Domů
Životní prostředí
Evropské společnosti budou muset informovat o udržitelnosti, uvádí nová pravidla EU
Off-grid solární elektrárna společnosti JuWi v Africe. Zdroj: JuW
Zdroj: JuWi

Evropské společnosti budou muset informovat o udržitelnosti, uvádí nová pravidla EU

EU postoupila v přijímání nových pravidel pro reportování o firemní udržitelnosti. Rada a Evropský parlament dosáhly v  minulém týdnu předběžné dohody o směrnici o nefinančním reportingu.

Evropská rada informovala v minulém týdnu na svých stránkách o nalezení kompromisu na nových pravidlech pro nefinanční reporting. Směrnice CSRD, která už v současnosti požaduje po největších evropských podnicích reportování v oblasti udržitelnosti, nákupech obnovitelné energie či dodžování lidských práv, tak v budoucnu nazná velkých změn. Především totiž bude po větším množství subjektů požadovat sestavení a zveřejňování strategií udržitelnosti.

Povinnost nefinančního reprotingu má v současnosti kolem 11 700 unijních firem. Od roku 2024 to bude více než  49 000 společností se sídlem v EU nebo mezinárodních společností s pobočkou v EU, což zahrnuje přibližně tři čtvrtiny všech podniků v EU.

V oblasti energetiky a udržitelnosti budou společnosti mít například následující povinnosti:

  • mít strategii udržitelnosti, zveřejňovat ji a podávat zprávy o jejím plnění,
  • vykazovat emise ve všech tzv. scopech, tedy například i nepřímo způsobené emise v nakoupené elektřině a teplu a emise z hodnotového řetězce společnosti,
  • vykazovat, jakým způsobem přispívají k dosažení cílů Pařížské dohody.

Zavádění nových pravidel by mělo probíhat postupně v období let 2024 a 2026. V první vlně budou mít rozšířené povinnosti ty společnosti, které již podléhají směrnici o nefinančním reportingu, tedy největší evropské společnosti.

Od roku 2025 se poté přidají ostatní firmy, které nespadají pod definici "malých a středních podniků", tedy společnosti s alespoň 250 zaměstnanci a buď obratem 50 mil. EUR a nebo rozvahou do 43 mil. EUR. Malé a střední podniky pak budou muset reportovat od 1. ledna 2026.

"Dohoda je dobrou zprávou pro všechny evropské spotřebitele. Ti budou nyní lépe informováni o dopadech podnikání na lidská práva a životní prostředí. To znamená větší transparentnost pro občany, spotřebitele a investory," uvedl Bruno le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové a digitální suverenity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ladislav Novák
28. červen 2022, 06:58

EU - nový Zelený Absurdistán... :-)

Ladislav Novák
28. červen 2022, 08:38

"Udržitelnost EU?" Jak ještě dlouho?

Linku Praha–Brusel čeká nápor, musí se přepravit desetitisíce úředníků (iDnes - Tomáš Cafourek)

"... Pátek 1. července je dnem, kdy se Česko ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Kromě vrcholných politických návštěv sem od té doby budou směřovat spousty evropských úředníků a dalších členů delegací. Jenže na rozdíl od předchozího předsednictví pandemie osekala přímá letecká spojení mezi Prahou a „hlavním městem“ Unie na minimum. ...

Ministerstvo dopravy odhaduje, že mezi Českem a Bruselem bude během následujícího půl roku kvůli předsednictví cestovat dalších 80 tisíc lidí. To je výrazně více, než kolik činí současná kapacita aerolinek Brussels Airlines, jež jako jediný dopravce letecké spojení provozují. ... "

Ladislav Novák
28. červen 2022, 08:43

Druhý pokus: (Udržitelnost byrokracie EU?)

"... mezi Českem a Bruselem bude během následujícího půl roku kvůli předsednictví cestovat dalších 80 tisíc lidí. ..."

Ladislav Novák
28. červen 2022, 08:45

"Udržitelnost EU?" Jak ještě dlouho?

Linku Praha–Brusel čeká nápor, musí se přepravit desetitisíce úředníků (iDnes - Tomáš Cafourek)

Martin
28. červen 2022, 07:19

Vykazovat, vykazovat a zase něco vykazovat. Hlavně, abychom mohli zaměstnat další stovky zbytečných úředníků..........

Ladislav Novák
28. červen 2022, 08:17

V jihočeské garáži shořelo elektroauto při napájení, první v kraji (iDnes 27. června 2022)

"... Hasiči v pondělí ráno likvidovali hořící elektromobil, který byl v garáži připojený na napájení. ..."

Je zákaz prodeje aut se spalovacími motory v EU udržitelný? ;-)

Vladimír Šťastný
28. červen 2022, 09:43

Kolik stran má takový materiál průměrně velikého podniku? Kolik takových materiálů je schopen přečíst, vyhodnotit a alespoň částečně vyhodnotit jeden úředník? EU usilovně pracuje na vlastním sebezničení. Jsem fakt zvědavý, jak dlouho se podniky tomuto budou přizpůsobovat. Kolik lidí budou potřebovat na sběr dat a sestavení zprávy? Kolik informací, které budou žádány, bude citlivých na zveřejnění vůči konkurenci? Myslím, že se v těch materiálech bude naprosto bezostyšně lhát, protože to budou věci jen obtížně přezkoumatelné.

Turby
28. červen 2022, 22:41

tak staci si vsimnout, ze obvykly manager udrzitelnosti je osoba totozna s tiskovym mluvcim dane firmy.

takze udrzitelnost je jen otazka PR :-)

Lukáš
28. červen 2022, 10:01

Ani by som sa necudoval, keby o par rokov neskor na zaklade ziskanych informacii zas vymyslia nejaku green deal super eko zelenu dan pre tie firmy ktore su ,,neudrzatelne,,

Napriklad to moze byt nejaka strategicka firma, ktorej dojdu nervy a utlmi vyrobu alebo sa stiahne za hranice EU, unia bude hned zelnsia ale komin bude 2 metre za hranicami greendealstanu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se