Spojené království nebude dále investovat do uhelné energetiky

DomůEnergetika v zahraničíSpojené království nebude dále investovat do uhelné energetiky

Předseda vlády Spojeného království Boris Johnson prohlásil, že jeho země již nebude přímo investovat do těžby energetického uhlí či uhelných elektráren. V loňském roce se uhelné elektrárny podílely na výrobě elektřiny v zemi pouze zhruba ze 2 %.

Premiér Spojeného království přišel s prohlášením, že od této chvíle jeho vláda nebude poskytovat žádnou přímou podporu při rozvoji, investicích či poskytování úvěrů pro těžbu energetického uhlí a uhelné elektrárny v zahraničí. Navíc se země bude  soustředit na energetickou transformaci k bezuhlíkovým alternativám.

Ačkoli se jedná o velmi líbivé oznámení, není překvapivé. Uhlí je na ostrovním státě na ústupu a oproti jeho 75% podílu na energetickém mixu v roce 1990 bylo loni zastoupeno jen 2,4 %. Dlouhodobý cíl britské vlády je odklon od uhlí do roku 2025. Po letošní zimě by měly zůstat v provozu jen 4 uhelné elektrárny.

„Jednoduše řečeno, už ani penny britských daňových poplatníků nebude investováno do těžby a spalování uhlí pro účely výroby elektřiny,“ uvedl Boris Johnson.

Johnson připomněl, že ještě před deseti lety patřila Velká Británie v Evropě ke státům, které měly nejvyšší uhlíkovou stopu při výrobě elektřiny. Dnes se dle jeho slov může Británie již pyšnit tím, že patři mezi lídry na poli offshore větrných elektráren a z obnovitelných zdrojů vyrábí více elektřiny než ze zdrojů fosilních.

Loni bylo vyprodukováno nízkouhlíkovými zdroji více elektřiny než z fosilních zdrojů – z větrných, solárních a jaderných zdrojů bylo spolu s importem zabezpečeno 48,5 % spotřeby země, přičemž uhlí, plyn a další fosilní zdroje jako topný olej a nafta se postaraly o 43 %. Zbylých 8,5 % připadá na biomasu.