Domů
Energetika v zahraničí
Společnosti Orsted a Yara chtějí ve společném podniku vybudovat elektrolyzér o výkonu 100 MW

Společnosti Orsted a Yara chtějí ve společném podniku vybudovat elektrolyzér o výkonu 100 MW

Dánská energetická společnost Orsted a společnost Yara vyrábějící hnojiva zahájily diskusi nad možnou výstavbou elektrolyzéru o výkonu 100 MW s cílem výroby zeleného vodíku v Nizozemsku, který by byl dále využit pro výrobu amoniaku. Elektrickou energii by měly dodat offshore větrné elektrárny.

Dodávka elektřiny by byla zajištěna z offshore větrných parků společnosti Orsted, konkrétně Borssele 1 a 2, které mají být uvedeny do provozu do konce letošního roku. Větrné parky Borssele 1 a 2 se mají skládat z celkem 94 turbín od společnosti Siemens Gamesa o celkovém instalovaném výkonu 752 MW.

„Pokud bude zajištěno požadované veřejné kofinancování a bude nastaven správný regulační rámec, tak může být projekt provozuschopný v letech 2024/2025,“ uvedly společnosti v tiskové zprávě. Finální investiční rozhodnutí by mělo padnout během příštího roku.

Výroba amoniaku

V případě, že by byl projekt na výrobu zeleného vodíku realizován, mohlo by se dle odhadu společností s jeho pomocí vyrobit až 75 tis. tun amoniaku ročně. To představuje přibližně 10 % kapacity jednoho ze závodů na výrobu amoniaku od společnosti Yara ve Sluiskilu v nizozemské provincii Zéland.

Amoniak se dále využívá právě ve výrobě průmyslových hnojiv, kyseliny dusičné, výbušnin, polymerů, farmaceutických výrobků a dalších.

„Orsted je připraven investovat do výroby obnovitelného [též zeleného, nebo čistého] vodíku v takto velkém měřítku a s vhodnou podporou bude tento společný vlajkový projekt znamenat nejenom výrazné snížení emisí CO₂, ale také pomůže rozvoji technologie umožňující širší dekarbonizaci evropského průmyslu,“ uvedl Martin Neubert, výkonný ředitel Orsted Offshore.

Vodíkové cíle

Nizozemsko plánuje mít v elektrolyzérech, pro výrobu zeleného vodíku, do konce roku 2030 vybudováno mezi 3 až 4 GW. Na konci minulého měsíce jsme informovali taktéž o úsilí o prohloubení spolupráce mezi Nizozemskem a Portugalskem v oblasti zeleného vodíku, více zde.

Evropská komise si dala za cíl mít do roku 2030 v elektrolyzérech 40 GW, přičemž do roku 2024 by měly být podpořeny instalace elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku o výkonu alespoň 6 GW a výrobní kapacitě 1 milionu tun zeleného vodíku ročně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.