Domů
Vodík
Německo by mohlo importovat modrý vodík z Norska
Vodík
Zdroj: MaxPixel

Německo by mohlo importovat modrý vodík z Norska

Nová německá vláda má velké plány v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů, včetně výroby a využívání zeleného vodíku. Přechod na vodíkové hospodářství si nicméně vyžádá velké objemy této komodity, s čímž by dočasně mohl pomoci i dovoz modrého vodíku z Norska.

Pro dosažení klimatických cílů, které si vyžádá v následujících letech značné úsilí v podobě snižování emisí oxidu uhličitého, bude nutné kromě elektroenergetiky dekarbonizovat především další sektory, a to nejen dopravu a vytápění ale i průmyslovou výrobu. Hlavní roli bude s ohledem na současné plány s největší pravděpodobností hrát vodík, a to zejména zelený.

Podle Patricka Graichena, náměstka německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu, by Německo mohlo na své cestě za zeleným vodíkem využívat i dovozu modrého vodíku z Norska, který by byl vyráběn ze zemního plynu, nicméně emise CO2 z jeho výroby by byly zachytávány a ukládány (CCS). Graichen podle serveru Clean Energy Wire nicméně uvedl, že s dlouhodobými klimatickými cíli je kompatibilní pouze zelený vodík, jelikož s výrobou modrého vodíku jsou stále spojeny zbytkové emise.

„V dlouhodobém horizontu chceme zelený vodík a kdykoliv dáme peníze na stůl, tak to bude na zelený vodík. Modrý vodík v plynovodech plánovaných pro zelený vodík je pro přechodné období v pořádku,“ uvedl Patrick Graichen během panelové diskuse o energetické spolupráci s Norskem s tím, že německá spolková vláda nehodlá stát v cestě soukromým investorům, kteří se rozhodnou importovat modrý vodík z Norska za pomoci infrastruktury, která bude v dlouhodobém horizontu klimaticky neutrální.

Podle norského premiéra Jonase Gahra Støreho by export vodíku z Norska do Německa mohl posílit energetické partnerství mezi zeměmi. Podle premiéra má Norsko dostatek kapacity pro bezpečné uložení oxidu uhličitého pod Severním mořem.

Vodíkové ambice Německa jsou velké

Přestože by modrý vodík mohl Německu pomoci překlenout přechodné období, hlavní roli má v budoucnu hrát zelený vodík, který bude vyráběn pomocí energie z obnovitelných zdrojů. Německo tak na začátku měsíce zveřejnilo plány na dodatečná opatření, která mají vést k dosažení národních cílů v oblasti energetiky a klimatu, přičemž část těchto opatření se týká i zvýšení ambicí v rozvoji vodíkového hospodářství.

Německo se proto rozhodlo zdvojnásobit cíl výkonu elektrolyzérů pro rok 2030 z 5 GW na 10 GW. Původní cíl je součástí německé vodíkové strategie, jež byla zveřejněna v červnu 2020. Masivní rozvoj využívání vodíku je podle nové vlády nezbytný, kdy například pouze ocelářství bude potřebovat pětkrát více vodíku, než je nyní plánováno pro všechny sektory dohromady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
JVr
26. leden 2022, 14:42

A jak ten modrý vozdík dostanou do Německa? Viz - https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-zrejme-precenuje-moznosti-dovozu-zeleneho-vodiku

BTW ví někdo, jak je to "s bezpečností" uložení CO2 pod Severní moře? (Neuletí to odamtud?)

energetik
26. leden 2022, 15:41

Vzhledem k tomu že se litosférické desky neustále posunují a obnovují, tak to CO2 jednou "uletí" společně i se zbývajícím zemním plynem, ropou i uhlím a podzemními skládkami jaderných odpadů. Proto je důležité aby se obnovilo i nepřetržité ukládání uhlíku pod zem ať už přirozeně nebo umělé. Ale život na této planetě zničí asi něco ještě dřívějšího, jen počkejte až tu do toho začnou i fúzovat, to tu teprve bude horko.

Turby
26. leden 2022, 16:05

Toto je cira dezinformace. At uz umyslna ci z naproste neznalosti.

nikdo
29. leden 2022, 00:09

To je velmi nepřesné všechny části litosférických desek se neobnovují.

cituji z wikipedie: Kratóny (z řeckého κράτος kratos „síla“) či štíty jsou staré a stabilní části litosféry. Kratóny obvykle tvoří jádro tektonických desek a mnohé z nich přežily opakované spojování a dělení kontinentů. Typicky jsou tvořeny velmi starými krystalickými horninami, které mohou být pokryty mladšími sedimenty. Mají tlustou kůru a hluboké litosférické kořeny, které sahají až několik set kilometrů do zemského pláště.

Petr prochaska
26. leden 2022, 16:12

Není to snad jedno, jestli to uletí nebo ne?

Michal K.
26. leden 2022, 16:17

akurat tak citam, ze s fotovoltaikou to neni az take zelene ako by sa na prvy pohlad mohlo zdat

https://www.euro.cz/tech/jsou-obnovitelne-zdroje-skutecne-udrzitelne-nova-studie-odhaduje-kolik-emisi-vyprodukuje-vyroba-solarnich-panelu

To by mohlo vysvetlovat, preco Nemcuri radsej to uhlie aj plyn. Oni to uz asi vedia dlhsie ...

Jiří Kelnar
27. leden 2022, 10:56

Solidní clickbaitový titulek, který ale říká jen to, že hliník musíme recyklovat a to je vlastně úplně správně. Jestli pak tady teda všichni třídíme plechovky od piva a víčka od Lipánků, když nám jde o ekologii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se