Domů
Energetika v zahraničí
Norský soud zrušil několik povolení pro těžbu ropy a plynu v Severním moři
Zdroj: Shell
Zdroj: Shell

Norský soud zrušil několik povolení pro těžbu ropy a plynu v Severním moři

Norská vláda zvažuje odvolání proti rozhodnutí soudu, který na základě podnětu environmentálních skupin zrušil několik povolení na těžbu ropy a plynu v Severním moři. Podle tamního ministerstva energetiky nicméně rozhodnutí soudu nemá okamžitý dopad na již probíhající aktivity. Norsko je aktuálně největším dodavatelem zemního plynu na evropský trh, každé omezení dodávek, včetně případných očekávání, může povzbudit růst cen.

Norský obvodní soud v Oslu minulý týden shledal, že povolení na rozvoj tří ropných a plynárenských polí jsou neplatná. Konkrétně se jedná o ropné pole Breidablikk, které provozuje státem ovládaná společnost Equinor již od loňského října. Dále také jde o projekty Tyrving a Yggdrasil, které rozvíjí Aker BP, druhý největší těžař v Norsku.

Případ se podle S&P Global týkal zejména emisí souvisejících se spotřebou ropy a zemního plynu vytěžených na polích, které podle soudu nebyly konkrétně posouzeny. Ministerstvo však argumentovalo, že podle norských a evropských zákonů není povinno provádět posouzení jednotlivých polí, ale musí vzít v úvahu celkový dopad odvětví. Žalobu proti vydání povolení podala sdružení Greenpeace a Nature and Youth.

"Nesouhlasíme s rozsudkem a s rozhodnutím o předběžném opatření. Rozhodnutí ... nemá bezprostřední dopad na žádnou probíhající činnost. Ráda bych zdůraznila, že se nejedná o právně závazné rozhodnutí a že je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, jaké důsledky může mít výsledek konečného rozhodnutí," uvedla náměstkyně norského ministerstva energetiky Astrid Bergmålová.

Mluvčí společnosti Aker BP uvedl, že společnost nebyla účastníkem řízení, a označil rozhodnutí za "nevymahatelné". Aker BP tak podle něj bude i nadále pokračovat v rozvoji dotčených projektů v souladu s vydanými povoleními.

Rozsudek soudu přichází v době, kdy se Shell podle S&P Global připravuje odvolat proti rozhodnutí nizozemského soudu z roku 2021. Tehdy soud společnosti nařídil urychlit snižování emisí tak, aby do roku 2030 snížila své emise o bezmála polovinu. Podle S&P Global přitom soud uvedl, že Shell nemá povinnost snižovat pouze své emise, ale musí přihlédnout i k emisím svých dodavatelů a odběratelů.

Norsko plánuje těžbu rozšířit i do arktických oblastí

Aktuální konání norského soudu by rovněž mohlo zkomplikovat plány země na otevírání nových plynárenských polí. Norská vláda přitom minulý týden udělila rekordní objem licencí na nové vrty za posledních 5 let, včetně arktických oblastí. Zatímco dříve se společnosti soustředily v arktických oblastech především na těžbu ropy, nyní se zaměřují intenzivněji i na plyn.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se