Domů
Životní prostředí
Nizozemsko a Portugalsko posílili své úsilí v oblasti zeleného vodíku
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Nizozemsko a Portugalsko posílili své úsilí v oblasti zeleného vodíku

Portugalsko a Nizozemsko prohloubily svou spolupráci v oblasti zeleného vodíku. Země podepsaly memorandum o porozumění za cílem vytvoření řetězce pro dovoz a vývoz. Pilotní projekt bude obsahovat transport zeleného vodíku mezi přístavy Sines a Rotterdam.

Dle informačního portálu The Hague online, Portugalsko a Nizozemsko posilují mezistátní spolupráci v oblasti energetiky. Obě země spolu podepsaly memorandum o porozumění a zavázaly se učinit další krok kupředu v ambicích přispět k dalšímu rozvoji využívání zeleného vodíku v Evropě.

Zelený vodík je definován jako vodík získaný z obnovitelných zdrojů a jeho výroba přímo neprodukuje žádné emise. Oba členské státy EU tak potvrdily své záměry ohledně vývoje strategického řetězce pro vývoz a dovoz s přidanou hodnotou s cílem zajištění výroby a transportu vodíku z Portugalska do Nizozemska.

Plány do roku 2030

Portugalský ministr pro životní prostředí a nizozemský ministr pro hospodářství a klimatickou politiku spolu podepsali memorandum o porozumění.

Jedná se o potvrzení záměru obou zemí o propojení plánů ohledně vodíkové budoucnosti do roku 2030. Plánovaný transport vodíku by měl procházet přes přístavy Rotterdam a Sines.

Vytvoření trhu s vodíkem

Posílení spolupráce mezi zeměmi si mimo jiné klade za cíl přispět k dosažení cílů EU v oblasti ochrany klimatu kombinací konkurenceschopnosti a udržitelnosti s politickým závazkem k vytvoření mezinárodního trhu s vodíkem a tržními pravidly, která by udělala z exportu vodíku reálný trh.

Nizozemsko a Portugalsko uznávají rostoucí důležitost obnovitelných plynů, v tomto případě vodíku, v dekarbonizaci Evropy. I z tohoto důvodu budou oba členské státy podporovat institucionální spolupráci s cílem pomoci rozvoje dodavatelských řetězců pro vývoz vodíku.

První krok bude spojení sil k vývoji významného projektu společného evropského zájmu (IPCEI) pro vodík, pro který mají projekty týkající se exportu zeleného vodíku velký potenciál. To bude zahrnovat spolupráci v rámci pilotního projektu přístavů Sines a Rotterdam

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.