Domů
Energetika v zahraničí
Německý ústavní soud oddálil schválení kontroverzního návrhu topného zákona
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Německý ústavní soud oddálil schválení kontroverzního návrhu topného zákona

Německý ústavní soud ve středu pozdě večer oddálil schválení kontroverzního návrhu topného zákona. Informovala o tom agentura DPA, podle níž soud rozhodl o tom, že Spolkový sněm nemůže návrh schválit v tomto týdnu. Vyhověl tak požadavku opozice na vydání předběžného opatření. Druhé a třetí čtení se mělo původně uskutečnit v pátek.

Ústavní soud své rozhodnutí zdůvodnil pochybnostmi o tom, jestli byla při projednávání normy dostatečně respektována práva poslanců. Rozhodnutí soudu je podle DPA politickým neúspěchem koaliční vlády sociálních a svobodných demokratů (SPD a FDP) a Zelených.

Na ústavní soud se obrátil poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Thomas Heilmann, který svůj krok zdůvodnil tím, že Spolkový sněm nemůže zákon projednat v závěrečném čtení, pokud nebyl návrh zákonodárcům předložen písemně alespoň 14 dní předem, což se v tomto případě nestalo.

Ilustrační foto

Kdy se závěrečné hlasování o návrhu uskuteční, zatím není jasné. Jednou z možností je svolání mimořádného zasedání Spolkového sněmu, nebo hlasování v září po skončení letních prázdnin zákonodárců.

Návrh zákona počítá s tím, že by každý nově instalovaný topný systém od roku 2024 měl být provozován přinejmenším z 65 procent z obnovitelných energií. Už první červnové čtení v parlamentu provázely značné rozepře.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
6. červenec 2023, 20:58

Němci zřejmě nepochopili co je čistá nula..... a že budou muset místo pálení ropy a plynu přejít na tepelná čerpadla jinak to bude celé blamáž , protože elektřina netvoří ani 1/5 jejich spotřeby. Krom toho takový zákon měl být přijat už před 15 ti lety. Místo zavírání JE se mohli zbavit milionů kotlů na ojel a plyn a být skutečně ekologičtí podobně jako Finové. Takový zákon měl být schválen i u nás. Přitom instalace každého nového topného zdroje na tuhá nebo fosilní paliva by měla být na stavební povolení , kde stavebník prokáže ,že nemůže topit ekologičtěji tepelným čerpadlem a musí použít fosilní paliva nebo zamořovat svoje okolí kouřem. K tomu ovšem je nutno dodat, že také stát by měl přispět svým dílem zejména tím ,že lidi co si ta teplaná čerpadla pořídí by měli mít snížený poplatek za OZE o polovinu a stejně tak by měli mít sníženou DPH a to alespoň na 10 let pokud se tedy zaváží že nebudou topit ničím jiným než tím.

Petr
7. červenec 2023, 09:40

Prostě jen procedurální zdržovačka.

intfor
7. červenec 2023, 10:06

Pravděpodobně ano, ale ukazuje to jak jsou zákony přijímány. Ti, kdo o nich hlasují, jim většinou ani sami nerozumí, nečtou je, hlasují jen jak se jim řekne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se