Domů
Energetika v zahraničí
Německo chce usnadnit investice od OZE ze strany investičních fondů
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

Německo chce usnadnit investice od OZE ze strany investičních fondů

Německé ministerstvo financí předložilo návrh reformy zákona, který má usnadnit financování obnovitelných zdrojů energie a energetických sítí v Německu ze strany investičních fondů. Ty doposud čelily nerovným podmínkám ve srovnání s ostatními investory.

Transformace německé energetiky směrem k systému založeném na obnovitelných zdrojích energie (OZE) si vyžádá investice v řádech stovek miliard eur. Obtížná situace na trhu, kdy náklady na realizaci větrných a solárních elektráren rostou a ceny elektřiny klesají však mnohé investory odrazují od realizace mnohých projektů.

Problémem jsou i vysoké náklady na financování projektů OZE. Německo chce nyní příliv financí od institucí, zejména ze strany investičních fondů zajistí narovnání podmínek na trhu. Návrh zákona obsahuje plány na vytvoření rovných podmínek pro investory odstraněním rozdílů ve zdanění investičních fondů oproti ostatním investorům a zajištění jistých podmínek pro institucionální investory.

"Vzhledem k obrovským investičním potřebám v oblasti infrastruktury a obnovitelných zdrojů energie je důležité vytvořit jisté podmínky, které mohou uvolnit naléhavě potřebné veřejné a soukromé finanční prostředky pro realizaci požadovaných projektů a urychlit přechod k udržitelnější budoucnosti," uvádí se v dokumentu.

Německé environmentální skupiny na začátku roku kritizovaly, že potenciál investičních fondů pro podporu německé energetické transformace je v zemi stále nedostatečně využíván. Daňové zákony a další regulační překážky byly označeny za jeden z faktorů, které přispívají k nedostatečnému zastoupení těchto institucionálních investorů v odvětví zelené energie.

Iniciativa ministra financí Christiana Lindnera, který pochází z pro-podnikatelské strany Svobodných demokratů (FDP), měla být původně představena již v loňském roce, ale finanční výbor parlamentu ji zrušil. Zúčastněné strany se mohou k návrhu vyjádřit do poloviny června a zákon by mohl vstoupit v platnost do roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se