EIA: Těžba fosilních paliv by v USA měla v příštím roce dosáhnout rekordních hodnot
Těžba fosilních paliv zažila v USA v posledním desetiletí prudký rozvoj, a to zejména díky zásadnímu nárůstu objemu těžené ropy a plynu, které více než vykompenzovaly pokles těžby uhlí. Poté, co těžba energetických komodit v roce 2020 kvůli pandemii poklesla, objem těžených fosilních paliv opět roste a v příštím roce by podle výhledu vládní agentury měl předčit předchozí rekord z roku 2019.
Těžba fosilních paliv ve Spojených státech od roku 2010 začala prudce růst, především díky rozvoji těžby ropy a zemního plynu z nekonvenčních ložisek. Zatímco do roku 2010 USA ročně vytěžily fosilní paliva o energetickém ekvivalentu necelých 60 biliard britských tepelných jednotek (quad), tedy přibližně 60 exajoulů, v roce 2019 podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) těžba přesáhla 80 quadů.
V roce 2020 se však těžba značně propadla s ohledem na globální pokles poptávky po energetických komoditách kvůli kombinaci teplé zimy a pandemie onemocnění covid-19. V loňském roce se těžba uhlí, ropy a zemního plynu začala podle EIA v USA postupně zotavovat a s meziročním 2% růstem dosáhla hodnoty 77,14 quadů.
Vývoj těžby fosilních paliv v USA od roku 1990 a výhled do roku 2023. Zdroj: EIA
Mezi těženými fosilními palivy měl největší zastoupení se 46 % zemní plyn, přičemž dalších 9 % tvořil plynový kondenzát, tedy směs etanu, propanu, butanu, izobutanu či dalších fosilních paliv. Ropa se podílela 30 % a uhlí poté tvořily 15 %.
Těžba všech fosilních paliv má nadále růst
Podle krátkodobého výhledu agentury by těžba měla růst i během letošního a následujícího roku, což by ji v příštím roce mělo dostat na nejvyšší hodnoty v historii. Těžba plynu podle předběžných dat agentury loni vzrostla o 2 %, podobně by díky efektivnější těžbě a rozvoji nových ložisek měla letos vzrůst o 3 % a v příštím roce o další 2 %. Spolu s těžbou plynu by tak měla růst i těžba kondenzátu, která loni podle EIA vzrostla o 4 %, letos má stoupnout dokonce o 9 % a v roce 2023 o 4 %.
Zatímco těžba ropy v USA loni vzrostla o pouhé 1 %, během letošního a následujícího roku agentura očekává s ohledem na přetrvávající vyšší ceny ropy silnější nárůst. Ten by měl letos dosáhnout 6 %, v následujícím roce poté 5 %.
K částečnému zotavení těžby došlo v loňském roce i v případě uhlí, a to především díky silnější domácí poptávce ze strany uhelných elektráren, kterým v konkurenceschopnosti pomohl nárůst cen plynu. V roce 2020 byla těžba uhlí v USA nejnižší od roku 1964, loni se však z tohoto propadu částečně zotavila se 7% nárůstem. V letošním roce by dle agentury měla vzrůst o dalších 6 %, v roce 2023 poté o pouhé jedno procento.
Mohlo by vás zajímat:
A v dalším ještě více.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se