Domů
Energetika v zahraničí
Německo: Klimatická neutralita stojí na OZE a rozšíření elektrických a vodíkových sítí
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Německo: Klimatická neutralita stojí na OZE a rozšíření elektrických a vodíkových sítí

Německo musí pro dosažení klimatické neutrality co nejefektivnějším způsobem umožnit přepravu energie napříč svými regiony, a to rozšířením svých elektrických a vodíkových sítí. Země musí také výrazně zvýšit flexibilitu spotřeby energie. Uvádí to studie výzkumného institutu Fraunhofer ISE.

Studie analyzuje různé způsoby dosažení klimatické neutrality v Německu do roku 2045. Mapuje sociální a geopolitický vývoj ve čtyřech scénářích a zabývá se transformací energetického systému na úrovni spolkových zemí. Studie zahrnuje vývoj v energetice, průmyslu, budovách a dopravě a zohledňuje také nasazení technologií s negativními emisemi.

Rozšíření elektrické a vodíkové infrastruktury je klíčové pro přepravu energie mezi severem a jižními státy s vysokým podílem průmyslu, uvádí zpráva. Spolkové země s nejlepšími podmínkami pro výrobu energie z větru, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Meklenbursko-Přední Pomořansko, by měly do roku 2045 dodávat třetinu primární energie v Německu, a to i díky tomu, že se stanou domácími dodavateli vodíku.

Spotřeba elektřiny v těchto spolkových zemích by měla díky elektrolyzérům zaznamenat obrovský nárůst. Největší rozšíření bateriových úložišť se podle autorů očekává ve státech s vysokou fotovoltaickou kapacitou.

Podle autorů studie je nutná změna paradigmatu směrem k flexibilnějšímu provozu elektrizační soustavy. Vedle rozšíření sítě a skladovacích kapacit lze toto podpořit flexibilitou na straně spotřeby prostřednictvím elektrolýzy, zejména v severních spolkových zemích, a flexibilním pokrytím špičkového zatížení prostřednictvím plynových a vodních elektráren v průmyslových spolkových zemích.

Větrná energie a fotovoltaika jsou hlavními pilíři transformace německé energetiky, uvádí zpráva. Zatímco expanze fotovoltaiky se v současné době vyvíjí pozitivně, expanze větrné energie na pevnině je v některých spolkových zemích v současné době pomalá.

Dle technologického scénáře by se měl instalovaný výkon větrných elektráren na pevnině do roku 2030 oproti současnosti ve všech regionech zdvojnásobit. V roce 2045 se počítá s potřebou instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině a na moři ve výši přibližně 290 GW. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by se měl do roku 2045 zvýšit na přibližně 420 GW.

Ve všech scénářích je přímá elektrifikace nákladově nejefektivnější variantou pro dosažení klimatických cílů země a zajištění dodávek energie. To znamená, že do roku 2045, tedy roku, kdy se Německo chce stát klimaticky neutrálním, se musí tepelná čerpadla stát dominantní technologií vytápění, většina dopravy musí být elektrifikovaná a podíl elektrifikace v průmyslu se musí zvýšit na 70 %. Vodík pro průmysl, dopravu a elektrárny by hrál doplňkovou roli, píší autoři studie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Bob
26. listopad 2024, 16:43

V Německu: "Větrná energie a fotovoltaika jsou hlavními pilíři transformace německé energetiky, uvádí zpráva." a "Vedle rozšíření sítě a skladovacích kapacit lze toto podpořit flexibilitou na straně spotřeby prostřednictvím elektrolýzy, zejména v severních spolkových zemích, a flexibilním pokrytím špičkového zatížení prostřednictvím plynových a vodních elektráren v průmyslových spolkových zemích."

Ve většině ostatních Evropských zemí, ale i v USA a Číně (které nám dává za vzor p. Vaněček) se k tomu přidávají ještě JE.

"Ve všech scénářích je přímá elektrifikace nákladově nejefektivnější variantou pro dosažení klimatických cílů země a zajištění dodávek energie. To znamená, že do roku 2045, tedy roku, kdy se Německo chce stát klimaticky neutrálním, se musí tepelná čerpadla stát dominantní technologií vytápění, většina dopravy musí být elektrifikovaná a podíl elektrifikace v průmyslu se musí zvýšit na 70 %."

Jen aby ta studie nebyla něco podobného, jako ta v tomto odkazu:

echo24.cz/a/HpWqZ/zpravy-svet-jaderna-energie-nemecko-elektrarny-studie-zeleni

Jádro jako nepřítel klimatu. Zelení si měli z eráru platit studii a předem určili výsledek.

"Němečtí Zelení si měli zaplatit z peněz daňových poplatníků studii, která měla za úkol ovlivnit veřejné mínění a to i na mezinárodní úrovni. Studie však měla už předem jasné zadání – jaderná energie je špatně. Tvrdí to na základě své investigace švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ)."

Jan Máca
27. listopad 2024, 00:04

Občas si člověk říká zda klimatické cíle jsou zároveň i ekologické cíle? Množství potřebných surovin a jejich zpracování bez produkce škodlivých odpadů+ možnosti vysoké míry recyklace jsou podmínkami nutnými k ekologickému přístupu.. V článku se o tomto nepíše, rád bych si přečetl studii, ale odkaz mi nefungoval..

Bob
27. listopad 2024, 16:40

Když se dá celý odkaz, musí se dlouho čekat na schválení. Dejte si to do vyhledávání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se