ScottishPower dokončila stavbu 714MW větrného projektu East Anglia ONE za 9 měsíců

DomůVětrné elektrárnyScottishPower dokončila stavbu 714MW větrného projektu East Anglia ONE za 9 měsíců

Společnost ScottishPower dokončila instalaci poslední větrné turbíny offshore projektu East Anglia ONE. Celkem 102 turbín s výkonem 714 MW leží 43 km od pobřeží Suffolku ve Spojeném království. V rámci dalších tří fází projektu East Anglia je plánováno až s 3,1 GW nového instalovaného výkonu.

Skotská společnost ScottishPower ve spolupráci s Macquarie’s Green Investment Group na konci dubna úspěšně nainstalovala poslední turbínu projektu East Anglia ONE. Tento offshore větrný projekt u pobřeží Anglie disponuje 102 turbínami Siemens Gamesa SWT-7.0-154. Celkový výkon offshore větrné elektrárny tak činí 714 MW.

„Úspěšná instalace všech turbín je pro projekt East Anglia ONE obrovským úspěchem. Přibližuje nás o další krok blíž k dokončení, kdy bude větrná elektrárna vyrábět čistou a obnovitelnou energii. Tu Spojené království potřebuje k dekarbonizaci a splnění svého závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Tento projekt je důkazem úlohy, kterou East Anglia hraje na poli offshore větrné energetiky. Přináší také hmatatelné výhody pro obyvatele, podniky a komunity,“ uvedl Charlie Jordan, projektový ředitel East Anglia ONE ve společnosti ScottishPower Renewables.

Výstavba elektrárny započala v červnu loňského roku a společnosti ji tak zvládly za devět měsíců. Všechny součásti elektrárny byly dopředu smontovány a přivezeny z přístavu Peel Ports v Great Yarmouth, do kterého společnost ScottishPower Renewables investovala 5 milionů liber. Gondola jednotlivých elektráren je umístěna ve výšce 90 metrů a lopatky mají délku 75 metrů.

„Díky spolupráci, našim zkušenostem v offshore větrné energetice a využití rozsáhlých zkušeností britského dodavatelského řetězce jsme byli schopni bezpečně dokončit instalaci a zajistit, že East Anglia ONE bude dodávat spolehlivou a čistou energii pro příští generace,“ uvedl Andrew Elmes, ze společnosti Siemens Gamesa.

Dosáhne East Anglia výkonu 3,8 GW?

Pro ScottishPower je East Anglia ONE první fází projektu East Anglia, který má naplánovány i další fáze:

  • East Anglia ONE North – 67 turbín (s instalovaným výkonem až 800 MW)
  • East Anglia TWO – 75 turbín (s instalovaným výkonem až 900 MW)
  • East Anglia THREE  (s instalovaným výkonem až 1400 MW)

Zdroj úvodní fotografie: ScottishPower