Domů
Energetika v zahraničí
Drahé energie a snižování emisí: Největší německý výrobce oceli omezí produkci
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Drahé energie a snižování emisí: Největší německý výrobce oceli omezí produkci

Společnost Thyssenkrupp, která je největším výrobcem oceli v Německu, oznámila plány na razantní snižování výroby. Podle firmy za tímto rozhodnutím stojí mimo jiné vysoké ceny energií a snaha snižovat uhlíkové emise. Zatím není jasné, jak konkrétně se tento krok dotkne desetitisíců zaměstnanců. Průmyslový sektor se v Evropě zejména od začátku energetické krize potýká s další ztrátou konkurenceschopnosti vůči dovozu ze třetích zemí.

Prudký růst cen zemního plynu a elektřiny, se kterým se evropské trhy potýkají již od roku 2021, má zásadní dopad na lokální průmysl. Ztráta konkurenceschopnosti kvůli vysokým cenám energií již vyústila v odsunu části průmyslové výroby z Evropy. Klesající konkurenceschopnost průmyslu tak vyústila v požadavky či plány na dotování průmyslových firem, a to nejen v Německu.

Příkladem může být chemický průmysl, který snížením výroby pomohl omezit poptávku po plynu, přičemž lokální výroba byla částečně nahrazena dovozem. Podle vyjádření ředitele chemického giganta BASF z léta loňského roku Evropa během krize přišla o zhruba čtvrtinu své chemické výroby. Kromě snížené konkurenceschopnosti odběratelů společnosti připisoval tento propad zhruba z poloviny i sníženému exportu z Evropy.

Svou produkci omezují, případně přesouvají mimo Evropu od roku 2021 i evropští dodavatelé větrných turbín. Již v září 2021 společnost Vestas oznámila záměr na uzavření tří závodů ve Španělsku, Německu a Dánsku. Podobně oznámila plány na propouštění v létě 2021 i společnost Siemens Gamesa.

V případě společnosti Thyssenkrupp hraje podle serveru Clean Energy Wire svou roli i levná konkurence, a to zejména z Číny. Kromě vysokých cen energií může místní výrobu prodražit i zpoplatnění emisí, pokud výrobci nedostávají dostatek volných povolenek. V budoucnu by však měl být dovoz emisně náročných produktů do Evropy zpoplatněn skrz systém uhlíkových cel.

Společnost podle serveru neuvedla žádné konkrétní informace o tom, kolik pracovních míst bude zasaženo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Baton David
18. duben 2024, 20:36

takže nás v podstatě má naplňovat hřejivý pocit že se staneme ekologickou ale zároveň rozvojvou krajinou, my vlastně nebudeme moci ani pást krávy až se uplně zbavíme průmyslu, protože i krávy to jsou nepěkné emise ch4 a co2

Tomáš Foldyna
19. duben 2024, 13:53

Přitom je tato nesmyslná politika zdražování si volastní výroby v příkrém kontrastu s tím, že potřebujeme mnohonásobně zvýšit například výrobu zbraní a munice ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se