Domů
Životní prostředí
Nizozemsko a Portugalsko posílili své úsilí v oblasti zeleného vodíku
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Nizozemsko a Portugalsko posílili své úsilí v oblasti zeleného vodíku

Portugalsko a Nizozemsko prohloubily svou spolupráci v oblasti zeleného vodíku. Země podepsaly memorandum o porozumění za cílem vytvoření řetězce pro dovoz a vývoz. Pilotní projekt bude obsahovat transport zeleného vodíku mezi přístavy Sines a Rotterdam.

Dle informačního portálu The Hague online, Portugalsko a Nizozemsko posilují mezistátní spolupráci v oblasti energetiky. Obě země spolu podepsaly memorandum o porozumění a zavázaly se učinit další krok kupředu v ambicích přispět k dalšímu rozvoji využívání zeleného vodíku v Evropě.

Zelený vodík je definován jako vodík získaný z obnovitelných zdrojů a jeho výroba přímo neprodukuje žádné emise. Oba členské státy EU tak potvrdily své záměry ohledně vývoje strategického řetězce pro vývoz a dovoz s přidanou hodnotou s cílem zajištění výroby a transportu vodíku z Portugalska do Nizozemska.

Plány do roku 2030

Portugalský ministr pro životní prostředí a nizozemský ministr pro hospodářství a klimatickou politiku spolu podepsali memorandum o porozumění.

Jedná se o potvrzení záměru obou zemí o propojení plánů ohledně vodíkové budoucnosti do roku 2030. Plánovaný transport vodíku by měl procházet přes přístavy Rotterdam a Sines.

Vytvoření trhu s vodíkem

Posílení spolupráce mezi zeměmi si mimo jiné klade za cíl přispět k dosažení cílů EU v oblasti ochrany klimatu kombinací konkurenceschopnosti a udržitelnosti s politickým závazkem k vytvoření mezinárodního trhu s vodíkem a tržními pravidly, která by udělala z exportu vodíku reálný trh.

Nizozemsko a Portugalsko uznávají rostoucí důležitost obnovitelných plynů, v tomto případě vodíku, v dekarbonizaci Evropy. I z tohoto důvodu budou oba členské státy podporovat institucionální spolupráci s cílem pomoci rozvoje dodavatelských řetězců pro vývoz vodíku.

První krok bude spojení sil k vývoji významného projektu společného evropského zájmu (IPCEI) pro vodík, pro který mají projekty týkající se exportu zeleného vodíku velký potenciál. To bude zahrnovat spolupráci v rámci pilotního projektu přístavů Sines a Rotterdam

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se