárny, které jsou nejvýznamnějším zdrojem elektřiny v zemi. Díky kombinaci teplé zimy v klíčových regionech spotřeby plynu a poklesu poptávky vyvolaném koronavirovou pandemií se ceny zemního plynu na globálních trzích loni značně propadly, což v USA vedlo ke značnému nárůstu výroby elektřiny v plynových elektrárnách a současnému propadu podílu uhlí.

Se zotavením cen plynu během uplynulé zimy se však konkurenceschopnost uhelných elektráren na tamním trhu opět zvýšila, což se projevilo postupným růstem výroby na několikaměsíční maxima. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vyrobily uhelné elektrárny v USA během února celkem 87,9 TWh, tedy nejvíce za šest měsíců. Ve srovnání s únorem 2020 se jednalo o nárůst o bezmála 57 %.

Měsíční výroba elektřiny v USA podle zdroje. Zdroj: S&P Global

Podíl uhlí na celkové výrobě však podle serveru S&P Global dosáhl 26,9 %, tedy nejvyšší hodnoty za 25 měsíců. Naopak podíl plynových elektráren klesl na 25měsícní minimum o hodnotě 34,1 %. Během února 2020 přitom podíl uhlí dosahoval pouhých 17,6 %, přičemž u plynu se jednalo o 39,6 %. Uhelné zdroje byly během února rovněž využívány intenzivněji než plynové, kdy koeficient využití jejich výkonu přesáhl 60 %, zatímco v případě plynových elektráren činil bezmála 51 %.

Zbylou část výroby elektřiny v USA obstaraly jaderné a obnovitelné zdroje, včetně vodních elektráren, jejichž podíl v únoru dosáhl 19,3 %, resp. 18,7 %.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
V prvním pololetí se v ČR meziročně vytěžilo o pětinu více hnědého uhlí
12. srpen 2022, 12:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
2. květen 2021, 21:26

O využití uhlí rozhodují teploty a ceny paliv.... Plyn v USA zdražuje takže uhlí se stává konkurenceschopné, pokud trend vydrží pak půjde spotřeba uhlí dále nahoru a nebo také dolů pokud cena plynu klesne natolik, že uhlí bude jako palivo nevýhodné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se