Domů
Vodík
Společnosti SSE a Equinor ukončily plány na výrobu zeleného vodíku v Severním moři
Dogger Bank offshore větrná elektrárna Spojené království (zdroj: Dogger Bank Wind Farm)
Zdroj: Dogger Bank Wind Farm

Společnosti SSE a Equinor ukončily plány na výrobu zeleného vodíku v Severním moři

Vodík
9 komentářů
16. březen 2024, 08:26
Jan Budín

Britská SSE a norská státní energetická firma Equinor ukončily společné plány na výrobu zeleného vodíku v Severním moři za použití elektřiny z plánovaného mořského větrného parku Dogger Bank D. Informoval o tom zahraniční server Argus.

Plánovaná výstavba další fáze mořského větrného parku Dogger Bank s označením Dogger Bank D, jejíž instalovaný výkon by mohl činit zhruba 2 GW, byla oznámena loni v únoru.

Developeři přitom prozkoumávali dvě možnosti, jak nakládat s vyrobenou elektřinou. Tou první byl přenos elektřiny do britské elektrizační soustavy pomocí přípojného bodu v hrabství Lincolnshire. Druhou možností byla výroba zeleného vodíku v regionu Humber.

SSE a Equinor loni v prosinci podepsaly smlouvy na zhotovení studií proveditelnosti záměru na výrobu zeleného vodíku, které měly vypracovat londýnské firmy Genesis a H2GO Power společně s německou poradenskou společností Fichtner. Podle tehdejšího vyjádření SSE se v případě realizace mělo jednat o jeden z největších britských projektů na výrobu zeleného vodíku.

Podle nedávno zveřejněných informací však společnosti SSE a Equinor nakonec rozhodly o ukončení plánů na výrobu zeleného vodíku poté, co jim byla potvrzena možnost vyvedení výkonu do britské elektrizační soustavy.

"Větrný park bude připojen k nové 400kV rozvodně Birkhill Wood umístěné v East Riding of Yorkshire, která bude vybudována jako součást projektu společnosti National Grid nazvaného Great Grid Upgrade," uvedly společnosti.

Zahraniční server Argus připomněl, že SSE připravuje minimálně dva menší projekty na výrobu zeleného vodíku ve Spojeném království - jeden u pevninské větrné elektrárny Gordonbush a dále projekt Aldbrough Hydrogen Pathfinder, který bude kombinovat výrobu vodíku, jeho skladování a následnou výrobu elektřiny. Uvedené projekty nezískaly podpory v prvním kole alokace podpory pro vodíkové projekty, avšak SSE uvedla, že se bude o podporu ucházet v dalších kolech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Mex
16. březen 2024, 09:43

Pokud mají uplatnění přímo pro tu elektriku, tak je to asi lepší. Takže celkem dobrá zpráva.

richie
18. březen 2024, 15:31

dostali prislub, ze im vlada zabezpeci linku s vacsou kapacitou, teda sa budu moct pripojit do prenosovej siete bez dalsich dodatocnych nakladov .. tak preco investovat do pochybneho projektu so zelenym vodikom ..

Karásek
16. březen 2024, 21:28

Doufejme, že nějaký ten projekt na zelený vodík tam vyjde.

Petr Hariprasad Hajič
17. březen 2024, 16:49

Pokud se týče zeleného vodíku, otěže přebírá Asie a Afrika ož hned v úvodu. V Evropě se toho zase tak moc vyrábět nebude. Jsou země, které mají mnohem lepší geografickou polohu na výrobu než Evropa. V Epropě nejspíš půjde jen o využítí přebytků a současně stabilizaci spotových cen. Větší potřebu (a spotřebu) budeme řešit nejspíš stejně jako zemní plyn - dovozem.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2024, 00:52

zelený vodík je cesta do zelené chudoby.

Petr Hariprasad Hajič
18. březen 2024, 14:03

Nebojte, za pár let to bude levnější, než zemní plyn. Potenciál v OZE obrovský a jednotková cena klesá. Bude klesat i cena vodíku. Už teď je vidět obrovský potenciál OZE. Energie za pár korun, a docela dost bezúdržbová. Do té doby je potřeba postavit dost paroplynových elektráren nebo FC stanic, abychom měli kde ten vodík zužitkovat.

Michal K.
18. březen 2024, 14:19

je taka jedna studia, ktora hovori, ze OZE je nasobne drahsie ako ine zdroje.

(lnk. sk/vwfh). Aj panovi Veselemu sa velmi lubila :)

Tolko k tomu tvrdeniu, ze ide o energiu za par korun

Bob
18. březen 2024, 15:53

Vodík za pár let nebude levnější, jako ZP. Ledaže by enormně zdražily povolenky. To by sice nezdražilo ZP, ale jeho spalování ano. Potom by byl ZP i vodík drahý.

richie
18. březen 2024, 15:28

ad Petr Hariprasad Hajič 17. březen 2024, 16:49

.. Pokud se týče zeleného vodíku... V Epropě nejspíš půjde jen o využítí přebytků ..

dalsi Karasek .. uz to bolo viac krat vysvetlovane, ze zeleny vodik z prebytkov OZE je technologicky aj ekonomicky nezmysel, ale stale to tu bude niekto opakovat ...

ad Petr Hariprasad Hajič 18. březen 2024, 14:03

.. Nebojte, za pár let to bude levnější, než zemní plyn. Potenciál v OZE obrovský a jednotková cena klesá. ..

samozrejme ze cena klesa, preto navysovali stropy pri aukciach na OZE o 45~66% .. a stale je to malo a vymyslaju dalsie sposoby dodatocnych dotacii/doplatkov (SIR aka udrzatelny rozvoj priemyslu , ci nejake socialne vplyvy projektu ci vplyv na komunity a podobne .. )

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se