Domů
Energetika v zahraničí
Média:Ruské špionážní lodě v Severním moři chystají sabotáže elektráren a kabelů
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Média:Ruské špionážní lodě v Severním moři chystají sabotáže elektráren a kabelů

Rusko údajně využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. S tvrzením na základě společného pátrání přišla veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku, informoval dnes server BBC News.

Lodě, které navenek vypadají jako rybářské čluny nebo výzkumná plavidla, jsou vybavena podvodním sledovacím zařízením a mapují klíčové oblasti, které by bylo možné napadnout. Podle zdrojů dánské stanice DR je cílem naplánovat sabotáž proti severským zemím, mimo jiné přerušením elektrických a datových kabelů přes Atlantik a do zbytku Evropy.

Televize uvádějí, že analyzovaly zachycenou komunikaci ruského námořnictva, která potvrzuje existenci takzvaných „lodí duchů“. Tato plavidla se pohybují mořem s vypnutými vysílači a nesdílejí tak svou polohu. Jedním z nich je údajně také plavidlo Admirál Vladimirskij, které je oficiálně na oceánografické expedici. Podle severských zemí je to ve skutečnosti ruská špionážní loď a DR zveřejnila i záběry tohoto plavidla, včetně záběrů ozbrojených maskovaných mužů na jeho palubě.

Podle zpravodajských služeb a odborníků oslovených médii je to ruský vojenský program, který je řízen přímo z Moskvy a je ústředním bodem ruských příprav na možný konflikt se Západem. Skandinávské televize o tom natočily dokumentární seriál, první díl odvysílají dnes.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
19. duben 2023, 11:17

Dělat sabotáže je dneska nový druh sportu, nikdo neni dopaden, nikdo neni vinen..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se