Domů
Větrné elektrárny
Equinor a RWE spojí síly při výstavbě offshore větrných elektráren v Norsku
Zdroj: CGP Grey

Equinor a RWE spojí síly při výstavbě offshore větrných elektráren v Norsku

Společnosti Equinor, RWE Renewables a Hydro REIN podepsaly dohodu o spolupráci na offshore větrném parku v Severním moři. Partneři chtějí společně připravit projekt Sørlige Nordsjø II v norských vodách. Norská vláda loni otevřela dvě oblasti pro možnou výstavbu elektráren s celkovým výkonem až 4,5 GW.

Společnou žádost na výstavbu velké offshore větrné elektrárny v Severním moři podají společnosti Equinor, RWE Renewables a Hydro. Ta by měla stát v norských vodách v oblasti s rozlohou pře 2 500 metrů čtverečních Sørlige Nordsjø II. Equinor se spojil již se společností Vårgrønn s obdobným cílem na počátku května.

"Severní moře patří mezi nejlepší světové větrné zdroje. Rozsáhlá větrná farma v Sørlige Nordsjø II by mohla hrát klíčovou roli při rozšiřování Severního moře jako energetického uzlu a vytvářet nové průmyslové příležitosti pro Norsko jako energetický národ. Mezi společnostmi Equinor, RWE a Hydro máme, od výroby po spotřebu, kapacity k vytváření hodnot a dodávkám obnovitelné energie do Evropy,“ uvedl Pål Eitrheim, výkonný viceprezident společnosti Equinor pro nová energetická řešení.

Společnosti Equinor a RWE již společně spolupracovaly na projektu Arkona o výkonu 385 MW v německé části Baltského moře. Společnost Hydro je jedním z největších světových odběratelů energie z obnovitelných zdrojů a projektu se bude účastnit prostřednictvím nově zřízené jednotky Hydro REIN, zaměřené právě na obnovitelné zdroje.

Potenciál pro 4,5 GW výkonu

Norské Ministerstvo pro ropu a energii otevřelo v loňském roce dvě oblasti pro pobřežní obnovitelné zdroje (Utsira Nord a Sørlige Nordsjø II). V současné době vláda pracuje na procesu přidělování licencí pro projekty offshore větrných elektráren. Jejich celkový potenciál je odhadován na 4,5 GW větrného výkonu.

„Větrná energie na moři je klíčem k uspokojení rostoucí poptávky po obnovitelné energii, podpoře místního průmyslu a vytváření nových pracovních míst vhodných pro budoucnost. Přinášíme 20 let zkušeností a odborných znalostí v offshore průmyslu společně s našimi partnery Equinor a Hydro. Přispějeme k realizaci norských ambicí v oblasti větrné energetiky,“ řekla Anja-Isabel Dotzenrathová, výkonná ředitelka RWE Renewables.

Oblast Sørlige Nordsjø II patří mezi nejlepší větrné zdroje na světě s hloubkou vody mezi 53 a 70 metry. Oblast hraničí s dánským sektorem v Severním moři a má ideální polohu pro dodávky elektřiny do Evropy.

Sørlige Nordsjø II má podle společností potenciál dodat značné množství obnovitelné energie zemím, které mají v úmyslu transformovat svůj energetický mix v návaznosti na deklarované ambice EU.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.