Společnosti Orsted a Yara chtějí ve společném podniku vybudovat elektrolyzér o výkonu 100 MW
Dánská energetická společnost Orsted a společnost Yara vyrábějící hnojiva zahájily diskusi nad možnou výstavbou elektrolyzéru o výkonu 100 MW s cílem výroby zeleného vodíku v Nizozemsku, který by byl dále využit pro výrobu amoniaku. Elektrickou energii by měly dodat offshore větrné elektrárny.
Dodávka elektřiny by byla zajištěna z offshore větrných parků společnosti Orsted, konkrétně Borssele 1 a 2, které mají být uvedeny do provozu do konce letošního roku. Větrné parky Borssele 1 a 2 se mají skládat z celkem 94 turbín od společnosti Siemens Gamesa o celkovém instalovaném výkonu 752 MW.
„Pokud bude zajištěno požadované veřejné kofinancování a bude nastaven správný regulační rámec, tak může být projekt provozuschopný v letech 2024/2025,“ uvedly společnosti v tiskové zprávě. Finální investiční rozhodnutí by mělo padnout během příštího roku.
Výroba amoniaku
V případě, že by byl projekt na výrobu zeleného vodíku realizován, mohlo by se dle odhadu společností s jeho pomocí vyrobit až 75 tis. tun amoniaku ročně. To představuje přibližně 10 % kapacity jednoho ze závodů na výrobu amoniaku od společnosti Yara ve Sluiskilu v nizozemské provincii Zéland.
Amoniak se dále využívá právě ve výrobě průmyslových hnojiv, kyseliny dusičné, výbušnin, polymerů, farmaceutických výrobků a dalších.
„Orsted je připraven investovat do výroby obnovitelného [též zeleného, nebo čistého] vodíku v takto velkém měřítku a s vhodnou podporou bude tento společný vlajkový projekt znamenat nejenom výrazné snížení emisí CO₂, ale také pomůže rozvoji technologie umožňující širší dekarbonizaci evropského průmyslu,“ uvedl Martin Neubert, výkonný ředitel Orsted Offshore.
Vodíkové cíle
Nizozemsko plánuje mít v elektrolyzérech, pro výrobu zeleného vodíku, do konce roku 2030 vybudováno mezi 3 až 4 GW. Na konci minulého měsíce jsme informovali taktéž o úsilí o prohloubení spolupráce mezi Nizozemskem a Portugalskem v oblasti zeleného vodíku, více zde.
Evropská komise si dala za cíl mít do roku 2030 v elektrolyzérech 40 GW, přičemž do roku 2024 by měly být podpořeny instalace elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku o výkonu alespoň 6 GW a výrobní kapacitě 1 milionu tun zeleného vodíku ročně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se