Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království pokračuje v přípravách vlastního systému pro obchodování s emisními povolenkami
Zdroj: Unsplash

Spojené království pokračuje v přípravách vlastního systému pro obchodování s emisními povolenkami

Vláda Spojeného království potvrdila svůj záměr zavést od příštího roku vlastní systém pro obchodování s emisními povolenkami, který by měl nahradit současný evropský EU ETS, jenž země kvůli Brexitu opustí. Stále je však ve hře i možné zavedení uhlíkové daně, která by případný systém nahradila.

S koncem přechodového období opustí Spojené království rovněž evropský systém pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), který je stěžejním nástrojem EU pro snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu a energetice. Britská vláda tak připravuje nástroj, kterým by evropský systém od příštího roku nahradila.

Nový britský systém UK ETS by se měl podle současných návrhů vztahovat na veškerá zařízení s tepelným příkonem alespoň 20 MW (s výjimkou spaloven nebezpečného či komunálního odpadu), stejně tak na ropné rafinerie, těžký průmysl, další výrobu a rovněž na letecký průmysl. Nový systém by tak pokryl zhruba 1000 zařízení, která v současné době spadají pod evropský EU ETS.

„Zajistili jsme dodavatele, kteří nyní budují registr – hlavní IT systém pro UK ETS,“ uvedla v pondělím prohlášení vláda Spojeného království.

Podobně jako v případě evropského systému by i v britském systému byly hlavním zdrojem povolenek pro trh primární aukce. Část povolenek by nicméně byla alokována zdarma, a to v případě průmyslových odvětví, u kterých by hrozil tzv. únik uhlíku, tedy jejich přesun do zemí s nižším či žádným zpoplatněním emisí.

Britská vláda rovněž plánuje snížit celkový počet povolenek v systému, a to o 5 % oproti objemu, který by Spojené království mělo k dispozici v rámci 4. obchodovacího období EU ETS, jež začíná v příštím roce. Součástí nového systému by rovněž mělo být zavedení dočasné minimální ceny ve výši 15 liber za tunu CO2, která má zabránit výraznému propadu cen emisí, než bude britský systém navázán na evropský EU ETS.

V záloze je i uhlíková daň

Přestože je primárním cílem zavedení systému obchodování s emisními povolenkami, britská vláda ponechává otevřené i další alternativy. Tou by mohla být i uhlíková daň, která by systém nahradila a zaručila minimální zpoplatnění emisí. Další detaily včetně konzultačního procesu plánuje vláda představit později v tomto roce.

Komentáře(2)
Dalibor
4. červen 2020, 22:03

tiše závidíme

St
5. červen 2020, 22:03

Co závidíte?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.